Vem har bäst batteridriven snöskyffel, Jula eller Biltema? Rickard har testat båda – och vinnaren är tydlig.
Tung snö på garageuppfarten eller parkeringsplatsen kan snabbt bli jobbigt. Men för den som vill slippa skyffla snön för hand finns en enkel lösning – batteridriven snöskyfflel. Youtubern Rickard har testat två modeller från Jula och Biltema, för att avgöra vilken som är bäst.
– Vem hatar inte att skyffla snö? Det kan vara riktigt jobbigt för ryggen, säger Rickard på sin Youtubekanal.
Rickard använde vatten från en sjö för att simulera motståndet från snön. Testet gick ut på att se hur långt maskinerna kunde kasta vattnet, hur mycket kraft de hade och länge batterierna räckte. Och Biltemas blev en enkel vinnare.
– Biltema-maskinen är brutal. Den gräver en jäkla grop i sanden och flyttar mycket mer vatten, vilket betyder mycket mer snö, säger Rickard.
Biltemas snöskyffel är snäppet dyrare än varianten från Jula. Biltemas snöskyffel kostar 1899 kronor och Julas 1299 kronor. Biltemas är lite tyngre, men då får du fler finesser. Samtidigt höll batteriet i Biltemas 3 minuter och 43 sekunder, jämfört med Julas som bara höll 1 minut och 7 sekunder. Dessutom kan du rikta var snön ska landa med Biltemas skyffel.
– Den är lite tyngre men väldigt stabil. Du kan bestämma var snön ska hamna, vilket är mycket bättre än Julas variant. Bara det är ju säkert värt 1000 kr extra, fortsätter Rickard.
Julas maskin kan fungera för mindre ytor eller lättare snöfall. Men om snön har fallit rejält under natten och parkeringsuppfarten är full av snö? Då vill många ha en batteridriven snöskyffel som gör jobbet. Och då är Biltemas snöskyffel ett bättre val.
– Den tar mer bredd och den tar garanterat mer snödjup, säger Rickard.
Även om den är snäppet dyrare, är Rickard säker. Biltemas snöskyffel kommer vara en bättre investering.
– Detta är ingen investering man gör för bara en vinter. Det är för framtiden. Så du får räkna med att ha en maskin i 5-10 år. Jag tror att Biltemas är en bättre investering. Absolut, avslutar Rickard.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















