Helt nya bilar säljs med teknik som blir värdelös

Många helt nya bilar säljs med SOS-system som blir värdelöst om två år. Bilköparna får inte veta vilka modeller som är drabbade. 
– Det finns ingen sådan lista trots att vi begärde det för 1,5 år sedan, säger Klaus Silfvenius, bilhandelsansvarig på Motorbranschens riksförbund (MRF).

Trots att alla 2G- och 3G-nät släcks ner i Sverige 2027 säljs helt nya bilar fortfarande med ett SOS-system som snart slutar fungera. Från och med 1 januari 2027 får inga nya bilar längre säljas med det gamla 2G- och 4G-systemet. Då måste de nya bilarna ha ett framtidssäkert SOS-system som heter NG eCall. Men när du köper en ny bil idag för 700 000 kronor är det långt ifrån säkert att bilens eCall-system fungerar när Telia släcker sitt 2G-system i slutet av 2027. Systemet är livräddande och ska larma SOS om du blir medvetslös vid en bilolycka.

Bilar som bara har det gamla systemet som går över 2G och 3G är helt lagliga att sälja idag, då de uppfyller EU:s krav. Som köpare av en helt ny bil är det svårt att veta vilka bilar som släcks från SOS-systemet. Det finns ingen lista över vilka märken och modeller som är drabbade, eller vilka bilar som redan har det nya systemet NG eCall som använder 4G- och 5G-nätet.
– Man får ringa till sin verkstad, återförsäljare eller generalagent för att få svar, säger Mattias Bergman, vd för branschorganisationen Mobility Sweden.

Den som köper en ny bil idag måste själv ta reda på om bilens SOS-system slutar fungera när Telia släcker sitt nät i slutet av 2027. En del bilar har det nya systemet NG eCall, medan andra fortfarande, helt lagligt, säljs med 2G/3G-system.

MRF var tidigt ute och försökte att begära in en lista. De har legat på bilmärkena länge för att få loss informationen. Trots det finns ingen information. 
– Nej, det finns ingen sådan lista, vi begärde det redan för snart 1,5 år sedan, nu börjar resp. tillverkar få koll på det men det finns märken som har en riktig utmaning att ens lyckas sammanställa detta för sitt eget märke, säger Klaus Silfvenius.

Mobility Sweden har också arbetat med att sammanställa alla märken och modeller. Det visade sig vara svårare än man trodde.
– Vi har gjort en kartläggning bland våra medlemmar över samtliga bilar som berörs. Det är olika resultat. Hos en del varumärken finns det listor över berörda modeller. Hos andra har man valt att inte ha kompletta listor, säger Mattias Bergman.

En del bilmärken har lämnat ut informationen utan omsvep. Andra menar på att det inte är så enkelt. Som köpare av ny bil är det viktigt att du ställer frågan till bilhandlaren och helst får en skriftlig garanti. Fråga om bilen har SOS-system som klarar det nya systemet NG eCall
– Anledningen är att det är för komplext. Det går inte att skriva varumärket och modell. Man måste veta vilken konfiguration som det gäller. Det kan skilja på samma årsmodell beroende på vilken motor det är och en del andra faktorer, säger Mattias Bergman.

Konsumentverket har tidigare påtalat vikten för bilbranschen att informera om att bilar kan ha ett SOS-system som kan sluta fungera 2027.
– Näringsidkare har ett ansvar för att lämna korrekt och tydlig information om varorna de säljer och deras egenskaper till konsumenten, säger Anton Mattsson på Konsumentverket.

På MRF ser man problemet från ett annat universum. De har följt frågan hela vägen och ser en attitydförändring hos bilmärkena under tiden.
– Sedan kommer en andra fråga på det och det är hur tillgänglig den listan är hos resp. märke, i början hade alla attityden att bara auktoriserade verkstäder skulle få tillgång till listan men nu har vissa märken börjat släppa sina, Volvo är väl längst fram där, säger Klaus Silfvenius. 

Fortfarande säljer många bilhandlare bilar utan att informera sina kunder. Trots att Konsumentverket gett dem stränga order att göra så. Mobility Sweden jobbar med frågan.
– Återförsäljarna har ansvar att informera sina kunder. Och det ligger i deras intresse att göra detta. Samtidigt utbildar vi dem i hur man tar fram informationen på bästa sätt. Om man har ett vin-nummer eller ett registreringsnummer är det bara att ringa och fråga så får man informationen, säger Mattias Bergman. 

Även om frågan kring eCall har stötts och blötts – så har de flesta svenskar ingen aning. Informationen har inte trängt ner i folklagren.
– Det är väldigt många som är berörda av det här och det är samtidigt en svår fråga med många detaljer som man ska hålla reda på, säger Mattias Bergman.

Det finns de som tror att informationen hålls hemlig av särskilda skäl. Drabbade bilmärken och modeller skulle tappa i värde och attraktionskraft.
– Ett av skälen till det är att bilen/modellen skulle vara svårare att sälja och att man skulle få sämre betalt, säger Bo Ericsson på Fordonsjuristen.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt