BYD:s nya prisbomb till Sverige – så billig är elbilen

Rekordbillig elbil till Sverige. Nya BYD Dolphin Surf kostar bara strax över 200 000 kronor.

BYD avslöjar nu sin nya billiga elbil för Europa-marknaden. Nya Dolphin Surf utmanar Dacia Spring och blir en av Europas absolut billigaste elbilar. I Tyskland har försäljningen börjat och priset börjar på 19 999 euro. Den har inte lanserats i Sverige ännu, men planen är att den ska komma hit. Svenska priser finns ännu inte tillgängliga.

– Det är tanken. Planen var att lansera redan nu, men vi har inte fått klart med vår tilldelning ännu. Vi väntar med exakt lanseringsdatum, säger Andreas Rosén kommunikationschef för BYD i Sverige till Carup.

 BYD Dolphin Surf blir kinesiska märkets billigaste elbil i Europa och lägger sig under konkurrenter som Renault 5 och Hyundai Inster i pris. Allt fler biltillverkare kommer nu med små billiga elbilar, i går avslöjades nya Nissan Micra. Efter sommaren visar Volkswagen upp sin nya ID.2 All, som dock kommer att få ett annat namn när Volkswagen skrotar ID.

BYD:s utmanare blir 3,99 meter lång och är främst tänkt som en elbil för staden och kortare pendling. Instroduktionspriset på 19999 euro gäller det minsta LFP-batteriet på 30 kWh. Då får bilen en räckvidd på 22 mil. Det finns även versioner med större batteri och en räckvidd på 32 mil. Då hamnar priset på 26 990 kronor i Tyskland. 
LÄS MER:

Senaste nytt