Fartkameror var livsfarliga – plockas bort helt

Farliga fartkameror som kan fånga rattsurfare har tagits ur bruk. Efter att ha varit uppe i mindre än fyra månader. Bilder visar hur kamerorna själva kan bli en livsfara på vägarna.

Sedan i maj har en ny typ av fartkamera dykt upp på nederländska vägar. De kan inte bara registrera fartsyndare. Utan dessa fokuskameror som de kallas registrerar även alla som använder mobilen medan de kör, det vill säga rattsurfare. De har visat sig vara effektiva men också väldigt känsliga. Och nu tvingas man stänga ner dem för att de är för farliga.

Det var i måndags som en av dessa kameror mitt på motorvägen N50 vid Kampen hade blåst omkull. Turligt nog kom ingen till skada men om den träffat en bil kunde det ha blivit mycket värre. Det är ännu oklart vad som gjort att den ramlat omkull men man utesluter inte moder jord.
– Hur det har gått till och om vinden spelade in utreds just nu, säger en talesperson för åklagarmyndigheten till De Stentor.

Kameran själv tog skada som bilderna ovan visar och även om vinden nu utreds som en orsak till olyckan så utesluter inte åklagarmyndigheten att någon bilist kan ha vält den med flit. För att vara på den säkra sidan har myndigheten nu stängt av alla fokuskameror av den typen. När de är avstängda kan de fällas ihop, vilket kraftigt minskar risken att de blåser omkull.

Det finns dock ett annat fabrikat av samma typ som fortfarande är aktiva. I nuläget finns bara ett begränsat antal av dessa kameror i Nederländerna men totalt planeras 50 kameror att sättas upp i landet. Men tills vidare är alltså delar av kamerorna avstängda, vilket ger bilisterna en andra chans att fokusera på vägen – och inte på mobilen.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt