Biljättens nödrop om elbilar – varnar för undergång

Biljätten sjunker mot botten när köparna ratar deras elbilar. Varnar för undergång om inte politikerna räddar dem.
– Det finns ingen naturlig efterfrågan på bilar i Europa, säger Emanuele Cappellano, Europachef för Stellantis, till tidningen Les Echos.

Skulle biljätten Stellantis varit ett fartyg hade de första råttorna redan hoppat överbord och simmat mot horisonten. Att det går dåligt för dem är ingen hemlighet. Och skulden läggs till stor del på politiker och elbilar.
– Vi kommer aldrig att kunna konkurrera med kineserna om vi inte får stöd av EU. Det är inte vinsterna som ökar utan kostnaderna för att bygga bilar och det slår tillbaka mot konsumenterna. Som det är idag så får vi välja att inte bygga bilar för att slippa böter, eller sälja dem och böta. Det blir förlust i båda fallen, säger bilpampen till den ansedda franska tidningen Les Echos.

Han är ännu en dyr kostym som slår på stora trumman och varnar för att jordens undergång smyger sig närmare. Enligt den italienska Stellantis-chefen vill folk inte köpa elbilar. Ändå tvingas man bygga dem.
– Det finns ingen naturlig efterfrågan på elbilar. Efterfrågan uppstår bara när det finns subventioner i olika länder eller när biltillverkare sänker priserna genom att bränna pengar. Därför genererar försöken att öka marknadsandelen för elbilar bara förluster för biltillverkarna, säger han.

Fiat har tvingats släppa sin elbil 500e som hybrid. Men ägaren Stellantis vädjar ändå till EU om mer hjälp för att inte bli uppätna av kineserna.
Finns ingen naturlig efterfrågan på bilar i Europa, enligt Emanuele Cappellano, Europachef för Stellantis. Foto: Pressbild.

Bilindustrins stora dilemma
Samtidigt som folk vill ha traditionella förbränningsmotorer ställer politikerna krav på elektrifiering. Bilindustrin hamnar i kläm och förlorar pengar. Dessutom ökar kineserna hela tiden takten. De har lägre tillverkningskostnader för att bygga bilar. Undan för undan vinner de allt större konkurrensfördelar. Även om EU spjärnar emot med handelsregler, så hittar kineserna vägar in på vår marknad med sina billiga bilar.

– Jag tycker att lokalt innehåll är en bra sak i princip, eftersom det bidrar till att stimulera tillväxten inom den europeiska industrin. Vi behöver bara se till att det är förenligt med konkurrenskraften. Om vi ​​bara inför krav på lokalt innehåll men kostnaden för bilar ökar med 10 eller 20 procent kommer vi återigen att ställas inför problemet med överkomliga priser.

Stellantischefen ställer sig i spetsen för alla de bilchefer som protesterar. Ett av deras stora hinder är förbudet mot förbränningsmotorer som skulle träda i kraft 2035. EU har reglerat det förbudet och gjort det lindrigare. Men det är inte tillräckligt enligt italienaren Emanuele Cappellano. Enligt honom krävs mer tid och stöd från makthavarna. Annars varnar han för att den europeisk bilindustri kan gå under.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt