Cyklister i krig mot bilister – falska fartkameror

Cyklister förklarar krig mot bilister med falska fartkameror. Danska cyklister skapar falska fartkontroller för att bromsa ner bilister. 
– Hastigheten dödar, och det är viktigt att vi alla bidrar till att skapa säkrare trafik – både cyklister och förare, säger cyklisten Gustav Thuesen. 

Mötet mellan cyklister och bilister på vägarna orsakar friktion. Under påsken fylls vägarna av landsvägscyklister som dragit igång årets säsong. Många bilister irriterar sig på cyklister som ligger i bredd och inte släpper förbi dem. Samtidigt är många cyklister rädda för bilarna och tycker att de har lika stor rätt till vägen som bilar. Många av dödsolyckorna med cyklister inträffar på landsvägar, visar dansk statistik. 

Nu dras en aktion igång i Danmark för att få bilisterna att tänka efter och öka cyklisternas säkerhet, rapporterar TVSyd. Cykelföretaget KXNGS som säljer olika tillbehör rapporterar in falska fartkameror och uppmanar alla cyklister att göra likadant. I Danmark finns flera populära larmtjänster som varnar för de lömska mobila fartkamerorna. På så sätt ska bilisterna fås att köra långsammare. 

Många bilister är irriterade på cyklister som inte går åt sidan. Samtidigt lever cyklisterna i skräck för bilarna. Det är svårt att gå ut ändå mot kanten på en landsvägscykel med smala däck där du sitter fastknäppt i tramporna. Foto: Unsplash

– Förare och cyklister har ett gemensamt ansvar för att skapa en säker trafik. Landsvägscyklister är extremt utsatta på grund av bristen på cykelvägar och kombinationen av hög hastighet och bristande uppmärksamhet kan få ödesdigra konsekvenser. Med det här initiativet vill vi fokusera på problemet och få förare att sakta ner, säger Lars Hemming, medgrundare av KXNGS, i pressmeddelandet.

På de populäraste danska cykelstråken på landsvägar kommer det nu att varnas för fartkameror som inte existerar. Aktionen kommer att pågå hela påsken. 
– Jag tror att varje cykelentusiast som tillbringar mycket tid på vägarna känner någon som har blivit påkörd. Jag pratade faktiskt med någon igår som hade blivit frontalkrockat – när han vaknade sa läkaren att han hade turen att överleva, säger cykelentusiasten och dokumentärfilmaren Gustav Thuesen. 
LÄS MER: