Renault slaktar ingenjörsstaben. Nu får 2 400 får gå i panikåtgärd mot Kina.
– Vi måste bli mer lättrörliga i mötet med konkurrensen från kinesiska lågprisrivaler, säger en talesperson för bolaget till Reuters.
Krisen för de europeiska biltillverkarna fördjupas. Och nu får ingenjörerna betala priset. Nu meddelar den franska biljätten Renault att man tvingas kapa upp till 20 procent av sin globala ingenjörsstyrka. De kinesiska märkena utvecklar bilar snabbare och billigare än vad européerna någonsin trott var möjligt.
Beskedet från Paris slog ner som en bomb i Frankrike under tisdagskvällen. Renault SA ska under de kommande två åren skära ner mellan 15 och 20 procent av sina anställda inom ingenjörs- och utvecklingsavdelningarna. Det handlar om cirka 2 400 tjänster som försvinner från en avdelning som i dag har runt 12 000 anställda.

Kinesiska märken som BYD och MG har inte bara lägre produktionskostnader, utan de lyckas också få ut nya modeller på marknaden betydligt snabbare än de gamla giganterna i Europa. Renaults vd, Francois Provost, har varit tydlig med strategin: Renault måste sluta arbeta som ett gammalt traditionellt företag och istället ”spegla de kinesiska metoderna”.
Fakta: Renaults sparplan
- Antal tjänster: Upp till 2 400 ingenjörer (15–20 % av styrkan).
- Tidsperiod: Genomförs under 2026 och 2027.
- Huvudorsak: Konkurrens från kinesiska elbilstillverkare med lägre kostnader och snabbare utvecklingstider.
- Målet: Att bli lika snabba som kineserna. Den nya el-Twingon utvecklades på bara 21 månader.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















