Här rullar polisen ut ny bil med superradar i ytterligare en stor svensk stad. Fortkörare åker fast med nya svarta lådan.
– Om det blir allmänt känt att vi redan har radarn kommer fler att hålla farten, säger Daniel Pettersson, chef för trafikpolisen i Region Nord.
Fram till nu har svensk polis testat nya radarn på tre orter i landet. Det handlar om en radar som sitter i polisbilarnas front. Den mäter hastigheten automatiskt på alla fordon och ska även användas i civila polisbilar.
– Vi kan mäta både mötande och medåkande fordon. Direkt från Radar-mätningen skapas ett protokoll över hastighetsöverträdelse. När detta protokoll har presenterats för de bilister vi valt att rapportera, så blir bilisterna imponerade av tekniken och de säger att detta känns rättssäkert, säger Johan Svanfeldt på Stockholmpolisen.
Han är en av de som varit testpilot för den nya radarn. De övriga orterna är Uppsala och Luleå. I Region Nord är man också mycket positiv till den nya radarn. Där har den testats sedan i vintras och resultatet har varit väldigt bra.
– Det har blivit några hundra fortkörare sedan mars månad, säger Daniel Pettersson.

Ännu en bil
Nu rullar polisen i Region Nord ut ännu en radarbil. Den här gången är det universitetsstaden Umeås tur. Där fortkörare kan börja känna sig skräckslagna på förhand. Bilen hade premiär på onsdagseftermiddagen. Nu kommer den att användas av den lokala trafikpolisen som fått utbildning i hur radarn fungerar.
– Jag tror att om det blir mer allmänt känt att vi har den här radarn så kommer det att få effekt på dem som kör för fort, säger Daniel Pettersson.
Vill att radarn ska bli allmänt känd
Polisen vill att allmänheten ska bli medvetna om att radarn finns ute i verkliga livet. På det viset kan man arbeta preventivt och sänka hastigheterna.
– Fortkörning är en sak som vi arbetat med hela tiden. Genom att upplysa folk om att radarn finns så kommer de kanske att sänka hastigheten.
Enligt poliserna på fältet krävs det inga större installationer för att få igång radarn. Allt ska redan finnas på utvalda bilar över hela landet.
– Det ska bara vara att trycka på en knapp, det är mjukvaran som behöver komma igång, säger trafikpolisen Joakim Abrahamsson i Skåne.
Polisen har hela tiden haft som mål att radarn ska börja spridas under det andra halvåret i år. Under hösten och vintern kommer vi att få se fler och fler radarbilar över hela landet.
Den nya radarn tillverkas av det svenska företaget Palmenco som är specialister på trafiksäkerhet. Företaget har funnits i över 40 år och det är deras ingenjörer och forskare som tagit fram systemet.
– Jag tror att det kommer ha en bra effekt, avslutar Daniel Pettersson.
Så fungerar radarn:
- I rörelse och stillastående: Radarn fungerar både när polisbilen är parkerad och när den kör i trafiken.
- Flera riktningar: Den mäter bilar och andra fordon (även cyklister) som kör framför, i mötande körfält eller i gångfartsområden.
- Räckvidd: Utrustningen är monterad i bilens front och täcker avstånd på ungefär 20 till 150 meter.
- Svårare att bromsa in: Systemet kan fånga hastigheten innan föraren hinner upptäcka polisbilen och bromsa ned
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















