Kronofogden tog superbil med V8 och dubbelturbo

En röd Porsche Panamera GTS har hamnat hos Kronofogden. Och nu kan vem som helst ropa hem sportbilen med V8-motor. Men det finns viktiga saker innan köpet som du inte får missa.

Normalt förknippas en röd Porsche med V8-motor med lyxgarage och motorvägar i hög fart. Men den här gången har den hamnat i händerna på Kronofogden. Bilen är en bensindriven Panamera GTS med automatlåda och fyrhjulsdrift. Den är av årsmodell 2015 och är i ovanligt fint skick. Och nu ska den auktioneras ut till högstbjudande via myndigheten.

Mätaren står på 10 096 mil, den senaste servicen gjordes sommaren 2024 och både instruktionsbok och servicebok finns kvar. Vid en kontroll startade bilen i oktober i år, men den har inte funktionstestats och har varit obesiktigad sedan augusti 2025. Några repor och skav syns, men inget mer än så är noterat. Vinterdäck ingår och kupén är klädd i alcantara. Dessutom har den både servicebok och två nycklar.

Foton: Kronofogden

Panamera GTS från den här generationen har en 4,0-liters V8 med dubbelturbo och rejäl prestanda. Motorn ger 441 hästkrafter och 620 Nm i vridmoment. Med Sport Chrono-paketet gör bilen 0–100 km/h på runt 3,9 sekunder och toppfarten ligger på 300 km/h. Kraften skickas genom en snabb 8-växlad dubbelkopplingslåda. Det är samma typ av låda som används i märkets renodlade sportmodeller.

Men det finns också saker att tänka på innan man börjar buda. Den som lägger bud och ångrar sig kan bli spärrad från framtida auktioner. Alla fordon säljs utan garanti och det är köparens ansvar att undersöka skicket så noggrant som möjligt. Vid varje försäljning finns en planerad visning, och den är ofta kort.

Foton: Kronofogden

– Det brukar vara en visning på ungefär en halvtimme. Man kan titta på bilen, se skadorna och fundera på vad man tycker den är värd. Men det är inte så att man kan komma och kolla när som helst, har kronoinspektören Andreas Köhler berättat för Carup tidigare.

Fordonen säljs i befintligt skick och myndigheten försöker bara starta bilarna men inte går igenom dem tekniskt. Det innebär att du inte har någon ångerrätt om du upptäcker något i efterhand. För denna Porsche Panamera GTS från 2015 har Kronofogden satt ett utropspris på 549 000 kronor. Trots att flera dagar återstår av auktionen har budgivningen redan nått 300 000 kronor.

Foton: Kronofogden

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt