EU-dom förbjuder fartkamera-varning

Miljontals svenska bilister använder apparna varje dag. Nu kan de förbjudas. En ny EU-dom öppnar dörren för att förbjuda fartkamera-varningar helt.

För många bilister har appar som Waze och Google Maps blivit en självklar del av bilresan. De visar inte bara köer och olyckor utan kan också varna för fartkameror och hastighetskontroller. Just i appen Waze kan även användare rapportera för saker på vägarna, bland annat poliskontroller. Nu hamnar den funktionen under hård press efter ett beslut från EU-domstolen och domen kan ge konsekvenser i Sverige.

Bakgrunden är en rättsprocess i Frankrike, där myndigheterna velat begränsa användningen av varningsappar. Företaget Coyote System, som driver en app med liknande funktioner som Waze, gick vidare juridiskt. Frågan hamnade till slut hos EU-domstolen. Domstolens har nu sagt sitt. Länder inom EU får förbjuda sådana varningar om syftet är att skydda allmän ordning och trafiksäkerhet, rapporterar Top Gear.

Så kan det se ut när bland annat appen Waze varnar för en fartkamera. Funktionen fungerar även i Sverige.

Det betyder inte att apparna automatiskt förbjuds i hela EU. Däremot öppnar domen för att enskilda länder kan gå hårdare fram. Argumentet bakom förbuden är att förare kan lockas att köra fortare när de vet var kontrollerna finns. Kritiker menar samtidigt att apparna också kan öka säkerheten, eftersom de varnar för olyckor, köer, halt väglag, djur på vägen och andra faror.

Carup har tidigare rapporterat om att flera europeiska länder redan har hårda regler kring radarvarnare och fartkamera-appar. I Sverige är de dock tillåtna, förutsatt att de inte stör polisens utrustning. Men nu kan fler länder välja en hårdare väg mot fartkamera-varningarna. EU-domstolen har slagit fast att medlemsländer får förbjuda varningar i appar om det anses nödvändigt för trafiksäkerheten.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt