Köpte Sveriges nyaste Volvo 240 – gått 114 mil

De köpte Sveriges nyaste Volvo 240. Nu visas den upp för alla.
– Det är ett riktigt dragplåster, säger Oliver Engkvist på Fordonspartner i Söderhamn.

Han lyckades köpa Sveriges mest unika Volvo 240. Det handlar om en underbar blå bil från 1980 med en pikant historia. Dessutom har den bara gått 114.5 mil.
– Jag brukar läsa Carup och läste att den här bilen skulle säljas, säger Oliver Engkvist.

Den förra ägaren heter Jörgen Gustavsson och bor i Eksjö på det småländska höglandet. I sitt garage brukar Jörgen skruva med allt och lite därtill. För några år sedan fick han nys om den här Volvon.
– Det var en  man från Blekinge som hade ägt den, han köpte den 1980 och körde bara 100 mil innan den ställdes in i ett garage, säger Jörgen.

En klassisk bil
När den här Volvon rullade ut från det löpande bandet var det en symbol för hur den svenska ingenjörskonsten och det socialdemokratiska trygga folkhemmet förenades på en och samma gång. En bil som var i toppklass och samtidigt trygg att åka med för hela familjen,

Mannen i Blekinge hade då en gammal Amazon. Han läste om Volvos nya bil. Sedan gick han hemma och grunnade över att unna sig något fint nu när åren börjar trilla iväg. Till slut åkte han in till Sölvesborg för att köpa den här bilen.

En enkel karl
Den excentriska blekingen bodde enkelt. Han var också välbärgad. En intressant egenskap hos en hel del byoriginal i vårt avlånga land. Precis som många andra av sina fränder tyckte han om att leva sparsamt
– Grannarna tittade efter bilen och då blev han nog lite purken och ställde in den i garaget igen, säger Oliver Engkvist.

När han köpte bilen av Jörgen fick Oliver också höra hela historien. Den gamla mannen från Blekinge gör bilen ännu mer unik. Han lät Volvon stå orörd i det mörka tysta garaget.
– Sedan tog han fram den långt senare och besiktigade bilen och körde några mil till innan han ställde undan den på nytt, säger Oliver Engkvist.

Tog tillbaka Amazonen
Mannen tog istället tillbaka sin gamla Amazon som tjänat honom så troget. Den fick duga gott för de små turer han tog längs havet genom Listerlandets bördiga slätter.
– Nu har vi köpt den och det är en väldigt fin bil. Vi ska bara gå igenom allt och se till att varenda skruv är i perfekt skick. För det är precis vad den här bilen förtjänar, säger Oliver Engkvist.

Han jobbar på Fordonspartner i Söderhamn. Nu står den här unika Volvon i deras bilhall.
– Vi hade nog inte tänkt sälja den. Det här är en bil att spara. Kanske ska vi åka till en bilutställning och visa upp den. Det är viktigt att flera personer kan få se den här bilen som har ett sådant historiskt värde, säger Oliver Engkvist.

Alla som kommer till Fordonspartner kan få den nya Volvo 240 från 1980. Oliver och hans kollegor är stolta över att kunna visa upp en sådan artefakt i ett tidevarv då bilarna är som radiostyrda rymdraketer.
– Många kommer in och blir intresserade av bilen. Sedan kanske någon lägger något skambud. Men den är inte till salu. Inte ännu i alla fall, men det får vi se längre fram.

Ska inte köras
Det är inte meningen att den här Volvon ska köras. Den ska stå uppställd och tas om hand. Den nya köparen säger att den startar perfekt. Det är som tiden inte har lyckats komma åt den sedan dagen bilen rullade ut från fabriken.
– Den ska inte rulla så mycket mer, miltalet är en viktig sak och en stor del av bilens identitet, säger Oliver Engkvist.

Priset är en hemlighet mellan säljare och köpare.
– Jag har lovat Oliver att inte säga något om den saken. Om han vill berätta så kommer han att skylta med det. Jag är glad att det var Oliver som köpte blen, han är kunnig och en bra kille, säger Jörgen Gustavsson.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt