Den svenska fotbollsstjärnan föll pladask för Saabs värsting. Nästa ägare blev en sann Saab-entusiast. Och det råder inga tvivel om att han älskade köra. Klassikern säljs med extrem körsträcka – men i förvånansvärt gott skick.
– Den här vagnen har varit nuvarande ägares ögonsten, skriver Bilweb Auctions.
Saab genomgick en av sina absolut största kriser runt det sena 1980- och tidiga 1990-talet. Men företaget vägrade ge upp. Svaret från högkvarteret i Trollhättan blev flaggskeppet 9000 Aero, som lanserades 1993. Det var den snabbaste serieproducerade Saaben någonsin. En av dem som snabbt föll för den nya modellen var den svenske fotbollsstjärnan Håkan Mild.
Under huven satt en 2,3-liters turbomotor på 225 hk som gav en toppfart på 240 km/h. Bilen hade sportstolar i läder och unika fälgar. Fotbollsstjärnan behöll dock inte sin ögonsten särskilt länge. Nästa ägare var däremot en sann entusiast som såg betydligt mer charm i bilen.
– Han körde den knappt 900 mil. Ny ägare blev en entusiast och välkänd profil i Saabs klubbliv. Han tog över den 2 november 1995 och har ägt den sedan dess, skriver Bilweb Auctions i annonsen.


Det råder inga tvivel om att den senaste ägaren tog väl hand om sin pärla. Bilen har servats regelbundet på Saab-auktoriserade verkstäder. Och så fort något har behövt åtgärdas har det skett direkt.
– I stort sett allt som har skett och gjorts med bilen finns dokumenterat. I drygt 30 år har det varit en passion. Idag är vagnen i fint skick med hänsyn till ålder och mil, skriver Bilweb Auctions.
Kanske är det just miltalet som visar mest hur mycket Saab-ägaren har uppskattat sin pärla. Håkan Mild körde bara 900 mil. Men idag har bilen rullat 57,684 mil. Ändå fungerar motorn enligt uppgift fint.
– Startade lätt och gick lugnt och fint i motorn. Vid lugnare provkörning i stadsmiljö, med lite extra gasande där möjlighet gavs, upplevdes allt fungera väl, skriver Bilweb Auctions.


Interiören håller samma höga nivå. Efter över 30 års på vägarna är bilens säten och övriga kupé fortfarande i ett fint skick.
– Fin och välvårdad inredning med bra stuns och komfort i stolarna. Dörrsidor, paneler, mattor och innertak är i bra skick. Ratt, reglage, instrumentbräda och mätare fungerar också väl. Alla el-funktioner fungerar och luftkonditioneringen kyler. Takluckan är i bra skick och tät.
Prislappen
Nu är det dags för den långvariga ägaren att skiljas från sin ögonsten. Bilen har ett bedömt värde på 60 000 till 70 000 kronor. Även om mätarställningen är hög syns det tydligt att vagnen har skötts med enorm kärlek. Och köparen får ett välfungerande exemplar av Saab 9000 Aero, en ikonisk modell med stor samlarstatus.


Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















