När den första Volvo EX60 rullade av bandet i veckan var allt strålkastarljus på vd Håkan Samuelsson med Ebba Busch och Magdalena Andersson framför kamerorna. Men de verkliga hjältarna är bilbyggarna i Torslandafabriken i Göteborg. Här är bilderna som visar hur Sveriges första elbil tillverkas.
Medan vd Håkan Samuelsson talade om EX60 som en ”lönsam tillväxtmotor”, är det arbetarna på golvet som har sett till att investeringen på 10 miljarder kronor i den 62 år gamla bilfabriken faktiskt kan fungera i praktiken. Förändringen är den största sedan Amazonen började byggas på Torslanda 1964.
Bilder som Volvo Cars nu skickat ut efter att tillverkningen av elbilen Volvo EX60 startade visar hur bilar byggs med den nya megacasting-tekniken och hur bilen byggs med batteriet som bottenplatta. Stolarna sätts direkt på batteripaketet. För första gången monteras batteripaketen i en speciell fabrik i Göteborg. Volvos Torslandafabrik står för 8 procent av Sveriges export – nu är det extremt viktigt att den första svenska elbilen blir en framgång.





























LÄS MER:
Maths Nilsson är grundare av Carup.















