Bilmärkena som sålt noll nya bilar i Sverige i år


Försäljningen har tvärstannat för flera välkända bilmärken. Under hela juli registrerades inte en enda ny bil. Vissa biltillverkare har stått på noll under hela året.

Sju bilmärken lyckades inte registrera en enda ny bil i Sverige under juli. För några handlar det om ett tillfälligt tomrum. För andra visar nollan hur snabbt en stor Sverige-satsning kan falla samman. Bland märkena finns Nio, Jaguar, Abarth, Aston Martin, JAC, Omoda och Cadillac. Mest anmärkningsvärd är utvecklingen för Nio som fortfarande inte har fått ut en enda ny bil i Sverige under hela året.

Märket lanserades med dyra elbilar, batteribytesstationer och möjligheten att hyra batteriet separat. Men de svenska bilköparna nappade aldrig. Nio har nu skjutit upp nya modellintroduktioner i Europa och fokuserar i stället på att sälja av de bilar som redan finns. Även Jaguar står på noll under hela året men där är förklaringen en helt annan.

Nio är ett av bilmärkena som haft det motigt och inte fått ut en enda bil.
Jaguar står på noll i år. Nu hoppas de att nya elbilen ska bli en frälsning.

Så få bilar har märkena registrerat i Sverige

BilmärkeRegistrerade i juli 2026Januari–juli 2026Januari–juli 2025
Nio0032
GWM0035
Jaguar0024
Abarth0010
Aston Martin035
JAC030
Omoda020
Cadillac095
Hongqi121230
Seres119
Mobility Swedens statistik visar nyregistreringar, inte exakt när bilen beställdes eller såldes. Därför kan affären ha gjorts flera månader innan bilen syns i siffrorna.

Märket har lagt ned sina tidigare bensinmodeller och väntar fortfarande på de nya elbilar som ska ta över. Den sista bensindrivna Jaguaren blev en F-Pace SVR med femliters V8-motor. Abarth har också försvunnit ur årets svenska registreringsstatistik. Omställningen från små bensindrivna prestandabilar till eldrift har hittills inte gett något tydligt genomslag i Sverige.

För Aston Martin kommer julis nolla mitt under en djup ekonomisk kris där ett miljardbråk skakar märket. Den klassiska sportbilstillverkaren pressas av svag försäljning, stora skulder och en hård konflikt med sina långivare. JAC och Omoda fick inte heller ut någon ny bil under månaden. För dem handlar det dock om mycket små etableringar på den svenska marknaden. Cadillac stod också på noll i juli, men har åtminstone registrerat ett mindre antal bilar tidigare under året.

Cadillacs satsning i Sverige verkar ha kommit av sig.
Hongqi har återuppstått från de döda och 12 stycken har registrerats under juli efter att ha legat på noll hela året. 10 av märkets registrerade bilar i år är Hongqi EHS7.

Samtidigt visar statistiken hur snabbt läget kan förändras. Efter ett halvår utan en enda nyregistrering dök plötsligt tolv Hongqi upp i juli. De flesta var av modellen EHS7. Det behöver inte betyda att Hongqi har fått en verklig nystart. Bilarna kan ha varit lagerbilar som registrerats av importören eller en återförsäljare. Men efter månader av total tystnad är det ändå ett oväntat livstecken.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt