Kostade två miljoner – säljs nu för skampris

Lyxraset: Bilen kostade två miljoner kronor som ny. Har vrålstark V8 med 450 hk. Nu säljs värstingen på Blocket – för rena skampriset.

Det handlar om en Porsche Cayenne Turbo från 2005. Under huven sitter en hyllad 4,5-liters dubbelturbomatad V8 med hela 450 hästkrafter. Som ny kostade modellen runt två miljoner kronor med tillval. Nu har ett exemplar dykt upp hos i Landskrona. Prislappen? 69 900 kronor. Det innebär att bilen har rasat med drygt 96 procent i värde sedan ny.

Trots sin höga vikt klarar Cayenne Turbo 0–100 km/h på extremt låga 5,6 sekunder. Men bilen har inte bara rejäl motor. Den är också fullmatad med lyxutrustning. Här finns bland annat taklucka, elstolar med minne, parkeringssensorer och sätesvärme både fram och bak. Och säljaren Örjas Bil uppger dessutom att bjässen är besiktigad fram till september 2027.

69 000 kronor. Värstingen klarar 0-100 på drygt 5,6 sekunder. Bild: Blocket/skärmdump

Kan göras om till den yngre målgruppen
Mätaren visar 31 340 mil. Och trots den rejäla V8-motorn ser bilhandlaren en helt annan möjlighet för den yngre målgruppen. I annonsen kommer säljaren med ett minst sagt oväntat förslag.
– Mycket trevlig bil om man vill göra om till A-traktor”, skriver Örjas Bil i annonsen

Porsche Cayenne har också hyllats av motorpressen. Den 29 februari 2024 utsåg brittiska motortidningen Evo första generationens Cayenne till en av sina 25 utvalda bilar under tidningens första 25 år. Cayenne Turbo beskrevs som förvånansvärt smidig, responsiv och rolig att köra. Tidningen jämförde körupplevelsen med Porsche 928 GTS. Modellen hyllades även för att ha förändrat hela marknaden för snabba suvar.

Kan bli dyr att äga
Det låga priset betyder däremot inte att bilen är billig att äga. Den törstiga V8-motorn drar 1,57 liter bensin per mil och årsskatten ligger på 4 339 kronor. Reparationer på en gammal modell med dubbelturbo kan dessutom snabbt dra iväg. En större verkstadsräkning riskerar därmed snabbt att motsvara en stor del av bilens inköpspris.

För den som istället önskar en nyare modell finns även flera andra bilerbjudanden. Carup har skrivit om en helt ny Kia EV5 som sänkts med 58 000 kronor. Samtidigt erbjuds Volkswagens nya el-SUV för bara 2 995 kronor i månaden. Även på begagnatmarknaden går det att göra oväntade fynd. En Mercedes S600 med V12-motor, som kostade över en miljon kronor som ny, säljs nu för 219 900 kronor.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt