Svensk Tesla i dödsolycka. Elbilen började brinna efter att ha kört av vägen och krockat med vägtrummor.
– Det är så hemskt att jag inte kan tala om det, säger ett vittne.
Nu har det även hänt i Sverige. En Tesla som krockar och sedan börjar brinna. En man i 45-årsåldern är död och nu ska fallet utredas av polis. På onsdagsmorgonen körde mannen på länsväg 193 i sin Tesla längs Falekvarna utanför Falköping. Vid en kurva nära riksväg 47 tappade han plötsligt kontrollen över elbilen.
– Bilen har av någon anledning kommit av vägen och gått emot ett par vägtrummor och sedan landat ute på en åker, säger räddningsledare Perry Malmberg till Carup.
Började brinna direkt
Det började snabbt brinna i bilen. Enligt vittnen kunde mannen själv inte ta sig ut. Samtidigt kom det en förbipasserande som såg vad som hände. Denna skyndade snabbt dit och ringde genast till larmnumret 112.
– Det fanns en ambulans i närheten som kom dit. Vittnet och ambulanspersonalen hjälptes åt att försöka få ut mannen som körde bilen, säger räddningsledaren till Carup.
Under tiden spred sig elden snabbt. Ett brinnande elbilsbatteri har ett elakt förlopp. Det går snabbt och är mycket svårsläckt.
– Det har blivit en termisk rusning i batteriet vid olyckan som fick det att börja brinna, säger räddningsledaren till Carup.
Sprang efter hjälp
I närheten ligger en gård. Vittnet rusar snabbt dit och ber om en brandsläckare. Man gör sitt bästa för att mota lågorna och rädda liv. Men det är inte lätt. Att släcka brinnande elbilar är inte som vanliga eldsvådor.
– Ambulanspersonalen och privatpersonen lyckades tillsammans få ut personen när vi kom till platsen, säger räddningsledaren.
Bilen brann mycket snabbt. På bara ett kort ögonblick var den övertänd. Brandkåren började genast släckningsarbetet.
– Vi började släcka direkt eftersom vi trodde det var en bilbrand. Det var först senare som vi fick veta att det var en olycka först, säger räddningsledaren.
Alla inblandade var chockade. Föraren hade allvarliga skador. Polis och räddningstjänst spärrade snabbt av platsen.
– Det var fruktansvärt så man vill inte prata om det, säger vittnet.
Tesla har tidigare fått kritik för elektriska dörrhandtag som kan vara svåra att öppna i en nödsituation. Förra hösten berättade vi på Carup om en man och två små barn som omkom i en Tesla i Ruhrområdet, Tyskland. Flera liknande fall har inträffat i USA.
Räddningstjänsten i Falköping kan inte svara på om det var skadorna efter krocken med vägtrummorna eller den följande branden som orsakade dödsfallet.Polisen kommer att göra en noggrann teknisk undersökning över hur olyckan gick till och den exakta anledningen till förarens tragiska död.
– Mannen avled senare på sjukhus, säger räddningsledaren.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















