Koenigsegg gör ett fantastiskt rekordår. Nya siffror som Carup tagit del av avslöjar att drömfabriken i Ängelholm spränger en ny drömgräns.
Koenigseggs jubileumsår blev också ett av de bästa någonsin. Svenska hyperbilstillverkaren i Ängelholm slog försäljningsrekord under sitt 30:e år. Nya årsredovisningen för 2024 som Carup tagit del av avslöjar rekordsiffror. För första gången sprängs drömgränsen en miljard. Omsättningen landade på 1,42 miljarder kronor. Tillväxten är nästan lika snabb som Koenigseggs bilar: Plus 123 procent.
Att göra jättevinster på hyperbilar är inte lätt, ens för Koenigsegg. Trots att bilarna kan kosta 40 miljoner styck ger de inga enorma vinster. För två år sedan blev det förlust på 302 miljoner kronor då få bilar levererades. Men under förra året vände företaget till rörelsevinst på 35 miljoner kronor. Men rörelsemarginalen är inte högre än 2,4 procent.
– Jag är övertygad om att grundandet av Koenigsegg 1994 var en milstolpe för bilindustrin. Även om extrema prestandabilar hade byggts tidigare, betraktades de oftast som nischprodukter från relativt etablerade tillverkare, skriver Christian von Koengisegg.

En stor anledning till försäljningsrekordet är att Koenigsegg för första gången någonsin har tre bilar i produktion: Jesko, Gemera och CC850. Det finns förutsättningar att 2025 kan bli minst lika bra. Företaget har nu över 800 anställda.
– Detta är första gången som Koenigsegg Automotive har tre modeller i produktion samtidigt – en milstolpe vi kan vara mycket stolta över. Affärslandskapet efter 2025 kommer att se annorlunda ut jämfört med tidigare år. Världen är mindre stabil och mer oförutsägbar. Koenigsegg står dock på en solid grund, med världsledande teknik, beprövat ledarskap, enastående medarbetare och – viktigast av allt – fantastiska produkter, både nu och i vår framtida portfölj. Tillsammans kommer vi att föra detta företag in i en högpresterande framtid, säger Christian von Koenigsegg i årsredovisningen.
Allra bäst säljer Koenigsegg i Europa, exklusive Sverige. Där mer än dubblades försäljningen till 641 miljoner. Även Asien är en viktig marknad med en omsättning på 239 miljoner. Under året fick Koenigsegg nya delägare i form av Chieftain Capital Management efter en nyemission på närmare 600 miljoner kronor. Framtiden ser spännande ut för Koenigsegg. I samband med årsstämman i år skapade de möjlighet till ytterligare nyemission, bland annat för att kunna ställa ut optioner till anställda. Koenigsegg har också blivit ett publikt bolag, vilket gör att en börsnotering inte är utesluten.

Koenigsegg står väl rustade för ännu mer tillväxt. Nya spännande hyperbilar är att vänta de närmaste åren. De har låtit oss veta så mycket som att de inte blir elektriska. Med amerikanska investerare finns nu större resurser.
– Det strategiska partnerskapet med Chieftain Capital Management bygger på att Chieftain delar bolagets vision och värderingar och den gemensamma ambitionen att ta Koenigsegg till nya höjder, samtidigt som den familjära företagskulturen bevaras och bolaget får tillgång till Chieftains expertis i att driva tillväxt och operativ excellens, skriver Koenigsegg i sin verksamhetsberättelse.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter