Elbilskung gav upp elbil: Satsar allt på jättemotor

Mate Rimac blev känd för supersnabba elbilar. Men ändå vägrade han bygga nya Bugattin utan bensinmotor. Nu berättar han varför.
– Jag bestämde mig för att gå den hårda vägen och slåss mot mina aktieägare, säger Mate Rimac.

Mate Rimac började sin karriär med att meka i ett garage, men blev snabbt en internationell stjärna. Allt startade när motorn i hans BMW från 1984 gick sönder under ett race. I stället för att laga motorn med vanliga reservdelar valde Rimac en annan väg – och konverterade bilen till eldrift. Den omtalade bilen fick över 600 hästkrafter och satte flera officiella FIA-rekord för snabbaste eldrivna acceleration på 200 och 400 meter. Idag har karriären gått så långt att han leder Bugatti. Men där vägrar han elbilar.

När Bugatti Tourbillon skulle börja utvecklas kom ledningen med starka krav. Modellen skulle bli en ren elbil. Men trots att han själv blivit känd genom att bygga elbilar vägrade han. Rimac ville istället utveckla en helt ny sugmotor-V16, med hybridhjälp.
– Jag bestämde mig för att gå den hårda vägen och slåss mot mina aktieägare och säga: ”Nej, det här är fel väg. Det rätta är att göra en ny förbränningsmotor, den vildaste förbränningsmotorn någonsin, en V16 utan överladdning.”, säger han till CNBC News.

Jämför med exklusiva klockor
Mate Rimac menar att de mest exklusiva bilköparna inte vill ha tysta elbilar. Han jämför bilarna med klockor.
– De vill ha muller, de vill ha ljudet, de vill ha vibrationerna, de vill ha lukten – allt. Jag älskar jämförelsen med klockor. En Apple Watch kan göra så mycket mer, den kan räkna dina steg, din puls och din sömn. Men ingen kommer att betala 200 000 dollar för den. Kunderna bryr sig inte.

Enligt Rimac kommer vanliga vardagsbilar helt att gå över till eldrift. Men för supersportbilar och lyxbilar ser framtiden annorlunda ut. Där är förbränningsmotorn kvar för att stanna.
– Jag tror att vanliga bilar för de allra flesta kommer att bli elektriska. Men det övre segmentet, sportbilar och uppåt, där tror jag inte det. Jag tror att det kommer att förbli förbränningsmotorer under väldigt lång tid.

När Bugatti visade upp sin nya modell Tourbillon blev kunderna mycket förtjusta. Bilen har en gigantisk bensinmotor och kostar cirka 48 miljoner kronor i grundpris (4,5 miljoner dollar). Alla 250 exemplar som ska byggas fram till år 2029 är redan slutsålda. Dessutom lägger köparna i snitt 7 till 8 miljoner kronor extra för att anpassa sin bil.
– Prestanda börjar bli sekundärt. Det handlar mer om vad jag kallar “ett firande av mänsklig skicklighet”. När du kollar på de här bilarna ser du mängden uppfinningsrikedom, konst och skönhet. Det är konst, men konst som måste kunna gå i 400 km/h och överleva i krocktester.

Att han nu hyllar den stora bensinmotorn ser han själv som ironiskt, med tanke på att han fortfarande bygger några av världens snabbaste elbilar i samma fabrik i Kroatien. Men han står ändå fast i sin poäng – bensinmotorn är framtiden för superlyxbilar.
– Jag fick också många andra bilmärken att gå i den riktningen och hjälpte dem med vår teknik. Det är lite ironiskt att jag nu gör världens största förbränningsmotor, avslutar Mate Rimac.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt