Dieselpriset skenar och når nu högsta nivån sedan december 2023. Skillnaden mot bensin har ökat kraftigt. Nu varnar oljeexperter för att priset kan rusa vidare.
På fredagen höjdes dieselpriset till 20,74 kronor per liter på bemannade bensinstationer i Sverige. Det är det högsta priset sedan i december 2023, för över två år sedan. Men då belastades dieseln av både hög reduktionsplikt och högre skatt. Dieseln har dessutom rusat ifrån bensinen och är nu över fyra kronor dyrare per liter. Även bensin har höjts sedan kriget i Iran bröt ut, men bara med drygt en krona. För tung yrkestrafik eller för den som kör en dieselbil är ökningen mycket kännbar.
Orsaken till att dieseln blivit så mycket dyrare är bensinen beror på att efterfrågan på dieselolja just nu är betydligt högre än för bensin. Vi befinner oss fortfarande i slutet av vintern och efterfrågan på eldningsolja är hög i många länder. Dessutom tycks dieseln vara känsligare för stigande oljepris, vi såg samma mönster med skenande dieselpris när Ryssland invaderade Ukraina för fyra år sedan.

Politiker och experter varnar för att oljepriset kan rusa vidare. Enbart under fredagen steg oljepriset med 12 procent till 90 dollar per fat. Det är den högsta nivån på två år. Qatars energiminister Saad al-Kaabi varnar för att oljepriset kan rusa till 150 dollar per fat om Hormuzsundet fortsätter att vara stängt på grund av kriget mot Iran. Qatar har förklarat force majeur och ställt in sina produktionsåtaganden. Energiministern varnar för stor påverkan på världsekonomin när energipriserna rusar.
– Om det här kriget fortsätter i några veckor till kommer det att ödelägga ekonomier och påverka BNP-tillväxten över hela världen, varnar Saad al-Kaabi.
Om den mörka profetian med ett oljepris på 150 dollar per fat besannas kan vi snabbt få se ett dieselpris som närmar sig 25 kronor. Enligt rapporterna från Qatar och energiminister Saad al-Kaabi, är läget kring de stora sjöfartslederna extremt kritiskt. När fartyg inte kan passera genom Hormuzsundet eller tvingas ta den långa vägen runt Afrika, drabbas dieseltransporter hårdare än råolja. Europa är ett dieselområde som är beroende av import av färdigraffinerad diesel från Mellanöstern och Indien. Försäkringspremier och bränslekostnader för tankfartyg har skjutit i höjden, vilket läggs direkt på literpriset vid pumpen.
Under den senaste tiden har vi också sett attacker mot kritisk infrastruktur. När stora raffinaderikomplex skadas eller stoppas försvinner stora volymer diesel från världsmarknaden omedelbart. Räddningen för dieselpriset kan vara om situationen i Mellanöstern snabbt stabiliseras.
– Jag tror att vi står på gränsen till att försöka förstå om detta är en mycket kortvarig energikris med begränsade konsekvenser, eller om vi står i början av en massiv ekonomisk och energikris. Om detta varar i mer än två veckor är sannolikheten för att se mycket betydande konsekvenser för energisystemet och de globala makroekonomiska utsikterna mycket högre, säger Jorge Leon, analytiker på Rystad Energy till BBC.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















