De slipper böter i fartkameror – går alltid fria

Fartkameran fångade den solklara fortkörningen på bild. Men när polisen spårade bilen visade det sig att föraren tillhör en av de ytterst få grupper i Sverige som inte kan straffas. Oavsett hastighet. Här är de som aldrig kan tas i en fartkamera.

En bil passerar en fartkamera på Nordöstra Gotland en junidag. Kameran blixtrar till och den uppmätta hastigheten är 70 kilometer i timmen där bara 60 km/h är tillåtet. Allt ser ut som ett solklart ärende men ändå kommer ingen bot att skickas till bilisten. För när polisen kontrollerade vem som satt bakom ratten fick historien en oväntad vändning, rapporterar Hela Gotland.

Ärendet skrivs av direkt trots att fortkörningen är tydlig på bild. Och anledningen visar sig vara en av de få som verkligen gör en bilförare ”orörbar” för svenska fartkameror. Sverige får nämligen inte åtala eller bötfälla den typen av förare. Det handlar om bilar med den blåa skylten, det vill säga de som har diplomatisk immunitet. Och därmed full immunitet mot böter även från fartkameror.

En blå registreringsskylt i Sverige betyder att bilen tillhör en utländsk ambassad eller ett konsulat.

Myndigheterna gör ändå ett formellt försök att markera. Men längre än så kommer inte polisen. Utrikesdepartementet skickar ett brev till den berörda ambassaden där man informerar om händelsen och påminner om att personer som åtnjuter immunitet ändå förväntas följa svensk lag. Den här typen av fall är inte unikt.

Det finns faktiskt flera grupper och fordon som aldrig kan tas av svenska fartkameror. Vissa blåljusfordon, som polisbilar, kan fångas av kamerorna men hanteras separat av en oberoende avdelning. Om poliserna inte haft utryckning får även de betala böter, men vid skarpt läge krävs bara en förklaring.

Tvåhjulingar, både motorcyklar och mopeder slipper nästan alltid undan. De saknar registreringsskylt fram och föraren är dold av hjälm.
– Annars får vi lägga ifrån oss bilderna, säger Lis Marie Svonni till Carup.

Även utlandsregistrerade bilar går i princip alltid fria. Sverige har ett system där föraren, inte ägaren, bötfälls. När föraren inte går att identifiera eller nå faller hela ärendet. Och i några enstaka fall har även enäggstvillingar lyckats undvika straff genom att skylla på varandra. Går det inte att avgöra vem som körde, läggs allt ned.

Men få har samma skydd som mannen på Gotland. Diplomatbilar är nämligen helt undantagna. När ATK-avdelningen får in en sådan registreras den, men raderas omedelbart. Utan utredning, utan böter och utan konsekvenser.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt