EPA-föraren drog gasen i botten och drog ifrån polisen. Med hjälp av en hemlig fjärrkontroll.
Händelsen inträffade utanför Hässleholm i slutet av december. En polispatrull fick syn på två A-traktorer framför sig på vägen när den ena plötsligt accelererade kraftigt. Patrullen tvingades köra i över 100 km/h för att försöka komma ikapp. Polisen passerade snabbt den andra, lagliga A-traktorn. Men den misstänkta bilen fortsatte försvinna längre bort.
Efter flera kilometer kunde A-traktorn stoppas. När A-traktorn senare undersöktes tekniskt visade det sig att bilen var byggd för att kunna kringgå reglerna rejält. Den var spärrad till 30 km/h men spärren kunde stängas av under körning med hjälp av en fjärrkontroll. Därmed klassades fordonet inte längre som en A-traktor utan som en lätt lastbil.

Nu har 17-åringen som satt bakom ratten dömts för olovlig körning. Polisen varnar samtidigt för manipulationerna av A-traktorer blivit allt mer avancerade. Tidigare handlade det ofta om enklare trimningar. Nu hittar man system som kan aktiveras under färd med fjärrkontroller, dolda knappar och specialbyggd elektronik. Nyligen upptäckte polisen en annan manipulerad A-traktor i Skåne. Där hade en Volvo V70 byggts om med en dold funktion via farthållaren som kunde slå av fartspärren.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.





















