Importen av bilar ökar. Svenskarna fortsätter att vända blicken utomlands när det är dags att köpa bil. Men toppvalet överraskar.
Hittills i år har strax under 3 200 bilar tagits in i landet, vilket är en ökning med cirka 2,5 procent jämfört med samma period i fjol. Tittar man på märken är det Mercedes-Benz som dominerar importen. Men bryter man ner siffrorna på modellnivå ser bilden helt annorlunda ut. Då toppas listan i stället av Dodge RAM 1500 och marginalen är tydlig.
Den amerikanska pickupen står för 150 importerade exemplar hittills i år. Det är långt före tvåan Mercedes-Benz E‑klass på 82 bilar och Ford F‑Series på 81. Därefter följer modeller som BMW 3-serie, Volkswagen Transporter och Volkswagen Golf som är mer väntade val i svensk trafik. Att just RAM 1500 sticker ut är anmärkningsvärt.


Det handlar om en stor pickup som är betydligt större än vad som traditionellt dominerar svenska vägar. Modellen är byggd för den amerikanska marknaden med fokus på dragkapacitet, kraft och fyrhjulsdrift snarare än smidighet i stadstrafik. Siffrorna visar också tydligt vad köparna är ute efter. Den klart vanligaste motorn är en bensindriven RHO-version med 548 hästkrafter, som står för majoriteten av importerna.
Därefter kommer en 3,0-liters Hurricane-motor med 426 hästkrafter. En mindre andel väljer klassiska V8-alternativ eller diesel. Det betyder att det inte bara är stora bilar som lockar utan också mycket effekt. Framför allt är den senaste versionen av modellen som tas in. Samtidigt är det värt att notera helheten. De etablerade europeiska märkena dominerar totalt sett. Bilar från Tyskland fortsätter att vara ett säkert kort när svenskar importerar bil. Men även Volvo återfinns på listan med XC90 och V60.
Mest importerade bilarna till Sverige 2026
| Placering | Modell | Antal importerade |
|---|---|---|
| 1 | RAM 1500 | 150 |
| 2 | Mercedes-Benz E-klass | 82 |
| 3 | Ford F-Serie | 81 |
| 4 | BMW 3-serie | 55 |
| 5 | Volkswagen Transporter | 54 |
| 6 | BMW 5-serie | 53 |
| 7 | Volkswagen Golf | 50 |
| 8 | Volvo XC90 | 49 |
| 9 | Volvo V60 | 47 |
| 10 | Mercedes-Benz C-klass | 46 |
| 11 | Chevrolet Impala | 43 |
| 12 | Chevrolet Silverado | 41 |
| 13 | Ford Mustang | 33 |
| 14 | Mercedes-Benz Sprinter | 33 |
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.















