Kristoffer Lundkvist från Piteå plogade in en rattfyllerist med sin plogbil. Sedan höll han kvar rattfyllot på platsen och ringde polisen. Nu prisas han som Årets Trafikhjälte.
Årets Trafikhjälte är någon som utmärkt sig för att ha visat civilkurage, stor bragd och handlingskraft i risk-, och olyckssituationer i trafiken. Denne är en förebild vars exempel motiverar andra att ingripa när någon behöver en medmänniska eller för att förhindra en trafikolycka. I år går utmärkelsen till Kristoffer Lundkvist från Rosvik, Piteå.
”Har visat civilkurage och handlingskraft genom att med snö och snöplog hindrat en rattfyllerist att flytta sin bil”, lyder motiveringen.
–I år fick vi in ovanligt många röster. Rattfylleri är något som engagerar allmänheten,säger Lena Mörk, projektledare hos MHF som står bakom priset.
De två andra finalisterna var i år: De brottande fotbollsspelarna från Glimåkra som sprang ikapp en misstänkt rattfyllerist och brottade ner honom och höll fast honom tills polisen kom. Halmstadbon som försökte stoppa en misstänkt rattfyllerist från att köra iväg genom att ställa sig framför bilen, och själv blev påkörd och skadad.
Kristoffers sambo Elin såg i vintras en bil komma farande mot henne i oroväckande hög fart. Bilen körde ner i diket. Ut ur fordonet steg en man som såg ut att vara märkbart berusad. Han kunde knappt stå på benen men presenterade sig med namn. Hon skällde ut mannen, fick honom att lämna bilen och i stället ta sig hem till fots.
När Elin kom hem ringde hon sin make Kristoffer. Han visste vem den misstänkte mannen var när han hörde namnet. Kristoffer som jobbar med att skotta snö och var ute på plogrunda släppte arbetet och åkte till mannens bostad. Där sade Kristoffer åt honom att låta bilen stå kvar i diket.
När Kristoffer efter arbetspasset åkte hemåt med sitt plogfordon och passerade platsen där Elin nästan blivit påkörd såg han att den misstänkte rattfylleristen var där. Han satt bakom ratten och försökte få loss bilen ur diket för att köra från platsen.
Då fattade Kristoffer ett snabbt beslut och satte i plogbladet och körde mot bilen i diket. På så sätt lyckades han trycka in bilen mot snövallen så den satt fast. Kristoffer ringde polisen och försökte att hålla mannen kvar på platsen. Den misstänkte rattfylleristen lyckades smita men kunde ändå gripas av polisen senare på kvällen.
Priset delas ut av MHF och Körkortonline.se och består av ett kontant stipendium på 10 000 kronor, ett diplom samt en vacker hedersutmärkelse i form av en droppe i glas.
I över 40 år stod den italienska superbilen gömd från omvärlden. Men nu har en av världens bäst bevarade Lamborghini Countach hittats – med extremt låg körsträcka. – Bilen är som en perfekt tidskapsel, säger John Temerian.
Året var 1984 när bilen köptes för första gången. Ägaren, en Schweizisk man bosatt i Bronx, var fylld av glädje när han tittade på sin splitternya Lamborghini Countach 5000 S. Men han använde bara superbilen under en kort tid. Sedan fick den ta plats i garaget. Där blev den sedan stående. – Inga eleganta bilutställningar. Inga visningar för samlare. Inga rubriker, skriver Curated i ett pressmeddelande.
John Temerian är VD på Curated. Företaget funderar som historiker och bevarare, och säljer även lyxbilar. – När vi först öppnade dörren kändes det mindre som att hitta en bil och mer som att ta ett steg tillbaka i tiden. Dammet hade lagt sig under fyra årtionden. Däcken vilade på exakt samma plats där de stannade för flera år sedan, berättar John.
Alla bilder: We Are Curated
Nu har John köpt bilen. Direkt när han såg den blev han rejält imponerad av lacken. Bilen var i den ikoniska vita färgen Bianco Polo med en knallröd läderinredning. Allt på bilen, från lacken till varenda liten söm i kupén, var i absolut originalskick. Det mest sensationella var mätarställningen. Bilar hade bara rullat 360 mil sedan den lämnade fabriken för 42 år sedan.
John extremt nöjd över vad han och hans team har grävt fram. – Drygt 3 600 dokumenterade kilometer sedan ny, originallack, komplett originalinredning. Att dessutom hitta en bil i den här färgkombinationen är helt fantastiskt, säger han.
Det är ännu inte bestämt vad som ska hända med den unika superbilen. Ett alternativ är att sälja den till en samlare som vill bevara den i sitt orörda originalskick. Ett annat alternativ är att bilen genomgår en varsam mekanisk renovering för att kunna visas upp på internationella bilutställningar. Prislappen är än så länge inte offentlig. Men modeller i liknande skick säljs ofta för omkring 7-11 miljoner kronor.
Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.
Dela med dig av Carup
Svenske tv-profilens dröm: Köpte sin andra Koenigsegg
Feime Ileso är känd från succéserierna Förrädarna och Bachelorette. Redan som 31-åring slog han till på sin första 35-miljonersbil – och i helgen fick han leverans av sin andra. Nu äger han två Koenigsegg Jesko värda 70 miljoner. – Det är hjärtat som styr, det hade gott och väl räckt med en, säger Feime till Carup.
Feime Ileso är bara 38 år gammal. Under sina år har han hunnit bygga upp ett stort bilintresse, och enligt honom är Koenigsegg det bästa av det bästa. Redan när han var 31 år gammal slog han till på sin första Jesko. – Det är svårt att sätta ord på känslan. Det är liksom något man har strävat efter väldigt, väldigt länge. Det var magiskt att ta emot den första. Och minst lika kul att ta emot den andra, säger Feime Ileso till Carup.
I helgen gick Aurora av stapeln. Det är Skandinaviens mest prestigefyllda bilevenemang. Det var där som Feime tog emot sin andra 35-miljonersbil, av exakt samma modell. Inför avtäckningen stod självaste Christian von Koenigsegg och höll tal. – Jag hade rest ner. Då stod den redan där, med “car cover” (skynke). Så jag såg ju att det var den, men inte hur den såg ut. Det var först när de drog av skynket som jag såg den live för första gången. Det var coolt, fortsätter Feime.
Christian von Koenigsegg höll tal på Aurora. Bakom skynket står Feimes nya Jesko. Alla bilder: PrivatMånga ville ta bild när Feime satte sig i sin nya 35-miljonersbil.
Feime gillar att Koenigsegg är lokalt. Han tycker också om att Koenigsegg gör allt själva, till skillnad från många andra hyperbilstillverkare. Men när det är dags att köpa en bil i denna prisklass är valet aldrig helt lätt ändå. – Man tänker väl aldrig helt rationellt när man köper en supersportbil. Det är mycket hjärta och passion som får styra. Man har fått gå emot många välmenade råd för att landa i de besluten, säger Feime.
Koenigsegg tillverkar sina bilar i extremt begränsade upplagor. Nya modeller säljer ofta slut långt innan tillverkningen ens har påbörjats. Sedan ökar de vanligtvis i värde på begagnatmarknaden. Ofta säljs de för 20-25 miljoner kronor högre än utgångspriset. – För de flesta tror jag det har varit en bra affär. Men i mitt fall är det sekundärt. Jag vill ju ha bilarna liksom. Sen kan det vara en bra investering på det så det är ju jättekul. Men att köra, äga och kunna dela den glädjen med andra är det viktigaste, säger han.
“Skulle det bli en tredje eller fjärde, då tror jag att det kan landa där också faktiskt”, säger Feime till Carup.
Att ta sig dit Feime är idag har inte varit lätt. Han har haft en framgångsrik karriär inom försäljning och driver flera egna bolag. – Det har varit hårt jobb. Väldigt, väldigt, väldigt hårt jobb över lång tid. Det har man ju sedan förvaltat. Jag har jobbat, och ihop med det har jag i över 20 år investerat regelbundet på börsen. Något som nu i efterhand har visat sig vara en gynnsam strategi. Men det har ju skett över tid.
Det hårda jobbet slutar inte än. Men nu har han åtminstone en extra dyrgrip i garaget som han kan njuta av när det är dags för pauser och semester. Framåt i tiden planerar Feime att investera i ännu fler Koenigsegg-bilar. Då blir det sannolikt en Gemera, som kostar runt 20 miljoner kronor. Eller ytterligare en Jesko. Men sina två nuvarande Jeskos? De håller han hårt fast i. – Planen är att behålla dem för evigt skulle jag säga. Jag vill hellre utöka i garaget än att minska på det, avslutar Feime Ileso.
Christian von Koenigsegg håller i micken, till höger om honom står Feime.
Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.
Dolda fartkameror tar fast överlägset flest fortkörare. Här listar vi de fem värsta fartkamerorna som lurar i skuggorna – många inser aldrig att de åkt fast tills brevet kommer i brevlådan.
Många svenskar har helt missat polisens superkameror som lurar i skuggorna. Till skillnad från vanliga fartkameror så sitter de inte på sina vanliga synliga platser. Polisen började använda sig av specialkamerorna för några år sedan och de är utvecklade för att klara av en extra smutsig miljö. Satsningen har också gett resultat. De senaste åren har tunnelkamerorna tagit fast överlägset flest fortkörare.
Svenska fartdårars allra värsta fiende är fartkamerorna i Gnistängstunneln som sitter i både syd- och nordgående riktning. Tunneln i Göteborg har toppat listorna de senaste åren och lyckas överträffa tunnelkameror i både Stockholm och Malmö. Förra året lyckades kamerorna fota av 2 298 fortkörare. Tunneln är en del av västerleden och går mellan Hagenmotet och Gnistängsmotet. En vanlig dag kör 55 000 bilar igenom tunneln och en del av dem får hem ett brev från polisens ATK-avdelning några månader senare.
Fartkameror som sitter dolda och på ovanliga ställen är de svåraste att upptäcka för bilisterna – trots att det finns varningsskyltar.
Sveriges näst bästa fartkameror sitter i Södra länken i Stockholm. Förra året tog kamerorna fast 2 213 fortkörare. Fartkamerorna i Södra länken var, tillsammans med kamerorna i Norra länken, de första som utvecklades speciellt för tunnelmiljön och har varit aktiva sedan 2018. Södra länken är Sveriges längsta tunnel och har verkligen blivit till en mardröm för fortkörare de senaste åren.
På tredjeplats hittar vi fartkamerorna i Lundbytunneln i Göteborg som går mellan Bräckemotet och Eriksbergsmotet. Den byggdes 1998 och är två kilometer lång. Förra året lyckades fartkamerorna i tunneln ta fast 2 210 fartsyndare. Tunneln lär dock inte hamna på någon topplista nästa år då den kommer att renoveras och stängas ner i september. Renoveringen ska dock bli klar under senhösten.
Stockholms bilister behöver även se upp i Norra länken. Där tog fartkamerorna fast 1 893 fortkörare förra året, vilket gör att de hamnar på en fjärdeplats. Tunneln sträcker sig mellan Karlberg och Värtan. I tunneln gäller 70 km/h, men det verkar en del missa eftersom kamerorna där får arbete en hel del.
På femteplatsen över Sveriges värsta fartkameror hittar vi Götatunneln i Göteborg. Den är 1,6 kilometer lång och går under centrala Göteborg. I tunneln gäller 70 km/h timmen, men en hel del verkar inte bry sig eller förstå det. Förra året tog de dolda kamerorna i tunneln fast 1 563 fortkörare.
Trots att göteborgare och stockholmare känner till kamerorna är det många som åker fast ändå. Fartkamerorna i tunnlar är mer dolda, men de är alltid skyltade eftersom det är lag på det i Sverige. De sitter däremot inte på sina vanliga platser, vilket förmodligen förvirrar många.
TOPPLISTA: Sveriges 5 lömskaste fartkameror (Flest fall 2025)
Gnistängstunneln (Göteborg): Hagenmotet – Gnistängsmotet — 2 298 fall
Södra länken (Stockholm): Tpl Nyboda – Tpl Lugnet — 2 213 fall
Lundbytunneln (Göteborg): Bräckemotet – Eriksbergsmotet — 2 210 fall
Norra länken (Stockholm): Tpl Karlberg – Tpl Värtan — 1 893 fall
Götatunneln (Göteborg): Järntorgsmotet – Lilla Bommenmotet — 1 563 fall Stora bilden: Stefan Ullén, Trafikverket LÄS MER:
En 28-årig man utrustade sin privata Volvo med blåljus, sirener och polisteknik som gjorde den intill förväxling lik en riktig civil polisbil. Sedan gav han sig ut och stoppade en tonåring i en A-traktor. Nu åtalas mannen som hävdar att det är en “utställningsbil”.
En kväll i slutet av februari i Borgholms kommun på Öland var en ung A-traktorförare ute och körde. Plötsligt blev tonåringen omkörd av en vit Volvo. Volvoföraren blinkade först intensiva varningar med helljusen innan han slog på dolda blåljus för att tvinga A-traktorn att stanna vid vägrenen. Ut ur den vita Volvon klev en 28-årig man som agerade som polis. Men i stället för att kontrollera körkort eller fordonets hastighet började han hålla ett märkligt förhör med tonåringen. Han undrade om A-traktorföraren hade sett en vit BMW i området, och började därefter ifrågasätta en kommentar som tonåringen hade skrivit på den sociala plattformen Tiktok.
Omöjlig att skilja från en äkta polisbil Efter den märkliga “trafikkontrollen” larmades den riktiga polisen. Via registreringsnumret kunde ordningsmakten snabbt spåra den vita Volvon hem till 28-åringens bostad, uppger Ölandsbladet. Bilen visade sig vara en avställd, före detta polisbil som mannen hade köpt av en bilfirma. Men när han köpte den var all polisiär utrustning bortplockad. Mannen hade därefter på egen hand köpt på sig utrustning och återställt den till en polisbil.
Polisens tekniker hittade bland annat blåljus monterade i fronten och i bakluckan, en kombinerad stopp- och blåljuslykta vid vindrutan och en fungerande polissiren. Dessutom hade bilen en manöverpanel för ljus och ljud och en kommuniktionsradio, liknande Rakel-radion polisen använder.
När en riktig polispatrull dök upp hemma hos 28-åringen för att beslagta den falska polisbilen blev stämningen mycket hätsk. Mannen anklagade poliserna för maktmissbruk, drog fram mobilen och började filma dem samtidigt som han hånfullt sa att han skulle göra dem till “lokalkändisar”. I förhör förnekar 28-åringen brott. Han erkänner att han stoppade A-traktorn, men hävdar att han bara använde helljusen och inte slog på några blåljus.
Hans förklaring till varför han lekte trafikpolis är att han tidigare under kvällen hade sett en A-traktor som vansinnskörde i 150 km/h – och att han bara ville ställa några frågor till föraren om detta.Nu åtalas mannen vid Kalmar tingsrätt misstänkt för föregivande av allmän ställning, uppger Ölandsbladet.
FAKTA: Föregivande av allmän ställning
Den som obehörigen utger sig för att utöva myndighetsutövning (till exempel agerar som polis) gör sig skyldig till brottet föregivande av allmän ställning.
Det är inte olagligt att äga en gammal polisbil, men att montera fungerande blåljus/sirener och använda dem i trafiken för att stoppa eller preja andra bilister är ett allvarligt lagbrott.
Straffet för föregivande av allmän ställning är böter eller fängelse i upp till sex månader (vid grovt brott upp till två år).
Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter