Mercedes svenske vd öppnar för vapentillverkning

Svenske Mercedes-chefen Ola Källenius vill rädda Mercedes ur krisen – med vapentillverkning. Han öppnar nu dörren för att göra försvarsmateriel i biljättens fabriker. 
– Världen har blivit mer oförutsägbar, och jag tror att det är helt klart att Europa behöver stärka sin försvarsförmåga. Om vi kan spela en positiv roll i det, är vi redo att göra det, säger Ola Källenius till Wall Street Journal.

Mercedes kämpar mot fallande försäljning och utraderade vinstmarginaler. Försäljningsras i Kina och tullsmäll i USA sätter extrem press på biltillverkaren. I skuggan av ökade militärutgifter och geopolitisk oro ser koncernchefen Ola Källenius en ny, potentiell tillväxtmarknad för den anrika biljätten. Även om Mercedes levererar en del terrängbilar till försvaret är det en liten del än så länge.
– Försvarsavtal representerar bara en liten andel av företagets intäkter jämfört med bilproduktion, sa Källenius i intervjun med Wall Street Journal.

Källenius understryker att ett kliv in i försvarssektorn i slutändan handlar om affärer och att det måste vara ekonomiskt lönsamt för koncernen. Även om militära kontrakt bara skulle utgöra en bråkdel av Mercedes totala omsättning jämfört med personbilarna, ser han det som en växande nisch som kan bidra positivt till sista raden på bokslutet.

Mercedes Geländewagen är från början en modell som togs fram till försvaret.

Historiskt sett har Mercedes-Benz, i likhet med många andra tyska industrijättar, producerat militära fordon – exempelvis terrängbilen Geländewagen (G-klass) som används av försvarsmakter världen över. Men att nu uttryckligen prata om försvarsmateriel och direkt vapenproduktion markerar ett stort strategiskt och kommunikativt skifte.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt