Nya supersnåla däck – teknik från oväntat håll

Continentals nya däck har tagit inspiration från oväntat håll. Däcken har en design som har inspirerats av golfbollar. Mönstret ska bidra till en högre effektivitet.

När däcktillverkaren Continentals ingenjörer skulle hitta nya sätt att göra däck mer effektiva letade de över hela världen efter nya idéer. När de till slut hade hittat svaret skulle det visa sig komma från ett minst sagt oväntat håll. Däckföretagets nya EcoContact 7 och EcoContact 7 S har nämligen en designfunktion som kommer från golfbollar, av alla saker.

Continentals nya däck kommer att ha hundratals mindre gropar på sidoväggarna och på kanten av slitbanan. Enligt däcktillverkaren ska den golfbollsliknande designen göra så att luftturbulensen bakom däcket minskar, vilket ska öka effektiviteten. Att företaget väljer att ta inspiration från golfbollar är inte konstigt i sig, då groparna på golfbollar är till för att göra så att de kan flyga så långt som möjligt i luften.

Foto: Continental.

Att däcken får gropar är inte heller allt som är nytt med dem. Företaget använder dessutom sin nya gummiblandning Green Chili 3.0, som är framtagen för ett lågt rullmotstånd. Dessutom har slitbanan fått en ny design som ska bidra till lägre rullmotstånd och minska vägbullret.

Om du inte redan har listat ut det är däcken framtagna för elbilar där effektivitet spelar en större roll. Däcken ska dock fortfarande fungera utmärkt för bilar med bensin- och dieselmotorer också.
LÄS MER: