Nu kommer nästa jättesmäll inom bilindustrin. Tyska Thyssenkrupp som tillverkar bildelar planerar att säga upp nästan 2000 anställda.
– Utsikterna för den globala bilindustrin förblir svaga, säger chefen för företagets bilgren.
Bilindustrin genomgår en tuff period. Nu drabbas även den tyska industrijätten Thyssenkrupp av en massuppsägning. Företaget, som är en av världens största leverantörer av bildelar, planerar att säga upp omkring 1 800 anställda, skriver waz.de.
– Utsikterna för den globala bilindustrin förblir svaga. Produktionsvolymerna ligger konstant under de historiska lägstanivåerna. Diskussioner om nya tullar skapar ytterligare osäkerhet, säger Volkmar Dinstuhl, chef för bilavdelningen på Thyssenkrupp, till tidningen waz.de.
Företaget har meddelat att nedskärningarna är en del av ett större åtgärdsprogram där målet är att spara över 150 miljoner euro. För att nå dit införs också ett anställningsstopp, särskilt för tjänster med högre löner. Det framgår dock inte exakt vilka fabriker eller avdelningar som berörs mest av besparingarna.

Nedgången i bilindustrin har redan påverkat många stora aktörer. Volkswagen, Nissan, Stellantis är några aktörer som alla aviserat sparpaket. En av de stora orosmolnen är den dalande efterfrågan, där produktionsvolymerna ligger långt under tidigare nivåer. Osäkerheten ökar också med pågående diskussioner om nya tullar som kan påverka den internationella marknaden.
Thyssenkrupp har haft ett tufft år, och redan i november meddelade bolaget att över 11 000 jobb skulle försvinna eller omstruktureras inom ståldivisionen. Nu drabbas även bilavdelningen, där bolaget ser en vikande orderingång och ett försäljningstapp på tio procent under årets första kvartal.
– Marknadens krav kan vi inte undgå, även om vi fortsatt tror på vår tekniska spetskompetens och satsar försiktigt på framtida tillväxt, säger Dinstuhl.
Personaldirektören för bilavdelningen, Kerstin Ney, beskriver neddragningarna som nödvändiga för att bibehålla konkurrenskraften och säkra framtida jobb inom företaget.
– Vi kommer att söka lösningar tillsammans med arbetstagarrepresentanter för att minimera påverkan på de anställda, säger Ney till tidningen.
Thyssenkrupp Automotive Technology sysselsätter idag omkring 31 000 personer världen över och är därmed företagets största affärsområde. Trots sparåtgärderna betonar ledningen att de kommer att fortsätta investera i ny teknik och framtida tillväxt – men i en betydligt mer försiktig takt än tidigare.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamen i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå Universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.