Så få svenskar köper sin elbil kontant

När svenskarna ska köpa elbil är det privatleasing eller billån som gäller. Så här få köper sin elbil kontant.

Elbilar fortsätter att ta mark, men väldigt köper dem kontant. I stället är det privatleasing och billån som dominerar när svenska hushåll byter till eldrift enligt en nya siffror från Volkswagen. Enligt Volkswagens siffror finansierades 63 procent av alla nyregistrerade elbilar för hushåll under årets första kvartal via privatleasing. Lägg till att ytterligare 22 procent togs på billån, och bara 15 procent köptes alltså kontant. För alla nya bilar, oavsett drivmedel, var andelen privatleasing 44 procent.

Men Kvdbils bild av marknaden är mer försiktig. Enligt deras undersökning säger 55 procent av svenskarna att de inte är intresserade av leasing alls – trots att räntorna fallit. Bara 2 procent har blivit mycket mer intresserade, och 9 procent något mer.

Källa: Volkswagen Finans Sverige AB

– Vi ser en försiktig återhämtning på marknaden i intresset för privatleasing, men det går trögt. Trots att räntorna fallit märkbart har hushållens försiktighet dröjt sig kvar. Det är fortfarande en osäker konjunktur, och många är ovilliga att binda upp sig i ett leasingavtal som löper över flera år, säger Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil.

Särskilt äldre och låginkomsttagare är tveksamma. Bland personer mellan 56 och 79 år är hela 69 procent helt ointresserade av leasing, och bland hushåll med inkomster under 25 000 kronor i månaden är den siffran 58 procent.

Fråga: Hur påverkar de sjunkande räntorna ditt intresse för att leasa en bil?

Upp till 24.999 kr/månad25.000-34.999 kronor/månad35.000 kr eller mer/månadTotalt
Jag är mycket mer intresserad av leasing nu än tidigare2%2%3%2%
Jag är något mer intresserad av leasing nu än tidigare8%6%10%9%
Mitt intresse för leasing har inte förändrats20%31%28%27%
Jag är fortfarande inte intresserad av leasing, trots de sjunkande räntorna58%53%54%55%
Vet ej/osäker13%8%5%7%
Källa: KVD (Undersökningen genomfördes i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen) under perioden 13–21 Mars 2025. Totalt intervjuades 1050 personer i åldern 20–79 år med tillgång till bil. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen).

Samtidigt är unga mer öppna för leasing. I åldern 20–34 år har 17 procent blivit mer intresserade – vilket sticker ut jämfört med andra grupper. För många yngre är det ett sätt att få tillgång till bil utan att binda kapital, något som kan vara avgörande i en osäker ekonomi.

Företagsmarknaden har däremot snabbt ställt om till laddbara bilar. Mindre än var tionde företagsleasad bil är i dag icke-laddbar. Offentlig sektor släpar dock efter, även om vissa län sticker ut – Gotland, Jönköping och Halland visar vägen, enligt Volkswagens siffror.

Bensinbilarna bland företagsleasade bilar har aldrig varit färre. Källa: Volkswagen Finans Sverige AB

Leasing växer även bland begagnade bilar, särskilt elbilar. Där ser både VW och Kvdbil en ökning, men från låga nivåer. Den verkliga vändningen låter dock vänta på sig – och det verkar som att många fortfarande föredrar att äga bilen själva, inte minst för att kunna byta snabbt om livet förändras. När man summerar läget står en sak klar: Elbilen är sällan ett kontantköp. I praktiken är den nästan alltid finansierad. Men trots att privatleasing dominerar statistiken, tvekar många fortfarande att hoppa på.
LÄS MER: