En ovanlig trafikolycka inträffade på E20 under söndagseftermiddagen. Enligt de första uppgifterna föll ett fordon av ett släp och kolliderade med en annan bil. En person fick föras till sjukhus.
Olyckan inträffade strax efter klockan 14 på E20 vid Vretstorp utanför Hallsberg. Polis, ambulans och räddningstjänst larmades till platsen efter uppgifter om en kollision mellan två bilar. Enligt de första uppgifterna som lämnades till SOS Alarm ska ett fordon ha ramlat av ett släp och därefter kolliderat med en annan bil.
Föraren i den påkörda bilen fick föras med ambulans till sjukhus för kontroll. Polisen uppgav inledningsvis att de inblandade var vakna och talbara, men att en person klagade över smärtor i kroppen. Olyckan ledde till stora trafikstörningar. E20 stängdes av i riktning mot Eskilstuna under räddningsarbetet.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















