Kungen bland Sveriges begbilar – vägrar ge vika

Här är kungen bland svenska begbilar. Volvo V70 håller sig kvar – 10 år efter nedläggningen. Men snart kan den få se sig passerad. 

Efter en svag sommar vänder försäljningen av begagnade bilar uppåt i Sverige. Under senaste tre månaderna har det sålts 335 190 begbilar i Sverige, uppger Kvdbil. Det innebär att det nästan säljs fem gånger fler begagnade bilar i Sverige än nya bilar, även om ökningen bara är en procent. Priserna på begagnat har minskat med två procent. 

– Vi ser en stabilisering på marknaden efter vårens avmattning. Att försäljningen nu ökar igen är ett tecken på att hushållens bilbehov är fortsatt starkt – och det är tydligt att intresset är störst för elbilar och laddhybrider, säger Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil.

Volvo V70 vägrar vika sig som Sveriges mest sålda begbil. Men snart kan den bli passerad.

Det som ökar mest är elbilar, med en uppgång på 34 procent. Elbilar har nu sju procent av begagnatmarkanden. Men även laddhybrider och elhybrider ökar kraftigt. Nu börjar det synas en nedgång för bensin- och dieselbilar även på begagnatsidan. Bensinbilar minskade med 6 procent och dieslarna med en procent. 
– Allt fler hushåll vågar ta steget till elektrifierade alternativ. Här spelar andrahandsmarknaden en avgörande roll genom att göra tekniken tillgänglig för fler, säger Daniel Odsberg.

Den sista Volvo V70:n rullade av bandet i Torslanda i Göteborg den 25:e april 2016. Det är snart tio år sedan. Men fortfarande är Volvo V70 kungen bland svenska begagnade bilar. På tre månader bytte 14 461 V70-bilar ägare. Den näst populäraste begbilen var Volkswagen Golf med 13 775 bilar. Den väntas snart gå om V70 då den fortfarande säljs som ny bil. VW Passat är trea med drygt 10 000 bilar. På elbilssidan är VW ID.4 populärt före Polestar 2 och TeslaModel Y. 

Volkswagen Golf är tvåa, men säljs fortfarande som ny bil och väntas snart gå om Volvo V70 som den mest sålda begagnade bilen i Sverige. Men fighten kommer bli hård.

Enligt siffror från Bilpriser noterades en prisnedgång på 2 procent mellan juli och september jämfört med föregående kvartal.
– Prisnivåerna väntas ligga kvar på en stabil nivå under hösten och vintern. En prisnedgång kommer att synas främst bland äldre fossilbilar, medan elbilar, laddhybrider och elhybrider fortsätter att hålla värdet tack vare brett utbud och stärkt köpkraft hos hushållen, säger Daniel Odsberg.

Så populärt är bensin, diesel och el bland begbilsköparna


Q3 2025
Förändring
DrivmedelAntalAndelAntalProcent
Bensin157 35846,7%–9 489–5,6%
Diesel96 28928,6%–608–0,6%
Etanol11 4103,3%+304+2,7%
Laddhybrid24 5377,2%+4 169+20,4%
Elhybrid19 8665,9%+2 204+12,4%
El23 8197,0%+6 031+33,9%
Gas1 9420,5%–138–6,6%
Övrigt1 2140,3%+166+15,8%
Källa: Kvdbil

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt