Kristoffer plogade fast rattfyllo – prisas som Årets Trafikhjälte

Kristoffer Lundkvist från Piteå plogade in en rattfyllerist med sin plogbil.
Sedan höll han kvar rattfyllot på platsen och ringde polisen.
Nu prisas han som Årets Trafikhjälte
.

Årets Trafikhjälte är någon som utmärkt sig för att ha visat civilkurage, stor bragd och handlingskraft i risk-, och olyckssituationer i trafiken. Denne är en förebild vars exempel motiverar andra att ingripa när någon behöver en medmänniska eller för att förhindra en trafikolycka. I år går utmärkelsen till Kristoffer Lundkvist från Rosvik, Piteå.

”Har visat civilkurage och handlingskraft genom att med snö och snöplog hindrat en rattfyllerist att flytta sin bil”, lyder motiveringen.

–I år fick vi in ovanligt många röster. Rattfylleri är något som engagerar allmänheten,säger Lena Mörk, projektledare hos MHF som står bakom priset.

De två andra finalisterna var i år:
De brottande fotbollsspelarna från Glimåkra som sprang ikapp en misstänkt rattfyllerist och brottade ner honom och höll fast honom tills polisen kom.
Halmstadbon som försökte stoppa en misstänkt rattfyllerist från att köra iväg genom att ställa sig framför bilen, och själv blev påkörd och skadad.

Kristoffers sambo Elin såg i vintras en bil komma farande mot henne i oroväckande hög fart. Bilen körde ner i diket. Ut ur fordonet steg en man som såg ut att vara märkbart berusad. Han kunde knappt stå på benen men presenterade sig med namn. Hon skällde ut mannen, fick honom att lämna bilen och i stället ta sig hem till fots.

När Elin kom hem ringde hon sin make Kristoffer. Han visste vem den misstänkte mannen var när han hörde namnet. Kristoffer som jobbar med att skotta snö och var ute på plogrunda släppte arbetet och åkte till mannens bostad. Där sade Kristoffer åt honom att låta bilen stå kvar i diket.

När Kristoffer efter arbetspasset åkte hemåt med sitt plogfordon och passerade platsen där Elin nästan blivit påkörd såg han att den misstänkte rattfylleristen var där. Han satt bakom ratten och försökte få loss bilen ur diket för att köra från platsen.

Då fattade Kristoffer ett snabbt beslut och satte i plogbladet och körde mot bilen i diket. På så sätt lyckades han trycka in bilen mot snövallen så den satt fast. Kristoffer ringde polisen och försökte att hålla mannen kvar på platsen. Den misstänkte rattfylleristen lyckades smita men kunde ändå gripas av polisen senare på kvällen.

Priset delas ut av MHF och Körkortonline.se och består av ett kontant stipendium på 10 000 kronor, ett diplom samt en vacker hedersutmärkelse i form av en droppe i glas.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt

Blandade eget bilschampo i garaget – nu säljs miljonsuccén

Svenska bilvårdsundret Tershine sålt i hemlig miljonaffär. Började blanda bilschampo i mamma och pappas garage. Nu ska Tershine erövra hela världen.

Svenska bilentusiaster känner väl till Tershine. Vad som startade 2017 som en passionerad hobby för grundaren Tobias Ericson (som skämtsamt har titeln “Head of Gloss”) har på några få år växt till ett absolut fenomen i bilvärlden. Genom att kombinera högpresterande bilvårdsprodukter med enorm närvaro på sociala medier har Täby-bolaget blivit ett av Sveriges mest populära bilvårdsmärken.

Tershines lödder får allt från från A-traktorer till hyperbilar att glänsa. De har till och med fått det prestigefyllda uppdraget att producera bilvårdsprodukter åt den svenska superbilskungen Koenigsegg.  Nu tar bolaget nästa gigantiska kliv. Den finländska fordonskoncernen Relais Group, noterad på Helsingforsbörsen, köper 70 procent av aktierna i Tershine.

Tershine tillverkar även Koenigseggs bilvårdsprodukter Ghost Gleam.

”Behöver någon att kroka arm med”
Den exakta köpeskillingen hålls hemlig, men det står klart att 20 miljoner kronor av summan betalas i form av nya aktier i det finska moderbolaget. Grundaren Tobias Ericson behåller de återstående 30 procenten och fortsätter som vd med fullt operativt ansvar.

– Vi har krigat på i alla år och gjort det extremt bra. Men Tershine har blivit så mycket större än vad jag någonsin hade kunnat drömma om när jag stod där hemma i mamma och pappas garage. Så vi behöver helt enkelt någon att kroka arm med för att kunna ta allting till nästa nivå och fortsätta utveckla både företaget och produkterna, säger Tobias Ericson till Breaket.

För kunderna och bilentusiasterna kommer ägarbytet knappt att märkas i vardagen. Verksamheten fortsätter som vanligt, men med Relais Group i ryggen är målet nu satt på internationell expansion utanför Sveriges gränser. Utöver bilvårdsprodukterna har Tershine byggt upp en enorm fan-base. Bolaget säljer märkes-merchandise för flera miljoner kronor om året och rankades 2025 som Sveriges näst mest engagerande varumärke i sociala medier enligt Medieakademins Maktbarometer – endast slaget av dagligvarujätten Ica.

FAKTA: Svenska bilvårdssuccén Tershine

  • Grundat: 2017 av Tobias Ericson i Täby.
  • Verksamhet: Utvecklar och säljer bilvårdsprodukter (avfettning, schampo, lackskydd) samt merchandise. Utvecklar även bilvårdsprodukter åt superbilsskaparen Koenigsegg.
  • Affären: Finska börsnoterade Relais Group köper 70 % av bolaget. Tobias Ericson behåller 30 % och sitter kvar som vd.
  • Omsättning (2025/2026): Ca 155 miljoner kronor.
  • Rörelsevinst (EBIT): 29 miljoner kronor.
  • Sociala medier: Rankat som Sveriges 2:a mest engagerande varumärke i sociala medier (Maktbarometern 2025).

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Missar litet vägmärke – 110 000 kr i böter på 13 min 

Litet vägmärke orsakade böteshysteri på autobahn. Bilister fick böta 110 000 kronor.
– Chockerande resultat, säger polisen i Bremen.  

Om du ska på bilsemester i Europa i sommar är chansen stor att du passerar Tyskland. Då gäller det att hålla stenkoll på trafikskyltarna längs autobahn, annars kan semestern snabbt bli dyrare än planerat. Utanför Bremen stängdes ett körfält av på grund av en stillastående lastbil. Då satte räddningstjänsten upp ett tillfälligt vägmärke, som flera bilister missade. Resultatet blev en bötesfälla för många. 

På flera platser längs motorvägen lyste ett rött kryss ovanför ett av körfälten för att visa att det var avstängt. Trots det fortsatte många bilister att köra där. Enligt polisen i Bremen valde vissa förare till och med att stanna kvar i det avstängda körfältet fram till olycksplatsen och därefter använda vägrenen för att ta sig förbi. Det fick också stora konsekvenser för en del. På bara 13 minuter kunde polisen sätta dit 51 bilister för att de använde det avstängda körfältet. Bilisterna fick böta sammanlagt 110 000 kronor.
– Vissa fortsatte att köra på den avstängda filen trots det röda krysset, medan andra till och med använda vägrenen för att köra förbi bommarna, skriver polisen i Bremen. 

Bro Authobahn
Det gäller att ha koll på skyltarna längs autobahn.

Att ignorera ett lysande rött kryss straffas i Tyskland med en böter på minst 90 euro, vilket motsvarar 1 000 kronor. Dessutom får föraren en prick i registret. Om man dessutom kör i det avstängda körfältet med uppsåt kan böterna fördubblas. Om du ligger i ett körfält på autobahn som stängs av gäller det att byta fil så fort du kan.
– Att fortsätta köra trots det röda krysset är ungefär jämförbart med att köra mot rött ljus, säger trafikjuristen Melanie Leier, till tyska Auto Motor und Sport

Efteråt har polisen i Bremen använt händelsen för att varna andra bilister om vikten av att hålla koll på trafikskyltar. 
– Polisen påpekar uttryckligen att avstängda körfält inte är avstängda utan anledning. Bakom sådana bommar arbetar ofta räddningstjänst, bärgningspersonal eller väghållningsarbetare direkt på vägbanan. Att ignorera ett rött kors riskerar inte bara böter och körkortsprick, utan även människoliv, skriver polisen.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

VW:s slakt: 75% av valfriheten för dig försvinner

För att rädda sin krisande ekonomi raderar Volkswagen-koncernen upp till 75 procent av alla valmöjligheter för köparna. Samtidigt kommer varannan bilmodell att försvinna. 

Att klicka ihop en ny bil från Volkswagen, Audi eller Škoda har länge påmint om att välja film på Netflix: timmar av tvekan mellan dussintals fälgar, rattar och säten. Men tiden när tyskarna skröt om oändliga utrustningslistor och skräddarsydda detaljer är förbi. I ett nytt dokument till sina investerare avslöjar Volkswagen-koncernen en av bilvärldens mest drastiska bantningskurer genom tiderna.

Syftet är att förenkla tillverkningen, minska komponentflödena och spara tiotals miljarder kronor när bilförsäljningen viker, uppger Motor1. Att konfigurera en Volkswagen har inneburit att du vet vad du vill ha, men en timme senare tvekar du fortfarande mellan 37 fälgar och tre typer av strålkastare. Nu kapar koncernen valmöjligheterna från grunden.

Slaktar 90 procent av stolarna hos lyxmärkena
Det är inte bara smådetaljer som ryker. Kniven skär djupt i både volymmärkena och koncernens mer exklusiva tillverkare. Volymmärkena ska minska antalet varianter av strålkastarkomponenter med upp till 60 procent. Främre stötfångardelar halveras (-50 %) och utbudet av sätesmoduler skärs ner med 30 procent.

Lyxmärkena Audi, Bentley och  Lamborghini ska minska antalet stolsvarianter skärs ner med otroliga 90 procent. Dessutom försvinner 60 procent av alla rattvarianter och utbudet av lättmetallfälgar halveras.Sportbilsmärket Porsche slipper undan de mest drastiska delsskrällarna i komponentlådan, men drabbas i stället av tunga personalnedskärningar där 5 000 tjänster ska bort fram till 2035 samtidigt som bonusar sänks.

Skär ner produktionen med 3 miljoner bilar
Koncernen nöjer sig inte med att bara rensa bland rattar och stötfångare. Biljätten planerar dessutom att radera ut upp till hälften av alla sina bilmodeller för att fokusera på storsäljarna. Samtidigt ska den globala produktionskapaciteten monteras ner. Från att tidigare ha haft kapacitet att bygga 12 miljoner bilar om året är målet att skära ner till 9 miljoner bilar per år. Resultatet är att flera stora bilfabriker kan gå i graven och 140 000 anställda tvingas sluta.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Nya regler har trätt i kraft – många förlorar 1000-lappar

Hårdare regler har trätt i kraft. Många bilister förlorar tusenlappar redan i nästa deklaration. Andra får inte längre göra några reseavdrag alls.

Många bilpendlare kommer att få en chock i nästa deklaration. Från och med resor som görs under 2026 har gränsen för när reseavdrag börjar gälla höjts från 11 000 till 15 000 kronor om året. Det innebär att du först måste komma över den nivån innan en enda krona får dras av i deklarationen. Oavsett hur mycket eller lite avdrag du gjort innan, kommer du att få mindre i plånboken.

När reglerna presenterades rådde det viss förvirring om var gränsen skulle hamna. Skatteverket slog då fast att det är 15 000 kronor som gäller.
– Vi förstår att det kan verka rörigt eftersom man först kom med ett belopp och sedan har justerat det. Men det är 15 000 som gäller och viktigt att poängtera att det träder i kraft den 1 januari 2026, sa Skatteverkets presstjänst tidigare till Carup.

Många får betydligt lägre reseavdrag.

Så mycket mindre får du göra i reseavdrag

Årliga resekostnaderTidigare avdragNya avdrag (från 2026)Minskning
12 000 kr1 000 kr0 kr−1 000 kr
13 000 kr2 000 kr0 kr−2 000 kr
14 000 kr3 000 kr0 kr−3 000 kr
15 000 kr 4 000 kr0 kr−4 000 kr
20 000 kr9 000 kr5 000 kr−4 000 kr
25 000 kr14 000 kr10 000 kr-4 000 kr
Obs! Tabellen visar hur mycket mindre avdrag du får göra. Hur mycket mindre pengar du faktiskt får tillbaka i deklarationen beror på din marginalskatt.

Den som tidigare låg mellan 11 000 och 15 000 kronor i avdragsgrundande resekostnader förlorar därmed hela avdraget. Den som ligger över 15 000 kronor får fortfarande göra reseavdrag. Men avdragsbeloppet blir 4 000 kronor lägre än med de gamla reglerna. Bakgrunden till förändringen är enligt regeringen att den tidigare beloppsgränsen inte ändrats på många år, samtidigt som man bedömer att en stor del av kostnaderna för arbetsresor är privata levnadskostnader.

För många landsbygdsbor och långpendlare blir effekten särskilt märkbar. Samtidigt väntas förändringen ge staten och kommunerna ökade skatteintäkter. Men det finns ytterligare en detalj som många missar. Även om du kommer över beloppsgränsen är det inte säkert att du har rätt till reseavdrag för bil.
– Många missar att rätten till avdrag för bilresor förutsätter en tidsvinst på minst två timmar per dag, sa Alem Resulovic, sektionschef på Skatteverket, tidigare.

Skatteverket har dessutom skärpt sina kontroller kraftigt. Varje år underkänns nästan hälften av de reseavdrag som granskas. Den som begär avdrag måste därför kunna visa bland annat hur långt man pendlat, hur många dagar man arbetat och att tidsvinstkravet är uppfyllt.
– När vi gör slumpkontroller ser vi att mellan 40 och 60 procent av avdragen helt eller delvis måste underkännas, säger Skatteverkets expert Johan Schauman till Carup.

Nya reglerna för reseavdraget från 2026
Ny gräns: Avdrag gäller bara kostnader över 15 000 kr per år
Bilresor: Minst 5 km till jobbet och 2 timmars tidsvinst per dag jämfört med kollektivtrafik
Avdrag: 25 kr/mil (egen bil)
Förmånsbil: 12 kr/mil (bensin/diesel), 9,50 kr/mil (el)
Kollektivtrafik: Avdrag först när årskostnaden överstiger 15 000 kr

LÄS MER:

Dela med dig av Carup