Auktoriserad Ferrari-handlare misstänks ha blåst kunder på miljoner. Superbilar såldes flera gånger. Två utpekade män uppges ha flytt till Dubai efter att härvan avslöjades.
Ferrarihandlaren i Mertel Italo Cars i tyska Nürnberg ser ytterst pålitlig ut vid en första anblick. Handlaren är “Officiell Ferrari-återförsäljare” och handlaren är listad på Ferraris globala hemsida för handlare. De har även utmärkta betyg på nätet. Få skulle misstänka att det pågick något bedrägligt här.
Nu rullas en härva upp i Tyskland där dussintals kunder uppges ha blivit lurade på miljoner på ett mycket lömskt sätt. Enligt uppgifter i tyska tidningen WELT har ägarna till företaget sålt samma bil flera gånger till olika kunder. Så länge kunderna väntade på sina bilar kunde härvan inte upptäckas. Men snart började köparna fråga efter sina bilar och ställa krav på handlaren.

Polisen slog i tisdags till mot Ferrarihandlaren. De misstänker nu att Ferrari-köpare blivit lurad på 100-tals miljoner kronor. Polisen har nu spärrat av Ferrari-hallen och eftersöker två misstänkta. Åklagarmyndigheten i Nürnberg-Fürth bekräftade att bedrägeri och förfalskning misstänks. De misstänker att två chefer från bilhandlaren flytt till Dubai.
Oroliga kunder uppger att de betalat för bilar som inte levererats. En utredning uppges nu pågå hos Ferraris tyska generalagent för att bringa klarhet i vad som hänt och hjälpa drabbade kunder.
– Vi vill informera er om att Ferrari SpA, efter en grundlig granskning, har beslutat att säga upp återförsäljar- och serviceavtalet med Mertel Italo Cars Nürnberg GmbH i Nürnberg med omedelbar verkan. Som ett resultat av detta kommer nämnda återförsäljare inte längre att ingå i det auktoriserade Ferrari-återförsäljarnätverket från och med den 10 juli 2025, skriver Ferrari i ett mejl till kunder.
Enligt Ferrari var det klagomål från kunder som gjorde att de upptäckte härvan.
– Detta beslut följer på allvarliga kundklagomål som krävde vår omedelbara uppmärksamhet. Vi vill försäkra er om att kundrelationens integritet och garantin för transparens och förtroende är högsta prioritet för Ferrari. Ferrari driver detta krav med största möjliga känslighet och motsvarande engagemang.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter