Elbil slår räckviddsrekord – motsvarar 0,086 liter diesel / mil

Ny sjusitsig elbil sätter nytt rekord i räckvidd. Elsuvens extremt låga förbrukning motsvarar endast 0,086 liter diesel per mil. 

Skoda har en lång och stolt historia av att sätta räckviddsrekord med sina snåla dieselbilar. Nu vill de bevisa att deras elmodeller är lika imponerande. Under en noggrant AI-planerad rutt genom Europa lyckades nya 7-sitsiga el-suven Skoda Peaq köra 936 kilometer på en enda laddning – och nå en nästan osannolikt låg förbrukning.

Skoda har ofta imponerat med extrema räckviddsrekord. År 2011 lyckades Gerhard Plattner krama ur ofattbara 2 006 kilometer ur en liten Skoda Fabia 1,2 TDI (genomsnitt 2,21 liter/100 km), och i fjol lyckades en förare köra en nuvarande generation Skoda Superb TDI 2 831 km på en och samma tank.

När det nu var dags att visa vad den helt nya eldrivna storsuven Skoda Peaq går för, valde tjeckerna att ta till modern teknik och extrem planering. Skoda tog hjälp av AI för att räkna ut den mest optimala, plana rutten genom Europa. AI-systemet skissade fram en resväg som startade vid fabriken i tjeckiska Mlada Boleslav, gick genom de plattaste delarna av centrala och norra Tyskland, för att slutligen nå målet i det som allmänt kallas för “Europas plattaste land”: Nederländerna. Den virtuella rådgivaren rekommenderade dessutom att enbart köra på vanliga landsvägar, där de lägre hastigheterna ger en betydligt högre effektivitet än på snabba motorvägar.

Modellen som användes för rekordförsöket var en 7-sitsig Skoda Peaq 90. Bilen är 4,87 meter lång, bakhjulsdriven, har 286 hk (210 kW) och ett batteri med 86 kWh i nettokapacitet. Bilen rullade på 19-tumsfälgar utrustade med speciella lättrullande däck, och för att garantera att inget fusk förekom förseglades bilens laddlucka före start.

När de på morgonen rullade in i Nederländerna hade de redan kört 750 km – långt över bilens officiella WLTP-siffra på 647 km. Eftersom de hade så mycket energi kvar tvingades de förlänga rutten ut mot den nederländska kusten vid Zandvoort. När de allra sista elektronerna var förbrukade hade den stora familjesuven rullat 936 kilometer på en laddning. Den snittförbrukning de lyckades uppnå var otroliga 9,2 kWh/100 km. Om man räknar om 9,2 kWh/100 km till den energimängd som finns i diesel, motsvarar elsuvens extrema förbrukning endast 0,086 liter per mil. 


LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt