Ford panikstoppar produktionen av elbilen Ford F-150 Lightning på grund av ett mysiskt batterfel. Ford vill inte uppge den exakta orsaken, men felet upptäcktes vid kvalitetskontroller innan leverans.
Ford F-150 Lightning visades nyligen upp på elbilsmässan i Sverige och har börjat säljas till svenska kunder via parallellimport. Men nu visar det sig att de som beställt kan få vänta extra på bilen.
Någon typ av mystiskt fel på batteriet gör att Ford akut har stoppat produktionen och de bilar som är på väg ut till återförsäljare. Ford bekräftar problem för Motor Authority, men vill inte uppge den exakta orsaken eller hur problemen yttrar sig.
De bilar som redan finns ute hos handlarna får levereras ut till kunder. Fords ingenjörer undersöker just nu vad problemen beror på, men kan idag inte ge något besked om når bilen ska börja tillverkas igen. Den stora pickupen kostar i Sverige från 1295 000 kronor med det mindre batteriet och 1495000 kronor med det större batteriet.
Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter
Den 92-årige fattigpensionären från Örnsköldsvik hade kört prickfritt i 50 år. Men efter att tekniken svikit honom fastnade han i en fartkamera och till rätten vädjade han om förståelse. – Jag har under 50 års tid bakom ratten aldrig åsamkat försäkringsbolag och myndigheter besvär, skriver den 92-årige mannen.
En 92-årig man från Örnsköldsvik fastnade i en fartkamera efter att ha kört 66 kilometer i timmen på en sträcka med hastighetsbegränsning till 60. Det innebar att hans prickfria körhistorik nu var förstörd efter 50 år. – Jag har under 50 års tid bakom ratten aldrig åsamkat försäkringsbolag och myndigheter besvär och kostnader från några försyndelser, skrev mannen i sitt brev till tingsrätten.
Det var under den första färden med hans nyinköpta bil som det gick lite för fort, rapporterar Örnsköldsvik Allehanda. Den äldre mannen erkänner att det var han som körde och att färden verkligen ägt rum. Men han menar att hastighetsöverträdelser kan inträffa även utan uppsåt, särskilt när tekniken inte gör sitt jobb. Fartbegränsaren i bilen reagerade nämligen inte på att hastigheten sänktes till 60 kilometer i timmen just där på E4:an söder om centrala Örnsköldsvik.
I sitt brev uttrycker mannen att han godtar den rättsliga hanteringen, att den förefaller korrekt och professionellt utförd. Men han vädjar om förståelse. Han beskriver sig som en fattig pensionär och ber respektfullt om nåd. – Möjligen kan jag hoppas att tillsatt åklagare vill bedöma säkert helt riktiga empiriska värden med empatiska glasögon i beaktande av brottets karaktär och dimension, skriver han.
Tingsrätten valde dock att avslå den äldre mannens vädjan om nåd. Att han aldrig tidigare brutit mot lagen ansågs inte vara skäl nog att slippa undan att ha kört 6 km/h för fort. Överträdelsen kostar honom nu 1 500 kronor i böter.
Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.
Svenska bilister blir allt sämre på att sköta sina däck. Misstagen förstör dina dyra sommardäck – helt i onödan. – Gör du detta sparar det enormt på däcken, säger experten Lasse Dahlqvist.
Allt fler bilägare struntar i att kolla lufttrycket. Det märks inte minst hos däckverkstäderna. Där ser man att slitaget blir allt större. Däckverkstäder uppger för Carup att fyra av fem inte kollar lufttrycket mellan däckskiftena. Genom att kontrollera däcken undviker du att de förstörs i förtid i onödan.
– Först och främst ska man kontrollera lufttrycket minst en gång i månaden. Jag vet att det är många som missar detta, men det går snabbt och gör att du sparar på däcken och det är besparing för plånboken, säger däckexperten Lasse Dahlqvist.
Många glömmer att göra regelbundna kontroller av sina däck, här är tipsen som kan spara 1000-lapper genom att däcken räcker längre.
Enligt en undersökning från Continental struntar 8 av 10 bilister i att göra regelbundna kontroller av däcken. Punkteringar blir allt vanligare. Därför är det en bra idé att kolla så att du inte har skador, spik eller skruvar i däcken. Lasse Dahlqvist råder dig att regelbundet hålla ett öga på däcken. Precis som ögonen är själens spegel, är de bilens dito. Dolda fel kan visa sig på mönstret. – Du ska också hålla utkik efter ojämnt slitage på däcken. Om det till exempel sliter mer på insidan.
Ungefär hälften av svenskarna lämnar in sin bil vid hjulskifte. Det är vanligt att man också beställer en balansering. Men experten varnar för detta, man ska inte ta balanseringen som ett kvitto på att allt är som det ska. – Många blandar ihop balansering och hjulinställningar. Men det är inte alls samma sak, balanseringen är bara till för att bilen inte ska skaka.
Lasse Dahlqvist har arbetat med däck i hela sitt liv. Han vet om att de flesta bilägare inte ägnar en tanke på hjulinställningar. Nu hoppas han att fler ska göra det och på så sätt få ett bättre och mer ekonomiskt bilägande. – När det kommer till hjulinställningarna sparar det enormt på däcken om det är rätt gjort. Med dåliga hjulinställningar känner du av det på dåliga vägar eller vid gropar och spår i vägen.
För en bra verkstad går det snabbt att ordna hjulinställningarna. Men många undrar då hur ofta man ska göra detta? – Jag skulle rekommendera alla att göra en hjulinställning efter 3000 mil. Detsamma gäller om du har kört ner i ett potthål eller mot en kant, då kan man vara säker på att inställningarna har ändrats och det är dags att göra en ny.
Däckbranschen har tillsammans med Trafikverket undersökt hur många svenskar som kör runt med vinterdäck på sommaren. Det visade sig att i södra Sverige så är det upp till var femte bilist på vissa ställen som struntar i att skifta. – Kör på rätt däck, använd vinterdäck när det är tid för dem och sommardäck på sommaren. Det har både med säkerhet och komfort att göra. Även om de saluför så kallade “Året runt däck”, så finns det inga däck som är hundraprocentiga i alla väderlekar.
När ska jag byta däck? – Lagen säger att du kan köra på däcken ner till 1,6 millimeter. Medan många tillverkaren rekommenderar byte redan vid tre millimeter. Det är också en miljöfråga att man använder däcken tills de är slut. Men då ska man också vara beredd på att det inte går att köra i 110 knyck när det regnar.
Expertens tips:
Kolla lufttrycket varje månad. Håll uppsikt på mönsterdjupet. Gör en hjulinställning för bästa säkerhet och komfort. Om du kör ner i potthål eller mot en kant, gör en ny hjulinställning. Kör på rätt däck, använd sådana som är anpassade efter säsongen. Skifta däck – och kör rätt
Nu säljs allt ut från Northvolts lokaler. Nu kan du buda hem batterijättens biljardbord och barstolar. – Försäljningen måste gå snabbt, säger konkursförvaltaren Mikael Kubu till SVT.
I dag är han i Skellefteå för att försöka hitta en ny ägare till Northvolts konkursade batterifabrik. Tidigare har Mikael Kubu berättar i intervjuer att man har intressenter. Däremot inga från Kina som det har spekulerats kring. – Det finns två eller tre seriösa spekulanter, har Mikael Kubu tidigare sagt.
Samtidigt har hans företag Ackordscentralen lagt ut alla inventarier från anläggningen i Västerås på ett auktionsbolag. Budi heter sajten som nu är fylld av grejer från Northvolts stängda kontor. Bland annat kan du ropa hem Northvolts biljardbord, komplett med bollar och köer. – Hur visste ni att det var Northvolt? Vi brukar inte gå ut med namnen på företagen som saker kommer ifrån. Men ok, det är ju heller ingenting hemligt, säger Stefan Baronowsky, grundare av Budi.
Såväl skrivbord som saccosäckar från Northvolt går under klubban. Det relativt spartanska vilodrummet ska också klubbas bort.
Här finns mängder med saker. Bland annat skrivbord och kontorsmaterial. Dessutom specialdesignade möbler, soffor. Det som lockat flest budgivare är ett mycket fint biljardbord. Skrivborden är det som verkar mest svårsålda. Det finns några spekulanter från nystartade företag och de som befinner sig i expansionsfas. Men det är inget långskott att auktionen inte kommer att betala det konkursade företagets enorma skuldberg.
Det är väldigt mycket som ska säljas. Budis lägger hela tiden upp nya saker. Samtidigt är det bråttom att få försäljningen avklarad. Konkursförvaltaren Mikael Kubu har hela tiden varit tydlig med att hela processen behöver gå snabbt. – Ja, det har ju varit väldigt många tjänstemän. Så det finns väldigt mycket skrivbord. Det finns över 700 kontorsplatser som ska säljas totalt under maj månad. Och sedan finns ju över hundra LED-skärmar som suttit uppe överallt. Det finns en stor LED-vägg, en sådan där som man har på rockkonserter. Sedan kommer mycket konferensutrustning. De hade ju över hundra konferensrum, säger Stefan Boronowsky.
Tidigare har Budis konkurrent PS Auctions sålt stora mängder av inventarier från fabriken i Skellefteå. Samma anläggning som nu konkursförvaltaren kämpar för att rädda genom en ny ägare och investerare. LÄS MER:
Koenigsegg har tidigare bara haft en modell i produktion. Men nu avslöjar Christian Von Koenigsegg att man bygger tre hyperbilsmodeller samtidigt och ger oss – och R2D2 – en exklusiv rundtur i fabriken. – Det övervakar hela bilen, precis som i en X-Wing, säger han.
Koenigsegg växlar upp rejält. Från att tidigare ha haft en modell i produktion byggs det nu tre olika hyperbilar samtidigt i Ängelholm: Jesko, Gemera och den nygamla CC850. I ett nyligen publicerat klipp på Instagram tar Christian von Koenigsegg med sig en något oväntad gäst på rundtur i fabriken. Roboten R2D2 från Star Wars.
– Du har inte varit här på tre år och jag minns att du var lite renare senast. Du borde kanske ha tagit en dusch innan du kom, skämtar Koenigsegg i början av klippet där han visar upp en imponerande anläggning fylld med framtidsteknik och svensk ingenjörskonst.
Christian Von Koenigsegg visar upp Jeskos produktionslina för Star Wars-roboten R2D2.
På ett av stoppen visas det unika kolfiberchassit till Koenigsegg Gemera. Det är märkets första fyrsitsiga modell. Chassit tillverkas i en särskild station som klarar att leverera en enhet varannan dag. Enligt Koenigsegg är det världens största kolfibermonocoque som används i en produktionsbil. – Här skapar vi faktiskt kolfiberchassit för Gemera. Det här är vad det ser ut som när allt är sammanfogat till en komplett enhet.
I fabriken tillverkas också Jesko, som nu är inne i slutfasen för många kunder. Produktionslinjen är uppdelad i tio stationer och en bil rullar fram var tredje dag. Därefter väntar slutkontroll innan bilarna skickas ut till kunder över hela världen.
Det verkliga överraskningsmomentet kommer när kameran sveper över den gamla hangaren från flygvapnets tid. Lokalen har totalrenoverats och byggts om till en toppmodern monteringshall för Koenigsegg CC850. Modellen hyllar företagets första bil CC8S men kombinerar retrodesign med dagens teknik.
– Låt oss gå vidare till flygvapnets gamla lokaler… Det var här vi byggde alla CCX, Agera, Regera och de första Jesko innan vi flyttade till Gripen-linjen. Nu har vi byggt om hela området till den här nya och fina lokalen. Här producerar vi CC850. Vi har redan fem kundchassin på linan som håller på att färdigställas för leverans, säger von Koenigsegg.
Snart är fem CC850 redo att levereras till kunder.
Christian von Koenigsegg visar även upp företagets testavdelning, där flera Gemera-prototyper står uppradade. En av dem är ombyggd invändigt för att rymma avancerad mätutrustning. Som von Koenigsegg passande nog likställer Star Wars-farkosten X-Wing. – Vi tog ut ett av baksätena för att sätta in grejer som dig här. Det övervakar hela bilen, precis som i en X-Wing. Vi ser till att allt fungerar som det ska och att produkten blir så genomarbetad som möjligt.
Här ska den avancerade mätutrustningen rymmas på Gemera. Stars Wars flygplanet X-Wing. Som existerar i form av enbart ett chassi på Walt Disney World.
Tre modeller i parallell produktion och flera kundbilar på väg ut i en fabrik som både blickar bakåt och framåt. Det råder ingen tvekan om att Koenigsegg just nu gör en av sina största satsningar någonsin. LÄS MER:
Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.