Kostade över 3 miljoner – säljs nu för 55 000 kr

En gång var den en av världens dyraste och mest exklusiva bilar. Kostade över tre miljoner i dagens penningvärde. Nu säljs ett exemplar för bara 55 000 kronor på Blocket.

Den var själva sinnebilden av pengar, makt och brittisk överklass. Rolls-Royce Silver Spirit var bilen för människor som redan hade allt. Den som köpte en sådan behövde knappast fråga efter priset. Och definitivt inte vad bilen drog per mil.

När Rolls-Royce presenterade Silver Spirit 1980 tog det anrika bilmärket klivet in i ett nytt årtionde. Den gamla Silver Shadow gick i pension och ersattes av en betydligt modernare lyxbil. Men britterna var noga med en sak. Rolls-Royce skulle fortfarande vara Rolls-Royce.

Rolls Royce

Den enorma kylaren med den berömda Spirit of Ecstasy-statyetten tronade längst fram. Under den långa motorhuven arbetade en V8 på 6,75 liter. Bilen vägde över 2,2 ton och var nästan 5,3 meter lång. Här handlade det inte om sportiga köregenskaper eller låg bränsleförbrukning. En Rolls-Royce skulle glida fram med en värdighet som andra biltillverkare bara kunde drömma om.

Kostade en förmögenhet i Sverige
Men den brittiska lyxen hade ett närmast astronomiskt pris. I en svensk provkörning som i dag finns bevarad hos Rolls-Royce Enthusiasts’ Club beskriver motorjournalisten Gunnar Elmgren vad det kostade att bli ägare till den prestigefyllda bilen.

En Silver Spirit kostade drygt en miljon svenska kronor. Den längre Silver Spur gick på omkring 1,3 miljoner kronor. Och ville man ha ännu mer exklusivitet kunde man välja en öppen Corniche för omkring 1,65 miljoner kronor. Det var svindlande summor under 1980-talet. Översatt till dagens penningvärde handlar det om flera miljoner kronor för den billigaste modellen. Det exakta beloppet beror på vilket år den samtida prisuppgiften avser.

För de allra flesta svenskar var bilen en fullständigt ouppnåelig dröm. Man kunde köpa ett fint hus för mindre pengar än vad Rolls-Royce begärde för sin instegsmodell. Och då fick man ändå nöja sig med den billigaste Rollsen.

Inredning som en engelsk herrklubb
Den som hade råd fick däremot något alldeles speciellt. Silver Spirit byggdes i Crewe i England, där Rolls-Royce hade gjort sig berömt för ett närmast besatt förhållande till hantverk och kvalitet. Interiören var fylld av mjukt läder, tjocka mattor och blankpolerat ädelträ. Instrumentpanelen bestod av noggrant sammanfogade fanérstycken i amerikansk valnöt. Även dörrarna var utsmyckade med exklusiva träslag.

Stolarna kunde ställas elektriskt i åtta riktningar och hade minne för olika sittpositioner. Något som var rena science fiction i många vanliga bilar vid den här tiden. Men det fanns också en nästan komisk konservatism hos Rolls-Royce. Fabriken ansåg fortfarande inte att föraren behövde någon varvräknare. Inte heller var det särskilt intressant att ange motorns exakta effekt. Den var helt enkelt tillräcklig.

Och bränsleförbrukningen var inget som kunderna förväntades bekymra sig över. Den stora V8-motorn kunde enligt den svenska provkörningen sluka omkring två liter bensin per mil.

Tio lager lack och enorm V8
Rolls-Royce gjorde heller inga större besparingar när karosserna skulle färdigställas. Enligt den svenska provkörningen rostskyddades karossen genom elva olika processer innan den lackerades. Därefter byggdes lackeringen upp med minst tio lager färg.

Resultatet var en lack som enligt artikeln var omkring två och en halv gånger tjockare än på vanliga bilar. Under karossen fanns en avancerad fjädring med automatisk nivåreglering och ett hydraulsystem som bidrog till den berömda komforten. V8-motorn var kopplad till en trestegad automatlåda av GM-typ. Trots sin enorma vikt kunde Silver Spirit nå över 200 kilometer i timmen.

Rolls-Royce fortsatte att utveckla modellen under 1980- och 1990-talen. Den första generationen tillverkades fram till 1989 och byggdes i 8 126 exemplar. Därefter följde flera uppdaterade versioner. Silver Spirit levde vidare ända till 1997. Under nästan två decennier hade den blivit en symbol för en sorts lyx som allt färre biltillverkare kunde erbjuda.

Nu säljs lyxbilen till vrakpris
Men tiden har inte varit nådig mot alla exemplar. Nu har en Rolls-Royce Silver Spirit från 1983 dykt upp på Blocket i Simrishamn. Priset är nästan svårt att tro. 55 000 kronor.

För mindre än vad många betalar för en sliten begagnad småbil får man alltså en äkta Rolls-Royce. En bil från samma epok som den svenska motorjournalisten beskrev som en miljoninvestering. Exemplaret är vitt och har enligt annonsen gått 5 896 mil. Den stora V8-motorn finns kvar under huven och bilen har automatlåda, bakhjulsdrift och hela den klassiska Rolls-Royce-framtoningen.

Men det finns en del att göra och bilen är ett renoveringsobjekt. Bilens nuvarande ägare berättar att den köptes som ett projekt under coronapandemin. Tanken var att ägna tid åt att få den gamla lyxbilen i ordning.

Men planerna gick om intet när det vanliga arbetet tog fart igen.
– Vi köpte bilen under covid, för att ha något att göra, men då kom marknaden igång igen så vi fick inte loss tiden den behöver, skriver säljaren i annonsen.

Sedan dess har Rollsen stått torrt förvarad. Någon omfattande renovering har inte blivit av. Bilen har dessutom delvis monterats ned inför en planerad omlackering. Och här kommer kanske den mest sorgliga detaljen.

En gång lade Rolls-Royce enorm omsorg på lackeringen av sina exklusiva bilar. Men på det här exemplaret har någon uppenbarligen försökt sig på jobbet själv.
– Lacken som är på nu är hemsk, någon misslyckad hemmalackering, så den behöver slipas ned, skriver säljaren.

Men allt är inte nattsvart. Enligt ägaren verkar de demonterade delarna finnas kvar. Bland annat följer både engelska och amerikanska strålkastare med bilen. Och trots åldern uppges karossen ha klarat sig förhållandevis bra från rost.
– Förvånansvärt fräsch under, klarat sig bra från rost! skriver säljaren.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt