Unikt luciatåg med 12 klassiska Volvo-bilar. World of Volvo bjuder göteborgarna på annorlunda luciatåg.
– Vi vill skapa både värme och glädje, säger Viktoria Wallner, Experience Officer, World of Volvo.
Publiksuccén är tillbaka. På Lucia på lördag hålls ett unikt luciatåg i Göteborg. Tolv klassiska Volvobilar har klätts ut till lucia, tomte och renar. De kommer att köra på Avenyn upp till Götaplatsen vid 17-tiden.
– Vi vill skapa både värme och glädje under december och jullovet. Luciafordonsparaden för traditionen vidare på ett nytt och lekfullt sätt,” säger Viktoria Wallner, Experience Officer, World of Volvo.
Dessutom öppnar World of Volvo en ny utställning under Hjullovet. De visar upp David Johanssons unika Volvo V70 i full skala i Lego. Dessutom kan besökarna bygga på världens största lastbil i Lego. David Johansson bygger en Volvo-lastbil i full skala helt i Lego – ett av världens största Legobyggen.

LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















