Maktskifte hos biljätten. Stellantis byter ut chefen för italienska ikonerna Fiat och Lancia.
Biljätten Stellantis gör en tung rockad i toppledningen. Arnaud Belloni tar över som ny vd för bilmärkena Fiat, Abarth och Lancia. Samtidigt som han kliver in som marknadschef för hela Europa. Han ersätter branschveteranen Olivier François, som lämnar posten för att bli strategisk rådgivare till koncernen.
Efter flera år hos den franska konkurrenten Renault Group återvänder Arnaud Belloni nu till Stellantis. Belloni arbetade tidigare i 16 år inom koncernens italienska och franska bilmärken. Mellan 2015 och 2020 var han bland annat global marknadschef för Citroën, där han låg bakom den välkända varumärkesstrategin “Citroën – Inspired by You” och ledde bilmärket genom åtta raka år av försäljningstillväxt i Europa.
Nu får han det övergripande ansvaret för att stärka ställningen och forma framtiden för Fiat, Abarth och Lancia på den europeiska marknaden.
– Vi är glada över att välkomna Arnaud tillbaka till Stellantis. Hans globala perspektiv, kreativa ledarskap och djupa kunskap om våra varumärken kommer att vara ovärderliga tillgångar när vi stärker marknadsföringen över hela Europa och formar nästa kapitel för Fiat, Abarth och Lancia, säger Emanuele Cappellano, driftschef (COO) för Stellantis i Europa.
LÄS MER:
Maths Nilsson är grundare av Carup.





















