Jätterabatt på bilen kan bli en dyr fälla

Bilhandlare lockar med rabatter på över 100 000 kronor. Men jättesänkningen kan vara en dyr fälla.
– När stora rabatter utlovas är det alltid bilfabriken som ligger bakom, säger Bo Ericsson på Fordonsjuristen till Carup.

Bilhandlarna slåss om kunderna med stora rabatter. Carup rapporterar regelbundet om nya bilerbjudanden där priserna sänks med tiotusentals kronor, ibland över 100 000 kronor. För den som går i bilköpartankar kan kampanjerna innebära en möjlighet att göra ett riktigt klipp.

Men det finns anledning att granska erbjudandena närmare. En stor rabatt betyder nämligen inte automatiskt att bilen är billig. I värsta fall kan köparen betala mer än hos en konkurrent, trots den lockande prissänkningen. Och det krävs inte mycket för att en till synes fantastisk bilaffär ska förvandlas till en dyr missräkning.

Nissan Ariya är en av elbilarna som just nu säljs med rabatter på upp till 172 000 kronor.

Så kan rabatten bli en dyr affär
Tänk dig en ny SUV med ett ordinarie pris på 499 000 kronor. Handlaren erbjuder 80 000 kronor i rabatt och sänker priset till 419 000 kronor. Men hos en konkurrent kostar en likvärdig bil med samma utrustning 399 000 kronor. Kunden som nappade på jättesänkningen har alltså betalat 20 000 kronor mer än nödvändigt.

Det är ett räkneexempel, men visar varför det är viktigt att skilja på rabatt och verkligt marknadspris. Fordonsjuristen Bo Ericsson förklarar att bilhandlarna själva får bestämma sina priser.
– En handlare kan bestämma pris själv. Skälet till det är att annars vore det konkurrensbegränsande, alternativt att det skulle kunna vara prissamverkan, säger han till Carup.

Han påminner om ett tidigare fall där Volvohandlare samarbetade kring priser.
– För ett antal år sedan var det prissamverkan mellan ett antal Volvohandlare i Skåne och det blev dyrt, om jag minns rätt.

Påkostade extraval kan göra att prislappen dras upp.

Här kan bilköparen bli lurad
En annan viktig detalj är vilket pris rabatten jämförs med. Bilhandlarens listpris behöver inte vara samma som tillverkarens rekommenderade grundpris. Extrautrustning, större fälgar och tillval kan höja bilens pris med tiotusentals kronor. Därför måste två erbjudanden jämföras utifrån vad som faktiskt ingår.

Annars kan en bil med en imponerande rabatt framstå som billigare än en konkurrerande bil som i själva verket kostar mindre. Enligt Bo Ericsson ligger biltillverkarna bakom de riktigt stora kampanjerna.
– När stora rabatter utlovas är det alltid bilfabriken som ligger bakom. En återförsäljare tjänar i bästa fall 3–5 procent på en bilaffär och har ingen möjlighet att lämna stora rabatter själv.

Men även när tillverkaren står bakom kampanjen kan slutpriset skilja sig mellan återförsäljarna.
– Priset mot kund sätts därefter av handlaren, säger Bo.

Då kan rabatten bryta mot lagen
Att en bilhandlare säljer en bil dyrare än konkurrenterna är inte olagligt. Däremot får rabatten inte marknadsföras på ett vilseledande sätt. Enligt Konsumentverket ska en handlare som annonserar en prissänkning normalt ange sitt lägsta pris under de senaste 30 dagarna före sänkningen.

Bo Ericsson, Fordonsjuristen

En handlare får alltså inte fritt använda ett högre gammalt pris för att få rabatten att framstå som större.
– En handlare som försöker vilseleda kunden i det läget lär bli anmäld av kunden så fort det kommer till dennes kännedom, säger Bo Ericsson.

Den som misstänker att ett erbjudande varit vilseledande bör enligt honom söka hjälp.
– Om en bilköpare blir vilseledd ska de i första hand kontakta en konsumentvägledare i sin kommun, alternativt Hallå Konsument på Konsumentverket i första hand.

Han pekar även på möjligheten att gå vidare.
– Konsumenten kan även anmäla företaget till Konkurrensverket och/eller göra en anmälan till Allmänna reklamationsnämnden.

Hallå konsument heter numera Konsumentverkets vägledning. Vilseledande reklam anmäls normalt till Konsumentverket, medan ARN kan pröva tvister mellan bilköpare och handlare. Konkurrensverket hanterar misstänkta överträdelser av konkurrensreglerna.

För att undvika fällan bör bilköparen jämföra slutpriset hos flera handlare, kontrollera utrustningen och se upp för finansieringsvillkor som kan göra affären dyrare. En rabatt på 100 000 kronor kan vara ett riktigt fynd. Men det är först när priset jämförs med andra erbjudanden som det går att avgöra hur bra affären faktiskt är.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt