Northvolt i nytt blåsväder: Betalade jägare 35 000

En ny skandal i Tyskland skakar Northvolt. Northvolt betalade två tyska jägare och politiker 35 000 kronor. Sedan röstade de ja till miljardbygget. Nu kan det stjälpa hela fabriksbygget. 
– Eftersom två ledamöter var partiska och röstade är beslutet inte juridiskt hållbart, säger Voelker Böhmer Nessler, professor i offentlig rätt vid universitetet i Oldenburg. 

För snart ett år sedan började byggandet av Northvolts nya batterifabrik i tyska Schleswig-Holstein. Projektet var ett jubelbeslut för regionen och den lilla kommunen Wöhrden som skulle få massor med nya arbetstillfällen och skattepengar in i kassan. 

Vid invigningen kom självaste förbundskansler Olaf Scholz tillsammans med viktiga potentater och invigde bygget tillsammans med dåvarande vd.n Peter Carlsson. Men sedan dess har Northvolt skakats av skandaler och hamnat på obestånd hemma i Sverige. 

Nu har skandalerna flyttat söderut, över Östersjön. Tyska Bild Zeitung berättar att Northvolt har betalat två tyska jägare och bröder 35 000 kronor för att de ska ge upp sina jakträttigheter på området där fabriken byggs. 

Samtidigt sitter den här skarpskjutande tyska brödraduon i kommunfullmäktige och röstade fram den nya fabriken. Vid ett sammanträde den 22 januari deltog de i en omröstning som gav Northvolt tillstånd att fortsätta bygget av den nya fabriken. 

– Var och en som har sina egna intressen på spel kan inte längre besluta opartiskt för det gemensamma bästa. Eftersom två partiska fullmäktigeledamöter röstade var beslutet om utvecklingsplanen inte juridiskt hållbar, säger professorn.

Om någon kommuninvånare skulle överklaga beslutet om fabriksbygget kan en tysk förvaltningsdomstol riva upp beslutet och häva bygglovet för miljardfabriken. För utan bygglovet kan fabriken inte byggas. Men enligt tyska uppgifter fortsätter bygget. För de lokala politikerna och de grönas ledare Robert Habeck är det en ren och skär katastrof. Byggandet av en batterifabrik i Tyskland gav hopp både till industrin och elbilsvänerna. Men nu kan bygget stoppas. Tyska skattebetalare har redan förlorat miljarder på Northvolts kollaps. 
LÄS MER: