Volvo-anställda struntar i nygamle vd:ns order att jobba från kontoret. I Stockholm trotsar personalen Håkan Samuelsson.
– Folk har definitivt inte börjat komma in mer till kontoret, uppger en källa för Dagens Industri.
Nygamle Volvo-vd:n Håkan Samuelsson har tagits tillbaka till Volvo Cars för att försöka vända den snabbt annalkande krisen. Ett av hans första besked är att det är slut på hemarbete. Beskedet har fått kritik både från anställda och forskare som säger att anställda som jobbar hemma är effektivare.
Men nu kommer uppgifter om att anställda struntar i vd:ns order. Åtminstone i Stockholm. Volvos flotta kontor i Mood-gallerian står halvtomt. Trots att de anställda skulle vara på plats fem dagar i veckan. Enligt Dagens Industris källor har de anställda struntat i ordern. Viss flexibilitet ska dock fortfarande vara tillåten.
– Vi har egentligen alltid haft en policy om ”office first”, men Håkan Samuelsson har förstärkt den. Det finns dock fortfarande flexibilitet och möjlighet att jobba på distans efter överenskommelse med närmaste chef, säger Volvo Cars presschef Kristin Boldemann Wester till DI.
I Göteborg tar man beskedet mer på allvar. Även om många är missnöjda med att bli av med sitt hemarbete. Där har de anställda återvänt till kontoret. Parkeringsplatserna är fulla och nu är det kö till personalmatsalen igen. Forskare varnar dock för att Håkan Samuelssons nya regler är gammalmodiga.
– Vi kan bara anta att Volvo Cars, liksom andra bolag som fattar denna typ av beslut, grundar dem i föråldrade antaganden snarare än forskning, skrev forskarna nyligen i en debattartikel i GP.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter