Augusti blev en katastrofmånad för Volvo. I Olofström i Blekinge dras skiften in på fabriken.
– På senaste tiden har det gått väldigt mycket ned, säger Zara Biske från IF Metall till BLT.
Carup har granskat försäljningssiffrorna för bilhandeln under augusti månad. Volvo tappade hela 18,6 procent i världen. Det är Volvos sämsta resultat på fyra år. Samtidigt kommer nu oroande rapporter från Olofström i Blekinge. Där har Volvofabriken börjat stänga om helgerna.
– Till viss del, ja. Det är ett ständigt orosmoment, men bilindustrin är sådan. Det går upp och det går ned. På senaste tiden har det gått väldigt mycket ned och det är klart att det genererar en viss oro. Just när man svänger med helgskiftet blir det väldigt tydligt då, svarar Zara Biske till Blekinge Läns Tidning.
Oro i Olofström
I Blekingska Olofström är människorna oroliga. Samhället andas genom den stora Volvofabriken som ligger på andra sidan landsvägen. Ända sedan begynnelsen har verket gett bygden liv och kraft. Nu rapporterar lokalpressen om att Volvofabriken har dragit ner på helgpass. Det handlar om skiften som är kopplad till produktion för äldre modeller av laddhybrider och bensinbilar. Enligt källor till tidningen håller fabriken nästa helt stängt på helgerna.

Det är bara några få linjer som är igång. Resten av anläggningen är nedsläckt från fredagseftermiddagen till måndagsmorgonen. Volvoarbetarna vet av erfarenhet att det är ett dåligt omen. Vi på Carup har också varit i kontakt med anställda som ger samma bild som BLT.
– Jag tror att det är elbilarna som kommer att ställa till det för oss i Olofström. Nu är det linjerna där vi tillverkar för bensinbilar som det dras ner på. Det snackas så mycket om den nya EX60, men jag är inte så säker på att det kommer att bli så bra för oss, säger en anställd till oss på Carup.
Facket varnar
Facket medger till BLT att man är bekymrade över utvecklingen. Volvo däremot försöker lugna ner alla. Enligt dem håller fabriken bara på att ömsa skinn. Man ska ställa om från att bygga bilar med förbränningsmotorer till den nya tidens elbilar.
– Just nu sker bland annat en omfördelning av personal till EX60-relaterad produktion. Den nya produktionsutrustningen är samtidigt utformad för att vi i stor utsträckning ska kunna hantera produktionen inom våra ordinarie skiftformer. Vi försöker att flytta personal mot dessa områden istället, säger Andelko Cituljski, presschef på Volvo i Olofström.
De anställda litar inte på fabriksledningen och företagstopparna. Man har lärt sig att det som sägs från de höga höjderna inte alltid går att lita på. Många har varit med om kriser tidigare när företaget försökt tysta ner kritiska röster.
– Jag är inte så säker på det. Man kan inte lita på dem. Det snackas så mycket om EX60, men det kommer inte att göra någon skillnad för oss. Det skulle inte förvåna mig om de stänger oss till slut och då är det slut med Olofström, säger vår källa.
FAKTA Volvo Olofström
- Stålverket anlades redan på 1730-talet. Det blev senare Svenska Stålpressnings AB men köptes av Volvo 1969.
- Verksamhet: Tillverkar pressade karosseridelar som dörrar, motorhuvar, tak och skärmar.
- Leveranser: Komponenterna skickas vidare till Volvo Cars bilfabriker i bland annat Torslanda, Belgien, Kina och USA.
- Antal anställda: Cirka 2 400 till 2 500 personer arbetar på anläggningen.
- Utrustning: Här finns bland annat Europas största presslinje med fem stora hydrauliska pressar
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















