Kampen mellan bilvärldens två absolut största rivaler är avgjord. Nya Audi RS5 Avant ställs mot BMW M3 CS Touring. Båda bilar hyllas för olika saker – men bara en står som slutgiltig vinnare.
Det är i ett rykande färskt test från Top Gear som Audi nu utmanar klassledaren BMW M3 Touring. Audi ställer upp med nya laddhybriden Audi RS5 Avant, som förr hette RS4. BMW skickar fram sin specialversion i kolfiber: M3 CS Touring. I det omfattande testet granskas bilarna på fem olika områden: köregenskaper på kurviga vägar, design, praktikalitet, interiör och motorljud.
Audi har gjort sin läxa med designen. Gamla RS4 kritiserades ofta för att vara för diskret. Men nya RS5 har blivit hela 90 millimeter bredare än vanliga A5, och har även fått helt unika bakdörrar. BMW M3 har däremot kvar sin djupt kritiserade jättegrill i fronten. Audi tar en enkel seger när det gäller utseendet.
– Jag vet att vi har vant oss vid M3:ans bävertänder nu, men att vänja sig vid något är inte samma sak som att gilla det. Låt oss vara ärliga, det där är ett genuint hemskt ansikte, säger Ollie Kew från Top Gear.
| Prestanda | BMW M3 CS Touring | Audi RS5 Avant (Laddhybrid) |
| Hästkrafter | 550 hk (3,0-liters rak sexa) | 639 hk (systemeffekt) |
| Vridmoment | 650 Nm | 825 Nm (systemvridmoment) |
| 0–100 km/h | 3,5 sekunder | 3,6 sekunder |
| Toppfart | 300 km/h (begränsad) | 285 km/h |
Bagaget: Jättekatastrof för Audi
En superkombi måste fungera i vardagen. Men här ställer Audis nya hybridteknik till det ordentligt. Under golvet i RS5 ligger ett stort batteri som stjäl massor av plats. Bagageutrymmet har krympt till futtiga 361 liter, och när man fäller sätena blir det en jättelik tröskel på golvet. Det finns inte ens plats för laddkablarna, säger Ollie.
BMW krossar sin rival här. M3 Touring lastar 500 liter, har ett helt platt golv och en supersmart bakruta som går att öppna separat.
– Det är lite pinsamt för Audi, eller hur? Uppfinnarna av den mindre, snabba kombin har nu blivit utmanövrerade när det gäller sunt förnuft och praktikalitet på BMW:s allra första försök, säger Ollie Kew.


Så gick det bakom ratten
På pappret är Audi RS5 ett rent monster. Tack vare elmotorn har den hela 639 hästkrafter, nästan 100 fler än BMW:n. Men batteriet gör också Audin extremt tung, och det märks på vägen. Dessutom känns RS5 inte längre som en klassisk, mekanisk sportbil som reagerar naturligt och följsamt.
– Audin svarar på rå kraft och algoritmer. Man behandlar gaspedalen som en fotpump till ett hoppslott som ska blåsas upp, berättar Ollie Kew.
När man sätter sig i BMW M3 CS Touring är det en helt annan sak. Trots att det är en kombi är styrningen och balansen så perfekt att man tror att man kör en ren sportbil.
– Det känns som att man kör en Porsche GT3 eller en Black Series, eftersom den har den nivån av balans och precision, säger Ollie.

Även om Audi förlorar på kurviga vägar är den en fantastisk bil till vardags. Den går att köra i över åtta mil på ren el, den är tystare och har mycket skönare stolar än BMW:n. Dessutom är den ett ekonomiskt genidrag för den som har tjänstebil. Tack vare hybriddriften blir skatten en bråkdel av vad man tvingas betala för BMW:s törstiga bensinmotor. Men trots det är det inte Audin som står som vinnare.
Vinnaren
När allt räknas ihop är det BMW M3 Touring som vinner matchen. Den är mycket roligare att köra, bättre att lasta i och helt enkelt en bättre kombi.
– I slutändan är Audin inte lika rolig att köra som den fantastiska M3 Touring. BMW:n är bara det där snäppet mer spännande och mer praktisk, vilket gör den mer mångsidig, så den vinner.
| Kategori | Audi RS5 Avant (PHEV) | BMW M3 CS Touring | Vinnare |
| Design/Stance | Vacker, 90 mm bredare, unika paneler | Ful front, bra bakdel, kolfiber-aggro | Audi |
| Praktikalitet | 361 L, hög tröskel, sämre förvaring | 500 L, öppningsbar bakruta, smarta fack | BMW |
| Interiör | Plastig men bra vardagskomfort & knappar | Åldrande, röriga mätare, bra genvägar | Audi |
| Ljud (Soundtrack) | Diskret V6-brum + el-högtalare | Rått, metalliskt rasp, argt | BMW |
| Köregenskaper | Tung, ryckig hybridkraft, brutal | Extremt precis, chassikontroll, analog känsla | BMW |
| Ekonomi/Vardag | Bra skatt, 84 km el-räckvidd, tyst | Dyr, hög skatt, kompromisslös | Audi |
| TOTAL VINNARE | BMW M3 |
LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.




















