Volkswagen har tagit patent på en oväntad motorhuv. . Så här fungerar den nya innovationen.
Audi A2 är en av de knasigaste bilarna som tagits fram av en stor tillverkare. Modellen lanserades 1999 och hela bilens kaross är gjord i aluminium, vilket gör att den inte väger mer än 900 kg. Den tillverkades dessutom utan en traditionell motorhuv som saknade gångjärn. I stället fick man skruva av två reglage för att kunna lyfta på huven. Men om du skulle fylla på någon av de vanligaste vätskorna kunde du göra det genom att öppna en lucka längst fram på fronten. Nu har Volkswagen tagit patent på en liknande lösning för elbilar.
De flesta elbilar har i dag en frunk, vilket är ett extra lastutrymme framtill. Men Volkswagen verkar ha planer på att ta det hela ett steg längre. I en ny patentansökan visar det sig att Volkswagen har tagit fram en mindre lucka på motorhuven som går att öppna separat.


Locket på den mindre luckan fungerar ungefär som en bränslelucka och ska enkelt gå att öppna med ett lätt tryck. Luckan ska även gå att låsa för att hålla borta tjuvarna, skriver Carmoses. Extraluckan kommer främst att fungera som ett extra förvaringsfack där ägaren slipper lyfta på hela motorhuven för att få tag på sina grejer.
I facket kommer bilägarna kunna förvara det mesta, som matvaror eller laddkabeln. Till skillnad från en hel motorhuv ger facket enkel åtkomst med ett enkelt tryck, samtidigt som det förblir låsbart. Det är ett smart, funktionellt tillägg som förbättrar vardagens bekvämlighet. När och om Volkswagen kommer att använda sig av den nya extraluckan återstår att se.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.