Xiaomi tog toppingenjörer från BMW och Porsche

Kinesiska elbilsuppstickaren Xiaomi har snott europeiska toppingenjörer från BMW, Porsche, Lamborghini och Mercedes-Benz. Nu avslöjar de detaljerna om sitt nya FOI-center i Europa. 

Xiaomi är på väg till Europa och nöjer sig inte med att utmana Tesla. Nu siktar man in sig på de europeiska kronjuvelerna genom att värva några av bilvärldens tyngsta namn från BMW, Porsche och Lamborghini. Vid en presskonferens i Peking i dag avslöjade grundaren Lei Jun detaljerna om märkets nya europeiska forskningscenter, uppger IT-home.

Samtidigt som Beijing Auto Show slog upp portarna under fredagsmorgonen, presenterade Xiaomi officiellt sitt europeiska FoU-center (forskning och utveckling). De tycks vara fast beslutna om att  bygga bilar som kan mäta sig med de europeiska lyxmärkena. Nu har de anställt ingenjörerna som faktiskt byggt dem.

Xiaomi visar upp sitt europeiska utvecklingscenter.

Listan över tunga rekryteringar är imponerande och borde göra att larmet går i München och Stuttgart. VD för centret blir Rudolf Dittrich, mannen bakom bland annat succén BMW M4 GT3. Drivlinechef blir Claus-Dieter Groll, som tidigare ansvarat för drivlinorna i allt från BMW 3-serie till de stora SUV-modellerna X5 och X7. Designteamet: Består av handplockade experter som tidigare jobbat för Porsche, Lamborghini och Mercedes-Benz

Redan nästa månad får vi se det första resultatet av den europeiska expertisen. Xiaomi YU7 GT, en ny prestandamodell som lanseras i slutet av maj, sägs vara den första bilen där det europeiska teamet varit djupt involverat i utvecklingen från start. YU7 GT förväntas bli en ännu vassare version av Xiaomis befintliga teknik. Redan nästa år siktar Xiaomi att officiellt lansera sina bilar på den europeiska marknaden. 

Dela med dig av Carup

Senaste nytt