Legendarisk Opel säljs på svensk auktion

På 1980-talet var det inte särskilt ovanligt att se Opel Manta på vägarna. Idag finns det inte många bevarade kvar, men nu säljs en från 1988 i ett toppskick.
– Mycket ovanlig bil på våra vägar idag så detta är ett exemplar väl värd att bevara, skriver Bilwebauctions.

På 1970- och 1980-talet såldes över 10 000 Opel Manta bilar bara i Sverige. Totalt tillverkades över 500 000 exemplar världen över, men i dag finns det bara 1430 bilar kvar i Sverige av modellen. I grund och botten var Manta en Opel Ascona med en ny kaross. Till en början hade den endast 88 hk något som utvecklades senare.

I mitten av 1980-talet fick Manta en nystart när toppmodellen GSi fick ett nytt kjolpaket från Irmschner och Recaro-stolar. Motorn hade 110 hk. När Manta-B lades ner 1988 var det en av de få bilarna som varit bakhjulsdrivna. I dag är det endast 176 som fortfarande får köras i trafik i Sverige.

För 15 år sedan köptes den Opel Manta GSi som nu ligger ute på auktion hos Bilwebauctions. Då var bilen invändigt i ett gott skick, men utvändigt krävdes en omlackering.
– Bilen lackades i original röd kulör för ca 15 år sedan och är fortfarande i toppskick. Det lades på flera lager klarlack för att lätt behålla lystern. Fälgar, däck och övriga karossdetaljer utan anmärkning, skriver Bilwebauctions.

Bilen som endast gått 10000 mil har också genomgått en rostskyddsbehandling och är i dag till 99 procent rostfri. Ett Simons avgassystem sitter på bilen, men original finns kvar och skickas med i köpet av bilen.
– En Opel som går fint och är maskinellt i utmärkt skick. Den är nyligen servad av kunnig ägare och allt fungerar, skriver Bilwebauctions.

Bilen som haft 15 tidigare ägare har ett bedömt värde på 140 000 kronor till 160 000 kronor. Just nu ligger högsta budet på 122 000 kronor och sista dagen du kan buda är torsdagen den 16 maj.
– Bilen går fint och fungerar väl, ger ett gott intryck både ut och invändigt. Bilen levereras nybesiktigad, skriver Bilwebauctions.

I november 2023 såldes en vit Opel Manta GT från 1984 i ett toppskick hos bilwebauctions för 158 000 kronor. Vad denna röda Manta kommer att landa på för pris får vi se. Men vi får hoppas att den nya ägaren förgyller de svenska vägarna med lite körning i sin nya bil eftersom det blivit en sådan ovanlig syn de senaste åren.
LÄS MER: