Kristoffer plogade fast rattfyllo – prisas som Årets Trafikhjälte

Kristoffer Lundkvist från Piteå plogade in en rattfyllerist med sin plogbil.
Sedan höll han kvar rattfyllot på platsen och ringde polisen.
Nu prisas han som Årets Trafikhjälte
.

Årets Trafikhjälte är någon som utmärkt sig för att ha visat civilkurage, stor bragd och handlingskraft i risk-, och olyckssituationer i trafiken. Denne är en förebild vars exempel motiverar andra att ingripa när någon behöver en medmänniska eller för att förhindra en trafikolycka. I år går utmärkelsen till Kristoffer Lundkvist från Rosvik, Piteå.

”Har visat civilkurage och handlingskraft genom att med snö och snöplog hindrat en rattfyllerist att flytta sin bil”, lyder motiveringen.

–I år fick vi in ovanligt många röster. Rattfylleri är något som engagerar allmänheten,säger Lena Mörk, projektledare hos MHF som står bakom priset.

De två andra finalisterna var i år:
De brottande fotbollsspelarna från Glimåkra som sprang ikapp en misstänkt rattfyllerist och brottade ner honom och höll fast honom tills polisen kom.
Halmstadbon som försökte stoppa en misstänkt rattfyllerist från att köra iväg genom att ställa sig framför bilen, och själv blev påkörd och skadad.

Kristoffers sambo Elin såg i vintras en bil komma farande mot henne i oroväckande hög fart. Bilen körde ner i diket. Ut ur fordonet steg en man som såg ut att vara märkbart berusad. Han kunde knappt stå på benen men presenterade sig med namn. Hon skällde ut mannen, fick honom att lämna bilen och i stället ta sig hem till fots.

När Elin kom hem ringde hon sin make Kristoffer. Han visste vem den misstänkte mannen var när han hörde namnet. Kristoffer som jobbar med att skotta snö och var ute på plogrunda släppte arbetet och åkte till mannens bostad. Där sade Kristoffer åt honom att låta bilen stå kvar i diket.

När Kristoffer efter arbetspasset åkte hemåt med sitt plogfordon och passerade platsen där Elin nästan blivit påkörd såg han att den misstänkte rattfylleristen var där. Han satt bakom ratten och försökte få loss bilen ur diket för att köra från platsen.

Då fattade Kristoffer ett snabbt beslut och satte i plogbladet och körde mot bilen i diket. På så sätt lyckades han trycka in bilen mot snövallen så den satt fast. Kristoffer ringde polisen och försökte att hålla mannen kvar på platsen. Den misstänkte rattfylleristen lyckades smita men kunde ändå gripas av polisen senare på kvällen.

Priset delas ut av MHF och Körkortonline.se och består av ett kontant stipendium på 10 000 kronor, ett diplom samt en vacker hedersutmärkelse i form av en droppe i glas.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt

Felparkerade bilar säljs ut till vrakpris

Nu börjar felparkerade bilar säljas på auktion. Svensk kommun blir bilhandlare och säljer ut bilar till vrakpris. Men det finns en hake – inga nycklar finns. 

Bilar som felparkeras eller överges är ett stort problem för många svenska kommuner. Fråga bara Helsingborgs stad. Förra året fick de bärga bort 333 bilar. Efter 30 dagar blir kommunen ägare till bilen. För det mesta hamnar bilarna på skroten. Men nu tar Helsingborg till ett nytt drag. 

De börjar sälja bilarna på auktion, berättar Helsingborgs Dagblad. Nu har det lagt ut bilar på sin hemsida som de säljer på anbud. 
– Det är relativt nytt för oss och inget vi tidigare behövt ta hänsyn till, berättar Johan Carlson Sundström, trafiktekniker på Helsingborgs stad till HD.

En Volkswagen Scirocco bjuds ut med en bedömt värde på 25 000 kronor. För köparen blir det en chansning.
Audi A6 Allroad A-traktor.

Just nu är det åtta bilar som säljs på kommunens hemsida. Bland annat finns en Volkswagen Scirocco från 2011, en bil som är åtråvärd bland bilentusiaster. Kommunen bedömer att värdet bara är 25 000 kronor. Men då får köparen gamla p-böter på köpet. En stor hade är att ingen nyckel medföljer den bortbärande bilen. 
– Samtliga bilar säljs ju utan nyckel, vilket gör det svårt att undersöka saker som motorns skick. Eftersom nyckeln saknas drar vi också av en procentuell andel av värdet, förklarar Johan Carlson Sundström till HD.

Även en Audi A6 Allroad A-traktor som ser ut att vara i anständigt skick säljs. Helsingborg vill bara ha 20 000 kronor. Även en bortbärgad BMW 325 med ett stort antal p-böter på rutan säljs för ett bedömt värde på 20 000 kronor. Den har bara gått 19 000 mil. För köparen är det en chansning, då bilarna inte kunnat startas.

En BMW 325i kommer med ett antal p-böter, men en mätarställning på under 20 000 mil.

Den april visas bilarna. Den som är intresserad måste sedan lämna bud på ett gammaldags sätt. Ett förseglad kuvert ska lämnas i receptionen hos Stadsbyggnadsförvaltningen i Helsingborg. Staden uppger att eventuellt överskott även kan gå till att betala skulder på bilarna, men uppger inte vad som gäller vid köp för bilar som är belagda skulder. Det är en viktig detalj för köparen att ha koll på.
– Om det blir ytterligare överskott och det är en bil med skulder till Transportstyrelsen till exempel så betalas de skulderna av, säger Johan Carlson Sundström till SVT

Bilarna som säljs: 

Ford Fiesta, årsmodell 2014 med 17 286 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 27 000 kronor.
Audi A3, årsmodell 2008 med 25 301 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 20 000 kronor.
Ford Kuga, årsmodell 2010 med 9 632 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 20 000 kronor.
Peugeot 3008, årsmodell 2013 med 18 911 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 29 000 kronor.
VW Scirocco, årsmodell 2011 med  21 017 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 25 000 kronor.
BMW 325i, årsmodell 2006 med 19 628 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 20 000 kronor.
Audi A4, årsmodell 2011 med 24 383 mil på mätarställningen. Bedömt marknadsvärde: 30 000 kronor.
Audi A6, årsmodell 2002 ombyggd till A-traktor med 26 542 mil på mätarställningen vid senaste besiktningen. Bedömt marknadsvärde: 20 000 kronor.
Källa: Helsingborgs kommun

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Då får du böter – för ett litet märke

Ett klistermärke eller en flagga kan snabbt bli en dyr historia. Så lite räcker för att du ska få höga böter för registreringsskylten.

Många tänker att skylten är en del av bilen och går att anpassa som man vill. Så är det inte. Registreringsskylten tillhör staten och ska se ut exakt som den gör när den lämnas ut. Det betyder att du inte får täcka, ändra eller påverka den. Inte ens med små detaljer.
– En registreringsskylt ska vara väl synlig och hållas i sådant skick att den lätt kan avläsas, säger trafikpolisen Petter Magnusson i Värmland till Carup.

Det kan vara en klubblogga, en svart S-symbol eller en liten flagga. Sätter du något på skylten räknas det som ett otillåtet märke och kan ge 500 eller 1500 kronor i böter. Blir skylten svårläst kan böterna höjas till upp till 1500 kronor. Du får heller inte spraya, tejpa eller lägga plastfilm över skylten för att göra den svårare att läsa. Ändå säljs dessa produkter med löften om att lura fartkameror eller slippa trängselskatt.

Ett klubbmärke eller en Sverigeflagga kan bli en dyrköpt förändring.
Att manipulera skylten för att undvika exempelvis trängselskatt är olagligt. Detta missar många av återförsäljarna till dessa produkter att nämna.

I verkligheten räknas det som manipulation av registreringsskylten och kan leda till både böter och i vissa fall körförbud tills felet är åtgärdat. Inte heller mer vardagliga saker är tillåtna. Skylten måste alltid vara fullt synlig. Om du till exempel har en cykelhållare eller last som täcker den måste du använda en extra registreringsskylt. Att köra runt med en dold eller delvis skymd skylt kan annars ge böter direkt.

Ett annat vanligt misstag är att flytta skylten. Vissa sätter den i bakrutan eller framrutan när den ordinarie platsen inte passar. Det är inte tillåtet. Skylten ska sitta på rätt plats och vara korrekt monterad. Du får inte heller byta ut skylten mot en egen variant. Egna kopior, specialskyltar eller andra utföranden som inte är godkända är förbjudna.

En annan fälla som kan leda till böter när registreringsskylten inte syns.

Samma sak gäller om skylten sitter löst, snett eller provisoriskt fastsatt eftersom även det kan ge anmärkning. Men finns det en annan detalj många glömmer bort.
– Det kan vara bra att borsta av skylten vid den här årstiden när det är mycket snö och smuts. Sedan är det också viktigt för oss att kunna identifiera bilar, säger polisen Reine Berglund till Carup.

En detalj som däremot ofta är tillåten är den lilla reklamlisten som många bilhandlare sätter under registreringsskylten. Den får finnas där så länge den inte täcker eller rör själva skylten. Så fort den går in över siffror, bokstäver eller påverkar läsbarheten kan det räknas som att skylten är skymd. Och då gäller samma regler som annars.

Regeln är enkel men hård. Registreringsskylten ska vara väl synlig och lätt att avläsa. Både för människor och för teknik som kameror. Polisen har under flera år gjort riktade kontroller mot just registreringsskyltar, vilket Carup rapporterat om. Och även om vissa trender minskat finns problemen kvar. Då kan en billig klisterlapp bli en onödigt dyr historia.

Det här får du inte göra med registreringsskylten:
• Sätta klistermärken, flaggor eller andra märken på skylten
• Spraya, tejpa eller använda plastfilm som påverkar läsbarheten
• Täcka skylten med last, cykelhållare eller annat utan extra skylt
• Flytta skylten till ruta eller annan plats än den ska sitta på
• Använda egen eller ändrad registreringsskylt
• Köra med löst, snett eller dåligt fastsatt skylt
• Låta skylten bli så smutsig att den inte går att läsa

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Fel bil kan ge 30 000 kr i böter och indraget körkort

Varning för att köra fel bil. Så hårt straffas misstaget. 
– Om vi stoppar någon så får de lämna bilen på platsen, säger trafikpolisen David Askeröd i Karlstad. 

En bil stoppades i Åmål. Vid en närmare kontroll visade det sig att föraren i 50-årsåldern bara hade körkort för en automatväxlad bil. Nu körde han en med manuell växellåda i en bil som dessutom inte var skattad. 
– Det handlar om olovlig körning. I så fall är det dagsböter som det är fråga om och det baseras på sin inkomst, säger David Askeröd.

Sedan år 2000 är det möjligt att ta ett körkort som är villkorat för automatväxlade bilar. Tanken från början var att det skulle hjälpa människor med funktionsvariationer. Ändå blir det allt mer populärt och omkring 40 procent av alla som tar körkort idag gör det bara för automatväxlade bilar.

30 000 kronor i böter och indraget körkort kan bli resultatet av att ta fel bil.

– Eftersom det är mycket lättare att lära sig tekniken i en automatväxlad bil kommer de här eleverna för tidigt till uppkörningen. De kanske har tekniken, men inte taktiken. Allt detta med samspel i trafiken och att kunna planera sin körning är lika viktigt, säger trafiksäkerhetsexperten Jeanette Jedbäck Hindenburg.

Ibland händer det att de här körkortsinnehavare med automatkort blir tagna på bar gärning bakom ratten till en manuellt växlad bil. Då blir det genast räfst och rättarting.
– Vi omhändertar inte körkortet. Det blir Transportstyrelsen som får utreda om personen får behålla det. Däremot får de inte köra vidare, man måste ställa bilen och ta sig därifrån på ett annat sätt, säger David Askeröd. 

Trots att många bara har automatkort är den här versionen av olovlig körning ovanlig. Oftast döms de som bryter mot den här lagen till 30 dagsböter. Med lite högre inkomst blir det 30 000 kronor.
– Däremot skulle jag inte säga att det är så vanligt. Visst händer det ibland, men här på landsbygden så är det vanligare att man tar körkort för manuellt växlad bil, säger David Askeröd.

Vi talar också med trafikpolisen Joakim Abrahamsson. Han arbetar i Öresundsregionen. 
– Jag säger detsamma, det är faktiskt inte särskilt vanligt, säger han. 

Samtidigt pågår en diskussion kring körkort som är villkorade för automatväxlade bilar. I det fjärde körkortsdirektivet som EU precis skickat ut som förslag till medlemsländerna står det att unionen ska sträva efter automatisering.
– Man menar på att det snart inte kommer att finnas manuellt växlade bilar längre och för att göra en grönare omställning så behöver man kunna köra en automatväxlad bil eftersom det är så elbilarna fungerar, säger Jeanette Jedbäck Hindenburg. 

Frågan om körkort för automatväxlad eller manuellt växlade bilar kommer snart att försvinna. Sveriges trafikskolors riksförbund vill se en uppgradering av automatkortet.
– I det svenska förslaget till fjärde körkortsdirektivet har vi gett feedback och sagt att man behöver göra något för att släppa in automatkortet i finrummet. Många ser det manuella kortet som en norm. Men snart finns det bara automatväxlade bilar, säger Jeanette Jedbäck Hindenburg. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Nordkorea vägrar betala Volvo – så stor är skulden

Nordkorea vägrar betala för stulna Volvobilar. Så mycket är de skyldiga oss idag.
– Med räntepåslag och annat så är skulden idag uppe i tre miljarder kronor, säger Volvokännaren Thomas Näsström i Youtubekanalen Vparts.

Ibland dyker det upp bilder från Nordkorea. Då och då skymtar Volvo 140 från gatuvimlet i det slutna Pyongyang. De här bilarna har rullat där i över 50 år. Det är resultatet av en av de mest märkliga svenska exportaffärerna genom alla tider. Och Sverige har aldrig fått betalt.

Vi backar tillbaka till 1973. På en bilmässa dyker det upp två pomadapolerade herrar vid Volvos monter. De säger sig komma från Folkrepubliken Korea och vill köpa 1000 bilar till sitt land. Volvo blir intresserade. En affär med den exotiskt slutna diktaturen lockade. Volvo hade redan då ett världsrenomé. Men var ändå en uppstickare och lite udda fågel i bilvärlden fortfarande. Man förankrade affären med Exportkreditnämnden.

Garanterade affären
Det är en statlig organisation som fungerar som ett försäkringsbolag. Svenska bolag som ska göra affärer utomlands kan försäkra affären hos dem. Om betalningen inte kommer betalar nämnden ersättning. I början av 1970-talet var den svenska staten positiv med att göra affärer med Nordkorea. Man hade goda erfarenheter från länderna bakom östblocket. Och trodde nog att det skulle vara detsamma.

Under den här epoken ögnade Sverige nyfiket mot kommunistiska diktaturer i Asien. Vår egen Gunnar Myrdal hade kommit hem från Maos Kina. Den gode Myrdal såg då ut som ett gammalt skepparfyllo som precis blivit frälst vid ett tältmöte i mörkaste Småland.

Till skillnad från många andra länder i väst var Sverige intresserade av att ha en dialog och till och med göra affärer med nordkoreanerna.
– Då såg man Nordkorea som en intressant marknad, det var inte bara Volvo som var intresserade av att göra affärer där, säger Beatrice Arnesson på Exportkreditnämnden.

Gyllenhammar med på affären
Volvo med Pehr G Gyllenhammar i spetsen skeppade iväg 1000 Volvo 140 till Nordkorea. Tillsammans med flera andra svenska företag gjorde man en affär som var värd omkring 600 miljoner kronor.
– När betalningen uteblir så betalar vi ut ersättning och tar över fordran. Därför är det numera Svenska staten som har den mot Nordkorea. Volvo och de andra företagen som gjorde affärer med Nordkorea klarade sig bra, säger Beatrice Arnesson.

De här bilarna rullar fortfarande omkring i Nordkorea. Man tror att de fungerar som Taxibilar och ser nästan ut som de gjorde vid exporten. En av dem som har sett en är Lundaprofessorn David Dunér. Han företog sig en turistresa till landet för flera år sedan.
– Jag tror faktiskt att jag såg en där, säger han.

Varje år skickar Sverige en påminnelse till Nordorea.
– De har erkänt skulden, men detta är ett land som sticker ut. De bryr sig inte om att sanera sina skulder, säger Beatrice Arnesson.

Nordkoreanerna stiftar sina egna lagar i världen. Ändå lyckas de hålla skutan flytande medan världen omkring dem är i ständig förändring.
– Ibland kan stater som har svajig ekonomi få svårt att betala. Då brukar man gå in i ett program med andra länder för att hitta lösningar, avbetalningsplaner eller lättnader. Ett land behöver kreditvärdighet för att kunna ta nya lån. Men Nordkorea struntar i detta, säger Beatrice Arnesson.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup