Nytt jättetest avslöjar extrema skillnader i hur snabbt vinterdäcken förbrukas. Ett vinterdäck kan vara utslitet efter drygt 2 200 mil. Ett annat klarar nästan dubbelt så långt.
Skillnaden är större än många bilägare lär ana. I ADAC:s nya test av 16 vinterdäck i dimensionen 185/65 R15 skiljer det nästan 1 800 mil mellan däcket med kortast och längst beräknad livslängd. Och slitaget är långtifrån den enda stora skillnaden.
– Där andra modeller fortfarande klarar kurvan på snö kan det i en gränssituation gå rakt fram med det här däcket, skriver ADAC om ett av de testade däcken.
Testet är gjort med vinterdäck för små och kompakta bilar, en dimension som bland annat förekommer på Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Renault Clio och Peugeot 208. Däcken har körts på torr och våt asfalt samt på vinterväglag. ADAC har dessutom beräknat hur långt de väntas hålla innan de når slitgränsen. Där hamnar Bridgestone Blizzak LM 005 längst ner. Däcket väntas klara omkring 22 400 kilometer. I andra änden finns Kumho WinterCraft WP52+, som beräknas hålla cirka 40 000 kilometer. Det betyder en skillnad på 17 600 kilometer, nästan 80 procent.
Beräknad livslängd på olika däck
| Vinterdäck | ADAC-betyg | Beräknad livslängd |
|---|---|---|
| Kumho WinterCraft WP52+ | 3,9 | 40 000 km |
| Atlas Polarbear HP | 5,5 | ca 35 800 km |
| Sunny Winter-max NW611 | 4,8 | ca 35 300 km |
| Continental WinterContact TS 870 | 2,2 | ca 34 300 km |
| Michelin Alpin 7 | 2,5 | ca 33 100 km |
| Goodyear UltraGrip Performance 3 | 3,3 | ca 32 000 km |
| Nokian Tyres Snowproof 2 | 3,8 | ca 30 700 km |
| Rockblade Rock 868S | 5,5 | ca 30 500 km |
| GT Radial WinterPro2 Evo | 3,5 | ca 29 800 km |
| Viking WinTech NewGen | 3,9 | ca 29 500 km |
| Linglong Sport Master Winter | 3,1 | ca 29 000 km |
| Barum Polaris 6 | 3,8 | ca 29 000 km |
| Vredestein Wintrac | 3,8 | ca 28 300 km |
| Optimo Winter Touring OW41 | 3,2 | ca 28 200 km |
| Hankook Winter i*cept RS3 | 3,1 | ca 27 300 km |
| Bridgestone Blizzak LM 005 | 3,8 | ca 22 400 km |
Men här kommer testets stora fälla. Däcket som håller längst är långtifrån bäst. Kumho får bara totalbetyget 3,9 och tillhör gruppen som ADAC inte rekommenderar. Continental WinterContact TS 870 håller kortare, omkring 34 300 kilometer, men vinner hela testet tack vare betydligt bättre säkerhetsegenskaper.
– På torrt går däcket att köra precist, på vått finns stora säkerhetsreserver och även på snö gör det en bra figur, skriver ADAC om Continental.
Totalt får bara två av de 16 däcken betyget ”bra”. Fem blir ”tillfredsställande”, medan hela nio modeller bedöms som för svaga för att ADAC ska rekommendera dem. Kumho fick även bottenbetyg i svenska vinterdäcktester. Bridgestone-däcket är ett annat tydligt exempel på varför ett enda bra delresultat inte räcker. Det är mycket starkt på våt asfalt, men ADAC beskriver styrningen på torr väg som oprecis och greppet på snö som för svagt. Därför landar det bara på betyget 3,8.

Än värre gick det för Sunny, Atlas och Rockblade. På snö och is kunde vissa av dem faktiskt prestera bra. Problemet kom när vägen blev våt. När testbilen bromsade från 80 km/h hade bilen med Bridgestone-däck redan stannat medan samma bil med de sämsta däcken fortfarande färdades i mellan 38 och 47 km/h.
– En krasch i den hastigheten skulle få allvarliga konsekvenser, konstaterar ADAC.
För svenska bilister finns samtidigt en viktig brasklapp. Däcken i ADAC:s test är huvudsakligen centraleuropeiska vinterdäck. Det är alltså inte samma typ av mjuka nordiska friktionsdäck som många svenska bilister kör med. Siffrorna går därför inte att översätta rakt av till hur länge ett nordiskt friktionsdäck håller i Sverige. Däremot ger testet en tydlig fingervisning om hur kraftigt slitstyrka och andra egenskaper kan skilja mellan olika däck och tillverkare.
Och just därför kan den längsta livslängden lura. Däcket som klarar 4 000 mil är inte testvinnaren. Några av däcken som håller längst hör tvärtom till dem som får allra sämst säkerhetsbetyg. Stora vinterdäcktestet från ADAC. visar därmed att ett vinterdäck kan hålla nästan dubbelt så länge som ett annat men också att däcket som slits långsammast inte nödvändigtvis är det du helst vill ha på bilen när vägen blir hal.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.




















