Han var en av de allra första i Sverige att få nya elbilen Volvo EX60. Men de första fem veckorna har inneburit uppkopplingsproblem och mystiska buggar. När bilen togs till verkstad togs han emot av hel delegation av tekniker från Volvo med laptops.
– Efter att ha varit inlåsta i bilen i minst en och en halv timme tillsammans med en liten armé av laptops var domen att bilen behövde en total återställning, berättar ägaren i Volvo Cars egen Facebookgrupp.
För några veckor sedan berättade Carup om den allra första svenska ägaren till Volvos nya elbil EX60. Modellen är märkets nya stora hopp, men hittills har bara fyra exemplar levererats till köpare i Sverige. Volvo skyndar långsamt för att till varje pris undvika det mjukvarukaos som drabbade flaggskeppet EX90.
Men helt smärtfritt har det inte varit för de första EX60-förarna. I Volvo Cars egen officiella Facebook-grupp har den tidiga ägaren berättat om buggiga dörrhandtag och en 5G-uppkoppling som som försvann, vilket tvingat honom att dela nätverk från sin egen mobiltelefon för att bilen ska fungera fullt ut.

Nu, fem veckor efter leveransen av hans EX60 P10 Ultra, kommer en ny uppdatering. Efter hans inlägg i den globala Facebook-gruppen på engelska agerade den lokala Volvo-handlaren blixtsnabbt och kallade in bilen för en heldag i verkstaden. Och Volvo sparade inte på krutet när elbilen kom till verkstaden.
– Döm om min förvåning när jag kom dit på morgonen och fann vad som liknade en hel delegation väntande på mig. Inget lämnas åt slumpen här, det är ett som är säkert. Mycket imponerande, skriver ägaren.
En armé av laptops och raderade nycklar
Efter att bilen varit inlåst i en och en halv timme med “en liten armé av laptops” kom domen. Bilen krävde en total fabriksåterställning. Reset-knappen löste visserligen nätverksproblemen, men innebar också att alla familjens personliga förarprofiler raderades ut och att de digitala mobilnycklarna ägaren installerat i telefonen slutade fungera.
Som tur var hade han med sig de fysiska nyckelkorten och kunde, med lite hjälp, återställa allt igen. Händelsen får honom att ifrågasätta hur komplicerade dagens bilar har blivit.
– Man kan ju undra om det numera borde krävas en examen i datavetenskap för att köpa en ny bil – helst följt av en ingenjörsexamen för säkerhets skull. Jag har ingetdera, men jag klarar mig ganska bra, främst tack vare mitt bilintresse och en imponerande mängd tålamod, konstaterar han.
Mysteriet med “vattnet i skuffen” löst
I sin tidigare rapport berättade ägaren om ett märkligt fenomen när han bromsade bilen till stillastående. Bilen gungade till på ett sätt som fick det att kännas “som om jag körde runt med ett ton vatten i skuffen”. Den uppmärksamme serviceteknikern hade läst detta och kunde ge förklaringen. Bilen var inställd på Creep mode (krypkörning) i mannens förarprofil. Hustrun hade däremot funktionen avstängd i sin profil.
– Så för en gångs skull var vi faktiskt inte oense om bilen – vi hade båda rätt!

Sågar fejkade motorljud
Efter den omfattande återställningen känner han att bilen är som pånyttfödd. 5G-nätet är tillbaka, skärmen upplevs ännu snabbare och han kan streama tung musik via Tidal (Dolby Atmos) i timmar utan minsta lagg eller buffring. Ytterligare en mjukvaruuppdatering väntas inom de närmaste veckorna.
Han är i grunden otroligt nöjd med bilen, men skickar med en sista svidande kritik mot trenden med artificiella motorljud i elbilar – och bilens många “barnvakts-system”.
– Ärligt talat förstår jag inte varför biltillverkare erbjuder detta. Nu när de äntligen har lyckats bygga bilar som är otroligt tysta, har lång räckvidd och laddar snabbt, varför i hela friden skulle vi vilja lägga till artificiellt buller? Jag undrar ibland om kunderna som vill ha fejkade motorljud också skulle uppskatta någon form av artificiell rök som kommer ut ur avgasröret. Bara för att fullborda upplevelsen.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















