Biltema rasar mot besked: ”Tagna på sängen”

Biltema stoppat i över 20 år. Nu rasar de mot svenska kommunens nya besked. 
– Vi har inte fått någon information om detta. Vi blev tagna på sängen, säger Johan Gerdevåg till Östersunds-Posten.

Biltema har vuxit som en rullande snöboll i Sverige de senaste decennierna. I dag har de över 60 varuhus. Men på ett ställe har huggit i sten. Tros att det försökt har aldrig lyckats etablera sig i Östersund. 

Biltemas tidigare försök att etablera sig i Jämtlandsmetropolen har stoppats av flera anledningar, främst kopplat till trafik och lokala protester. Myndigheterna stoppade planerna 2018 på grund av den problematiska trafiksituationen vid den tilltänkta platsen i Lillänge. År 2018 fastställde mark- och miljödomstolen att etableringen inte kunde genomföras på den aktuella platsen.Trots en bred politisk majoritet för etableringen 2015, avstyrkte kommunens egna tjänstemän förslaget.

Biltemas etablering i Östersund tycks hänga löst – ännu en gång.

Idag bedömer dock Östersunds kommun att förutsättningarna kan ha förbättrats, bland annat tack vare Försvarsmaktens utbyggnad som väntas leda till en förbättrad trafiksituation i området. Men även den här gången gick det fel. Efter att kommunen bjudit in en annan exploatör på Biltemas tilltänkta tomt, går företaget nu till hård attack mot hur ärendet skötts.

Nyligen fick Biltema läsa i media att kommunalrådet Effie Kourlos (C) presenterat en annan exploatör, fastighetsbolaget RED, för den tomt i Lillänge där Biltema tidigare nekats. Biltemas marknadschef Johan Gerdevåg sparar inte på kritiken mot hur kommunen hanterat situationen.
– Det är anmärkningsvärt att efter 20 års arbete, när vi bara är ett samtal bort, så får vi reda på det så här, säger Johan Gerdevåg till Östersunds-Posten.

I kommunens presentation nämndes Biltema som en möjlig hyresgäst i det nya handelsområdet som RED vill bygga. Men det är en lösning som Johan Gerdevåg helt avfärdar, då det går emot företagets grundläggande affärsmodell att äga sina egna fastigheter.
– När kommunen går ut med att en annan exploatör vill satsa där och ger besked om att Biltema ska stå där, då måste vi gå ut med att: Så är det ju inte. Vi har inte fått någon information om detta. Vi blev tagna på sängen, förklarar Gerdevåg.

Biltema tänker inte se på när en annan aktör tar över marken. Som en direkt motreaktion skickade företaget in en egen ansökan om markanvisning den 30 april. Biltema är fast beslutna att starta i Östersund, oavsett hur lång tid det tar:
– Jag skulle säga att det är rekord i längst etableringstid. Men vi vill finnas hos er. Östersund är en av de sista stora städerna som vi inte lyckats etablera oss i, säger han.

Kommunalrådet Effie Kourlos (C) menar å sin sida att förutsättningarna för tomten kan ha blivit bättre sedan det senaste nejet 2018, tack vare försvarets utbyggnad i området som tvingar fram trafikförbättringar. Nu väntar en process där kommunen måste hantera de två konkurrerande ansökningarna om samma markbit.
– Vi kommer att behandla ansökningarna likvärdigt. Det är positivt att intresset för att etablera sig i Östersund är så stort, säger kommunalråd Effie Kourlos (C) till SVT.

FAKTA: Turerna kring Biltema i Östersund

  • Långbänk: Bolaget har varit intresserat av staden sedan 2001.
  • Stoppet: 2018 sade Mark- och miljödomstolen nej till bygget i Lillänge pga. trafiksituationen.
  • Konflikten: I maj 2026 ansöker både exploatören RED och Biltema om samma mark. Biltema vägrar att vara hyresgäst hos RED.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt