Tidigare VW-ingenjörer gripna – riskerar 25 års fängelse

Två tidigare ingenjörer vid Volkswagens amerikanska utvecklingsavdelning har gripits av FBI i USA. Männen anklagas för grov insiderhandel i elbilskometen Rivian. De ska ha  tjänat miljoner på hemlig information om bilmärkenas nya samarbete. Åtta dagar före affären sökte en av ingenjörerna på Google efter preskriptionstiden för insiderbrott.

Det var under fredagen som den federala åklagarmyndigheten i New York offentliggjorde åtalet mot de två tidigare Volkswagen-anställda Michael Stamp, 31, och Marcus Plank, 45. Båda arbetade på bilkoncernens anläggning i San Jose, Kalifornien, när de fick tillgång till strikt konfidentiell information om “Project Climb” – kodnamnet på Volkswagens och Rivians nya miljardsamarbete.

Enligt åtalet utnyttjade männen sin förhandskunskap till att köpa stora mängder aktier och köpoptioner i Rivian veckorna innan avtalet blev offentligt i juni 2024. När Volkswagen och Rivian den 25 juni 2024 till slut offentliggjorde sitt partnerskap där Volkswagen gick in med fem miljarder dollar för att utveckla framtida elbilsarkitektur och mjukvara rusade Rivians aktie med 23 procent på börsen över en natt.

Kort därefter sålde ingenjörerna sina innehav. Michael Stamp ska ha gjort en vinst på cirka 250 000 dollar (nära 2,6 miljoner kronor) och Marcus Plank minst 50 000 dollar, medan en nära anhörig till Plank tjänade ytterligare 12 000 dollar på egna aktier.
– Männens påstådda agerande lät dem profitera på information som inte var deras att använda. Den typen av utnyttjande underminerar de principer som gör att våra marknader kan fungera rättvist och effektivt, säger den amerikanska åklagaren Jay Clayton i ett uttalande.

Åtta dagar innan avtalet offentliggjordes sökte Stamp på Google efter *”statute of limitations insider trading”* (preskriptionstid för insiderbrott). Kort därefter ska en nära släkting till Plank ha gjort sökningar på tyska om hur insiderbrott utreds och lagförs. Enligt åklagarna bevisar detta bortom allt rimligt tvivel att båda männen var helt medvetna om att deras aktieköp var olagliga.

Båda männen har gripits i Kalifornien och står nu åtalade för flera fall av värdepappersbedrägeri och konspiration. De allvarligaste åtalspunkterna om värdepappersbedrägeri kan ge upp till 20 respektive 25 års fängelse. Varken Volkswagen eller Rivian misstänks för något brott i samband med härvan. En talesperson för Volkswagen-koncernen bekräftar att de känner till åtalet men betonar att det uteslutande riktar sig mot enskilda individer och att företaget som sådant inte är misstänkt.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt