Kristoffer Lundkvist från Piteå plogade in en rattfyllerist med sin plogbil. Sedan höll han kvar rattfyllot på platsen och ringde polisen. Nu prisas han som Årets Trafikhjälte.
Årets Trafikhjälte är någon som utmärkt sig för att ha visat civilkurage, stor bragd och handlingskraft i risk-, och olyckssituationer i trafiken. Denne är en förebild vars exempel motiverar andra att ingripa när någon behöver en medmänniska eller för att förhindra en trafikolycka. I år går utmärkelsen till Kristoffer Lundkvist från Rosvik, Piteå.
”Har visat civilkurage och handlingskraft genom att med snö och snöplog hindrat en rattfyllerist att flytta sin bil”, lyder motiveringen.
–I år fick vi in ovanligt många röster. Rattfylleri är något som engagerar allmänheten,säger Lena Mörk, projektledare hos MHF som står bakom priset.
De två andra finalisterna var i år: De brottande fotbollsspelarna från Glimåkra som sprang ikapp en misstänkt rattfyllerist och brottade ner honom och höll fast honom tills polisen kom. Halmstadbon som försökte stoppa en misstänkt rattfyllerist från att köra iväg genom att ställa sig framför bilen, och själv blev påkörd och skadad.
Kristoffers sambo Elin såg i vintras en bil komma farande mot henne i oroväckande hög fart. Bilen körde ner i diket. Ut ur fordonet steg en man som såg ut att vara märkbart berusad. Han kunde knappt stå på benen men presenterade sig med namn. Hon skällde ut mannen, fick honom att lämna bilen och i stället ta sig hem till fots.
När Elin kom hem ringde hon sin make Kristoffer. Han visste vem den misstänkte mannen var när han hörde namnet. Kristoffer som jobbar med att skotta snö och var ute på plogrunda släppte arbetet och åkte till mannens bostad. Där sade Kristoffer åt honom att låta bilen stå kvar i diket.
När Kristoffer efter arbetspasset åkte hemåt med sitt plogfordon och passerade platsen där Elin nästan blivit påkörd såg han att den misstänkte rattfylleristen var där. Han satt bakom ratten och försökte få loss bilen ur diket för att köra från platsen.
Då fattade Kristoffer ett snabbt beslut och satte i plogbladet och körde mot bilen i diket. På så sätt lyckades han trycka in bilen mot snövallen så den satt fast. Kristoffer ringde polisen och försökte att hålla mannen kvar på platsen. Den misstänkte rattfylleristen lyckades smita men kunde ändå gripas av polisen senare på kvällen.
Priset delas ut av MHF och Körkortonline.se och består av ett kontant stipendium på 10 000 kronor, ett diplom samt en vacker hedersutmärkelse i form av en droppe i glas.
Modernt måste inte alltid vara bättre. En 35 år gammal BMW ställs mot den senaste modellen. Trots den enorma åldersskillnaden skiljer sig förbrukningen mindre än vad man kan tro.
Tyska Carwow bestämde sig för att undersöka hur mycket BMW:s bilar har förändrats under de senaste 35 åren. De ställde en klassisk BMW E30 325i från 1990 mot en BMW G42 220i tillverkad i år. De två tyska bilarna jämfördes inom kategorier som kvalitet, bränsleförbrukning, körglädje och teknisk utveckling över mer än tre decennier.
Den äldre bilen har en 2,5-liters sexcylindrig motor som levererar 170 hästkrafter och 222 Nm i vridmoment. Den moderna BMW:n är lite starkare och har en 2,0-liters fyrcylindrig motor på 184 hästkrafter och 300 Nm i vridmoment. Det skiljer sig alltså bara 14 hästkrafter mellan bilarna.
Prismässigt är det inte mycket som skiljer sig mellan bilarna heller. Justerat för inflation skulle en BMW E30 325i från 1990 i dag kosta 500 000 kronor. Det är lite mindre än de 553 000 kronor som den nya 220i kostar. Grabbarna från Carwow menar dock att den äldre modellen var dyrare sett till sin tid, eftersom tyskar i genomsnitt tjänade mindre då.
Viktmässigt är den äldre bilen 310 kilo lättare än den moderna bilen. Den 35 år gamla modellen saknar luftkonditionering, eftersom det var ett tillval på den tiden, däremot har den en taklucka. När det gäller säkerhet ligger den nya bilen flera steg före, men 325i är ändå utrustad med ABS, vilket inte var särskilt vanligt bland bilar från den tiden.
När tyskarna provkörde bilarna blev det tydligt att den moderna modellen är betydligt bättre ljudisolerad och erbjuder högre komfort. Trots att den äldre bilen saknar moderna funktioner imponerade den ute på vägarna. Testarna beskriver körupplevelsen som mer njutbar och mindre artificiell. Även om den nya bilen accelererar bättre, kritiseras den fyrcylindriga motorn för att sakna den akustiska känslan, som den äldre motor ger.
En av testets mest intressanta insikter var hur mycket bränsleförbrukningen skiljde sig mellan bilarna. Den moderna modellen drog i snitt 7,8 liter per 10 mil, medan den äldre överraskade med en förbrukning på 8,9 liter per 10 mil. Skillnaden landade alltså bara på 0,11 liter per mil. Resultatet överraskar nog många och visar samtidigt att äldre bilars bränsleförbrukning faktiskt inte behöver vara så mycket sämre än hos dagens moderna bilar, som man kanske först tror. LÄS MER:
När denna lyxcoupé lanserades såldes den för en miljon. De senaste åren har dock värdet rasat. Nu går den att köpa för ett riktigt fyndpris.
Det handlar om den praktiska lyxcoupén Audi A7 som debuterade 2010. Modellen lanserades som en direkt konkurrent till Mercedes CLS och BMW:s fyradörrars coupéer. Designmässigt har den flera likheter med A5. Audi jobbade hårt med att få A7 till att bli den ultimata långresebilen och därför är den starkt förknippad med egenskaperna tyst, bekväm och extremt rymlig. Som ny kostade den en hel del pengar, men i dag säljs den för ungefär lika mycket som en Dacia.
I hela kupén är det inte några vanliga säten som gäller. Sätena är mer som bekväma fåtöljer, som gör det möjligt för en fullvuxen man att sträcka ut sig i baksätet. Bilen har dessutom plats för en hel del packning och under den stora bakluckan får man plats med 535 liter. Bilen är dessutom fylld med avancerad teknik för sin tid. När det gäller motorer finns det flera alternativ. På bensin-sidan finns en 2,8 FSI på 204 hästkrafter, som gör att bilen klarar noll till hundra på 8,3 sekunder. Det finns även en turboladdad treliters på 300 hästar. Om du däremot är intresserad av en diesel är det två versioner av samma turboladdade trelitersmotor som gäller.
Första generationen av A7.
Nu har det gått några år sedan bilen lanserades och det finns även en andra generation av modellen som lanserades 2018. Den byggde vidare på allt bra den första generationen kom med, men erbjuder dessutom nyare modern teknik och nya motoralternativ. Bland annat såldes den med en V6-dieselturbo på 286 hästkrafter. Den gjorde noll till hundra på 5,7 sekunder och erbjuder en toppfart på 250 km/h.
Utöver det vanliga elsystemet på 12 volt finns den andra generationen av A7 med ett extra mildhybridsystem på 48 volt som, förenklat, består av en elmotor på 17 hk och ett litet batteri. Utseendemässigt fick nya Audi A7 även en flackare huv och en mindre trubbig front. Även baksidan av bilen plattades till. Insidan känns också helt ny. A7 fick en mittkonsol som är sammanbunden på ett snyggt sätt med instrumentbrädan. I bilen finns det totalt tre olika skärmytor, som ger återkoppling till föraren genom att vibrera vid klick. Bilen har exakt lika stort bagageutrymme som sin föregångare.
Andra generationen av A7.
När Audi A7 var ny kunde ett välutrustat exemplar kosta runt en miljon kronor. Sexton år senare kostar dock bilen betydligt mindre pengar. De senaste fem åren har bilen tappat mer än hälften av sitt värde och i dag går den att hitta för vrakpriser på andrahandsmarknaden. Att bilen har tappat mycket av sitt ursprungliga värde beror inte på att den helt plötsligt blivit dålig, utan snarare om att den tillhör en kategori bilar som brukar bli billigare när de blir äldre.
Om du är intresserad av en A7 finns det dock några grejer du bör se upp med. Oljeförbrukningen på de äldre bensinmotorerna kan vara väldigt hög och detta gäller främst de bilar som tillverkades mellan 2012-2014. På V6-motorerna kan även kamkedjesträckaren få problem, vilket i värsta fall kan kräva en dyr reparation. När det gäller dieselmotorerna kan en del bli sotiga och få igensatta EGR-ventiler. Detta gäller främst bilar som använts vid mycket stadskörning.
Svenska körkort nedgraderas. En ny lag är på väg. – Det här är något som vi är positiva till, säger Nina Jelvert, säkerhetschef på Svensk Handel.
Om tre år kan du inte använda ditt körkort som id-kort. Om regeringens förslag går igenom kommer vi att behöva skaffa nya statliga id-kort. Just nu är förslaget ute på remiss till en rad instanser. – Det statliga identitetskortet ska ersätta de identitetskort som staten i nuläget utfärdar. Identitetskortet innehåller den statliga e-legitimationen säger Hanna Johansen, pressekreterare åt justitieminister Gunnar Strömmer.
Vi är vana vid att visa körkort när vi ska identifiera oss. Snart är det historia. Svensk Handel jublar. – Vi är positiva till detta och det är något som vi har talat om i flera år att få ett id-kort med högsta tillitsnivå, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.
De nya id-korten ska bli mycket säkrare. De kräver att man kommer in till polisen som tar både fingeravtryck och digitala bilder för att skapa ett identitetskort som ska bli nästan omöjligt att förfalska. – Det här påverkar såklart körkortet. Men det är också den handling som är lättast att förfalska tillsammans med bankernas SIS-kort, säger Nina Jelvert.
Idag finnns det flera sätta att legitimera sig på. Om regeringens förslag går igenom kommer det att slimmas. En utmaning med dagens system är att det finns flera olika identitetshandlingar. Förslagen i promemorian innebär att staten endast kommer att utfärda ett identitetskort. Identitetskortet kommer hålla en hög säkerhetsnivå, säger Hanna Johansen.
Om tre år kan du inte använda ditt körkort som id-kort.
Allt digitaliseras Vi lever i en digital tidsålder. Allt det gamla vänds upp och ner. Nina Jelvert har jobbat på polisen mot bedrägerier. Hon ser stora fördelar med att ta bort körkortet som id-kort och ersätta det med ett högsäkerhetskort. – Med ett statligt id-kort får vi en handling som har högsta tillitsnivå. Det blir ett bra komplement till bank-id, som ibland kan ligga nere. Med detta har vi beredskap, säger Nina Jelvert.
Våra körkort kommer att vara kvar. Men de kommer bara att användas att visa upp för polisen som ett bevis på att vi har rätt att köra ett visst fordon. Det här är en reform som gör många oroliga. Förändringar är sällan populära. Säkerhetschefen förstår detta. Samtidigt menar hon att det är nödvändigt. I dag kan kriminella ligor lätt kapa folks identiteter och tjäna stora pengar på sina brott. – Idag har vi inget id-kort som har högsta tillitsnivå och som sagt är körkort ganska enkelt att förfalska. Om det här går igenom kommer de att bli till för det som de är tänkta för, ett bevis på att man får framföra ett fordon, avslutar Nina Jelvert.
Utlandssvenskarna klagar För utlandssvenskarna i Spanien innebär det här en smärre katastrof. Det nationella identitetskortet kräver att man inställer sig fysiskt på ambassaden för att få det utfärdat. – Sedan den andra augusti 2021 har ambassaden tagit emot ett stort antal klagomål från framförallt äldre utlandssvenskar (och deras anhöriga) som av hälsoskäl inte kan åka till Madrid från varken autonoma regioner i fastlandet eller flyga hit från spanska öar för att fysiskt ansöka om en resehandling, skriver Adrian La Torre.
I korthet innebär förslagen bland annat:
Ett nytt statligt identitetskort,
En ny pass- och identitetskortsdatalag,
Att Polismyndigheten ska föra ett pass- och identitetskortsregister med bland annat ansiktsbilder och uppgifter om utfärdade pass, statliga identitetskort och statliga e-legitimationer och
Att Polismyndigheten vid utredningar av vissa allvarliga brott ska få göra biometriska jämförelser av ansiktsbilder mot ansiktsbilder i pass- och identitetskortsregistret. LÄS MER:
De plockade isär över 100 bilar efter 10 000 mil. Här är listan över bilarna med minst problem. Två bilar var helt felfria – två Volvomodeller finns på listan.
En viktig aspekt för många bilköpare är hur pålitlig bilen är. Många populära modeller ser bra ut på papper, men hur står de sig egentligen efter 10 000 mil? Sedan 2014 har tyska biltidningen Auto Bild testat ett hundratal bilar under just den sträckan, samtidigt som man dokumenterat alla fel och problem.
Bilarna har körts i alla typer av väderförhållanden på både korta och längre resor och när de 10 000 milen är avklarade plockas bilen isär helt av besiktningsmän. Rost, slitna delar och dolda skador dokumenteras. Alla brister räknas sedan om till felpoäng. Ett motorhaveri ger 15 poäng, ett mindre elfel bara 1 poäng. Ju fler poäng, desto sämre betyg. Skalan går från 1+ (nästan felfri) till 6 (katastrofal). De flesta bilar klarar testet utan större problem. Men några stack ut och klarade sig bättre än alla andra.
BMW M3.Audi A4.
Man har testat över 100 olika bilmodeller, men nu har man släppt listan med de 50 bästa bilarna. I den absoluta toppen hittar vi Audi A3 Sportback G-tron och BMW M3 som båda har noll fel. Duon är därmed de enda bilarna som genomfört testet utan straffpoäng och får därmed betyget 1+.
Tredjeplatsen delas av totalt sex olika bilar som alla hade två fel. Bilarna är Audi A4 Avant 2.0 TFSI, Audi A6 Avant sport 40 TDI, BMW iX3 M Sport, BMW Z4 sDrive 30i, Seat Ateca 1.4 Eco TSI, VW T-Cross 1.0 TSI. De får alla slutbetyget 1. På listan hittar vi två Volvomodeller. Volvo XC60 D4 Style framhjulsdrift placerar sig bäst med fyra fel och ett slutbetyg på 1. Längre ner på listan hittar vi även Volvo V90 Cross Country D5 med åtta felpunkter och ett slutbetyg på 1-.