Koenigsegg jublar över superår med nya rekord. Förra året ökade vinsten med 227 procent, försäljningen närmar sig två miljarder och fler hyperbilar än någonsin levererades.
– 2025 var ett banbrytande år för Koenigsegg, säger Christian von Koenisgegg i nya årsredovisningen.
Svenska hyperbilstillverkaren Koenigsegg har lagt i högsta växeln och levererar ett historiskt rekordår. Enligt bolagets nya årsredovisning för 2025 slår de rekord på alla områden. Omsättningen närmar sig två miljarder kronor med hyperbilsfart. Vinsten mer än tredubblades till 115 miljoner kronor. Men det roligaste av allt var kanske att 56 otroliga hyperbilar skeppades ut från drömfabriken i Ängelholm.
Inte undra på att grundaren och huvudägaren Christian von Keonigsegg jublar i årsredovisningen.
– Vi levererade fler bilar än någonsin tidigare och konsoliderade våra tre produktionslinor i Gripen Atelier – den mest sofistikerade parallella produktionssekvens i Koenigseggs historia. Allt detta ägde rum samtidigt som vi levererade det bästa ekonomiska resultatet i företagets historia.

Koenigsegg börjar bli ett stort företag och har nu vuxit till 848 anställda. Med tanke på att de gör sina bilar från grunden och nästan tillverkar varenda del själva är det imponerande att fabriken i Ängelholm lyckades leverera nya rekordet 56 bilar till kunder över hela världen. USA är den största marknaden och dit gick 31 bilar. Den näst största marknaden var Tyskland med 7 levererade bilar, följt av Schweiz med 4 bilar. Bilförsäljningen stod för den absoluta merparten av omsättningen med 1 661 miljoner kronor, medan eftermarknad och service genererade 56 miljoner kronor.
Den största utmaningen tycks vara att hinna tillverka alla bilar och att investeringar slukar kassaflödet. Även efter rekordleveranserna har Koenigsegg en orderstock på svindlande 380 bilar kvar att bygga, vilket säkrar produktionen i flera år framöver. Tekniskt sett bjöd 2025 också på flera rekord. När den kroatiska el-hyperbilen Rimac Nevera R i mitten av året snuvade Koenigsegg på rekordet kontrade svenskarna och Koenigsegg körde på 25,21 sekunder.

Det som gör Koenigsegg unikt i bilvärlden är deras extrema grad av egen tillverkning, något Christian von Koenigsegg lyfter fram i årsredovisningen:
– Det finns få tillverkningsföretag i världen – och ännu färre inom fordonsindustrin – som i så hög grad utvecklar och producerar sina produkter internt. Koenigsegg har förfinat denna förmåga sedan den första prototypen byggdes 1994. Idag är antalet komponenter vi designar och tillverkar till våra bilar större än någonsin och omfattar nu även hela högvoltsarkitekturen. Denna grad av perfektionism kan av många uppfattas som betungande, men vårt åtagande att ligga i absolut framkant vad gäller prestanda och innovation kräver det, säger Christian von Koenigsegg.
Förutom den rullande bilproduktionen har Koenigsegg säkrat sin hemmaplan i Ängelholm på ett mycket konkret sätt. I oktober 2025 köpte Koenigseggs dotterbolag Ghost-Fast AB loss de resterande 50 procenten av aktierna i PEKO Fastighets AB (som äger fabriksfastigheten och marken) för en kontant köpeskilling på 93 miljoner kronor. Fabriken är därmed numera till 100 procent helägd av koncernen.

Satsningen på så kallad vertikal integration där allt görs under eget tak nådde nya höjder under året. Företaget har bland annat byggt upp en helt ny högvoltsproduktion i Valhall Park för att tillverka egna batteripaket, samt startat en ny produktionsanläggning i Älvdalen för att montera den högteknologiska elmotorn ”Dark Matter” och högvoltsomvandlaren ”David”. Dessutom har en ny avdelning för kundanpassade högprecisionskomponenter i metall, kallad ”Jewelery Atelier”, invigts i Gripen Atelier.
Koenigsegg lyfter fram flera milstolpar för året. Den fyrsitsiga Koenigsegg Gemera erhöll slutligen sin officiella EU-homologering i december 2025. Det betyder att samtliga krock- och emissionsprov är helt godkända och kundleveranserna kan starta i Europa under 2026 på den nya produktionslinan ”Ludvig”. Den banfokuserade specialmodellen Sadair’s Spear som markerar slutet för Jesko-serien lanserades under mitten av 2025, Samtliga 30 planerade exemplar såldes slut direkt.
Det starka resultatet och den stabila produktionen gör att Koenigsegg nu uppges förbereda sig för en framtida börsintroduktion. För att rusta organisationen har ledningsgruppen i Ängelholm förstärkts med tunga namn från den etablerade bilindustrin. I november klev Johan Ekdahl in som ny CFO (ekonomichef) för Koenigsegg, efter att ha lämnat exakt samma topproll hos börsnoterade Volvo Cars.
Dessutom har ledningen stärkts upp med Mofid Elkemiri (tidigare vd för Gordon Murray Automotive) som ny produktionschef (CMO) och Rosmarie Söderblom (tidigare expert på bolagsstyrning och legal finans hos Volvo Car Group) som chefsjurist (General Counsel). Aktien handlas onoterat och just nu har Koenigsegg ett inofficiellt börsvärde på 16,5 miljarder kronor enligt de senaste avsluten.
Fakta: Koenigseggs supersiffror för 2025
Nettoomsättning: 1 760 MSEK (+24 % från 1 420 MSEK).
Bruttomarginal: 32,7 % (upp från 28,0 % året före).
Rörelseresultat (EBIT): 115 MSEK (+226 % från 35 MSEK).
Årets nettoresultat: 103 MSEK (+3 355 % från 3 MSEK).
Kassaflöde: – 272 MSEK (+187 MSEK 2024)
Soliditet: 27,3 % (upp från 26,0 %).
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















