Så klarade Porschen 53 000 mil: ”Fantastisk bil”

En Porsche Panamera från 2011 som har gått 53 000 mil undersöks för att se hur den mår. Undersökningen bjuder på några riktiga överraskningar.  
– Jag förväntar mig att undersökningen kommer att gå bra, säger Porscheägarens barnbarn, Tommy.

Holländske Antoon van den Hurk slog till på en Porsche Panamera 2011 när sportbilen var splitterny. Han lockades främst av bilens dieselmotor. Till skillnad från de flesta andra Porsche-ägare har Antoon dessutom kört sin Porsche en hel del sedan köpet. Det har gjort att Porschen idag har gått längre än 53 000 mil. En som har kört bilen en hel del är Antoons barnbarn, Tommy.
– Det är en fantastisk bil, säger barnbarnet.

Trots att Porschen har körts mer än 53 000 mil har den fått väldigt lite underhåll. Därför bestämde sig Tommy för att ta bilen till en verkstad för att se hur den verkligen mår, och i ett av Auto Weeks klipp på Youtube får vi se när besiktningsmannen Joep Schurman genomför en besiktning av den långt körda sportbilen.

Besiktningsmannen testar först att köra bilen ute på vägarna och upptäcker då att den gör noll till hundra på ungefär 17,2 sekunder. Det är betydligt sämre än vad den gjorde som ny. När Joep Schurman körde bilen kände han även att fjädringen var oprecis och att motorn vibrerade ovanligt mycket.  
– Den känns lite sliten, säger Schurman.

Besiktningsmannen kör sedan bilen till verkstaden där han undersöker den närmare. Han lyfter då på huven och inspekterar sportbilens 3,0-liters V6 TDI-motor. Den verkar faktiskt fortfarande vara i bra skick, och Schurman kan inte se några tecken på problem.
– Av vad jag kan se är den bra, säger besiktningsmannen.

När han sedan tog en titt under bilen upptäckte han att alla stötdämpare visade sig vara väldigt slitna och behövde bytas ut. Dessutom var bromsskivorna också mycket slitna. Även däcken som satt på bilen var i sämre skick.
– Med fyra nya stötdämpare skulle det bli en helt annan bil, säger Schurman.

Porschen skulle alltså behöva byta ut några delar, men på det stora hela fanns det inga kritiska fel som hade kostat en förmögenhet att reparera, trots att den gått hela 53 000 mil. Enligt Tommy kommer hans morfar förmodligen att fortsätta köra bilen ett bra tag till.
– Han har sagt att han kommer att fortsätta köra bilen i några år till, säger Tommy.
LÄS MER: