Historiskt skifte på svenska begagnatmarknaden. Nu kör Volkswagen Golf om Volvo V70. Och elbilarna raketökar med 50 procent.
Under årets andra kvartal 2026 såldes totalt drygt 321 000 begagnade bilar i Sverige. Det är en marginell ökning på 0,3 procent jämfört med samma period förra året. Men under ytan pågår ett historiskt och snabbt teknikskifte. Det visar ny försäljningsstatistik från bilförmedlaren Kvdbil. Försäljningen av begagnade elbilar sköt i höjden med hela 50,2 procent. Nästan var tionde bil som nu säljs på andrahandsmarknaden är helt eldriven.
– Under ytan sker en snabb omställning. Den totala begagnatmarknaden är i princip oförändrad, men elbilarna ökar kraftigt samtidigt som bensin- och dieselbilar tappar. Hade vi räknat bort elbilarna hade marknaden faktiskt minskat under kvartalet, säger Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil.

Prisras på dieselbilar
Samtidigt som elbilarna lockar allt fler köpare på andrahandsmarknaden, syns en tydlig avkylning för traditionella bilar. Försäljningen av begagnade bensin- och dieselbilar backade med 5,5 respektive 2,3 procent. Den minskade efterfrågan sätter också tydliga spår i plånboken för den som ska sälja. I juni sjönk priserna på begagnatmarknaden med 4,8 procent, och nedgången drevs främst av fossilbilarna. Tittar man på helåret 2026 hittills har priserna på dieselbilar rasat med 7,4 procent.
Golf petar V70
Samtidigt har priset på begagnade elbilar och laddhybrider hållit sig stabilt med en svag uppgång på runt 1,5 procent. Överraskande nog har priset på bensinbilar ökat med 5,7 procent sedan årsskiftet, trots den fallande försäljningsvolymen. När svenskarna väljer begagnad bil är det dock fortfarande beprövade familjebilar som dominerar topplistan. Under årets första kvartal låg den gamla trotjänaren Volvo V70 på förstaplatsen, men nu har den återigen blivit omsprungen av sin tyska ärkerival.
Sveriges mest sålda begagnade bilar (Q2 2026):
- Volkswagen Golf (13 032 sålda)
- Volvo V70 (12 940 sålda)
- Volkswagen Passat
- Volvo V60
- Volvo XC60
FAKTA: Så förändrades försäljningen per drivmedel (Q2 2026)
Jämfört med samma kvartal 2025.
| Drivmedel | Sålda bilar (Q2 2026) | Marknadsandel | Förändring i volym |
| Bensin | 143 558 | 44,6 % | -5,5 % |
| Diesel | 88 717 | 27,6 % | -2,3 % |
| El | 31 335 | 9,7 % | +50,2 % |
| Laddhybrid | 25 333 | 7,9 % | +1,7 % |
| Elhybrid | 19 703 | 6,1 % | +4,7 % |
| Etanol | 10 303 | 3,2 % | -3,7 % |
| Gas | 1 842 | 0,6 % | +0,7 % |
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















